Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak na výcvik pejska?

  vydáno  •  Zvířata

  Pes patří k nejčastěji chovaným zvířatům. Jak ho ale správně vycvičit? Jak docílit toho, aby poslouchal na slovo, předváděl triky a hlavně, aby ho to bavilo? I o tom bude dnešní článek!

  Golemek, © Myšoňka

  Každý, kdo si pořídí pejska, chce, aby jeho pes poslouchal, byl vycvičený a tak dále. Některým lidem se to ale nepovede, protože si o tom nic nepřečetli ani neposlechli a později takovýto problémový pes skončí třeba v útulku a nikdo už si ho nechce vzít.

  Jak tomu předejít?
  Nejdůležitější je to, aby vás váš pejsek respektoval a věděl, že hlavou smečky jste vy. V psí pubertě se nejspíš pokusí „zmocnit vlády“, ale to vy nesmíte dopustit. Jakmile je jednou pravidlo, musí platit pořád. Pokud pejsek nesmí na gauč, tak nesmí na gauč a všichni členové rodiny musí být důslední a prostě ho tam nepouštět. Jakmile ho tam jednou pustíte, bude si dovolovat pořád.

  Teď k samotnému výcviku. Já razím teorii, že na pejska se musí s pozitivní motivací. Jasně, že když vám v zápalu hry chňapne po ruce, můžete na něj zavrčet a on si dobře zapamatuje, že si má dávat pozor. Pokud byste ale svého psa bili a nadávali mu, když neposlechne, bude se vás bát a poslouchat nebude už vůbec. Navíc by mohlo jít i o týrání zvířete, a to je trestný čin.

  Vždy hledejte chybu v sobě, ne v psovi! Je jasné, že některá plemena jsou učenlivější než jiná, od baseta nesmíte očekávat, že bude excelovat v agility, z jezevčíka asi nebude vodící pes a tak podobně. Vždy je potřeba si vybrat plemeno pro naše účely. Chcete vystavovat, dělat canisterapii nebo agility? Pro každé je nějaký pes vhodný, stačí jen hledat.

  Dříve, než začnete své štěňátko cvičit, ho musíte socializovat a navyknout na náš svět. Nedoporučuje se štěňátko cvičit před osmým týdnem života, což je věk, kdy odchází k novému majiteli. Proto nečekejte, že si od chovatele převezmete vycvičeného pejska. Toto štěně by mělo umět jíst granulky, být navyklé na kontakt s lidmi, případně na obojek. Důležité je ale vědět, že než bude mít vaše štěňátko všechna očkování, nemělo by, lépe řečeno nesmí, mezi ostatní pejsky! V této chvíli nesmí ještě chodit ani na procházky. Pouze vyčůrat a zpátky domů.

  První věc, kterou vaše štěňátko budete nejspíš chtít naučit, je vyčůrat se venku. To je celkem jednoduché a většina pejsků to pochopí po pár dnech doma. Pejsek sám ví, že by měl čůrat venku, a tak pokud začne popocházet okolo dveří nebo očichávat podlahu a nábytek, vezměte ho na zahradu nebo před dům. Když se vyčůrá, pochvalte ho a on si rychle zapamatuje, že je to tak správně. Malá štěňátka potřebují vykonávat potřeby častěji než dospělí psi. Například když si dohrajete nebo po jídle, vezměte psa vždy ven, nic nezkazíte! Pokud se stane „nehoda“, nekřičte na pejska ani ho netrestejte. Místo vyčistěte a příště si dávejte větší pozor na chování vašeho pejska.

  Pokud pes neposlechne, nejspíš cvik nechápe. Většina pejsků chce dělat svému páníčkovi radost, protože ho mají rádi. Pokud se tedy stane, že váš pes neposlechne, zkuste mu cvik vysvětlit znova, vraťte se k předchozímu kroku výcviku.

  Neučte psa více cviků naráz, je to pro něj pak složité na pochopení. A nevěřte, že „starého psa novým kouskům nenaučíš“, protože ačkoliv se štěňátka učí rychleji, i dospělí psi se rádi něčemu novému přiučí a nedělá jim to problém. Hlavně to musí být jak pro vás, tak pro pejska hra a zábava. Hodně štěstí při výcviku!

  Pro ty z vás, kteří máte pejska, nebo ho plánujete do budoucna, jsem si připravila jednoduché návody na tři oblíbené cviky, a to „sedni“, „k noze“ a „pac“.

  Sedni! Sednout si je jedem ze základních povelů, které by měl umět každý pejsek. Učíme ho tak, že ve chvíli, kdy pejsek stojí, mu ukážeme pamlsek či hračku a začneme mu ji přibližovat těsně nad hlavičku. On ji bude sledovat a aby nemusel tak moc hlavičku zaklonit, sedne si. V tu chvíli řekneme „sedni“, případně přidáme povel rukou, a pochválíme ho. A opakujeme!

  K noze! Chůze na prověšeném vodítku u nohy pro mě byla oříškem. Pejsek tahal a tahal, nechtělo se mu jít vedle mě. Ale nakonec jsem na to přišla. Povel „k noze“ spočívá v tom, že pejsek má jít těsně u vaší levé nohy, a to jak s vodítkem, tak později bez něj. Vezměte si pejska na krátko, postavte ho vedle svojí levé nohy a pak se rozejděte. Pokud pes tahá, zastavte se a počkejte, než přestane. Brzy mu dojde, že s taháním se daleko nedostane, a raději poslušně půjde vedle vás. Nezapomínejte, že je lepší pejska nechávat třeba v lese na volno, aby se proběhl, ale ve městě či v blízkosti silnice ho vždy voďte na vodítku!

  Pac! Každý učí tento povel jinak, tady je pouze jedna z možností. Pejska posadíme a zezadu mu strčíme do jedné z pacek, záleží na tom, kterou chceme, aby zvedl. On ji po chvilce zvedne, a tak ho odměníme. To trénujeme a pak to stejné uděláme i s druhou. Je důležité rozlišovat povely k oběma packám, například „pac“ a „druhá“ nebo „pravá“ a „levá“, jinak by v tom měl pejsek zmatek!

  Děkuji za přečtení článku, doufám že se vám líbil, a pomohl. Vaše Myšoňka. $>

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 19. ledna 2020 ve 20:30.
  DelikátníPřezdívka v něm napsal:

  No jo, myslivci jsou nejlepší.

  Příspěvek z 19. ledna 2020 v 16:48, upravený vzápětí.
  Terka488 v něm napsala:

  Skvělý článek, ale mám připomínku.
  V lese se taky nesmí pes nechávat na volno, pokud není výborně vycvičený - potom je pes většinou velice blízko vás. Hrozí totiž nebezpečí, že vám ho myslivec zastřelí. To můžou udělat 200 metrů od obydlené oblasti, protože se považuje za škodnou, u koček totéž. Jsem myslivec a stále to řešíme.

  Příspěvek z 19. ledna 2020 v 11:37.
  Myšoňka v něm napsal:

  @Rodé Děkuji moc! <3