Alíkovina

Jak nám bouřka přičarovala večer plný brněnských pověstí

vydáno  •  Volný čas doma
V Brně žiju už od narození a vím, že se k němu váže spousta pověstí. O některých jsem se ale dozvěděla teprve nedávno. V knihovně se mi do rukou dostala knížka pověstí "Pod brněnskými věžemi". Paní knihovnice mi radila, abych si ji přečetla, že je tam spousta pověstí, o kterých předtím ani ona nevěděla.

364. výročí obléhání Brna Švédy, © MAFRA

Říkám si: "Co tam asi tak může být za pověsti, když znám například: Proč na Petrově zvoní v jedenáct, O neslušném panáčkovi na kostele svatého Jakuba, O sázce o kolo, Proč jsou fialy na Staré radnici pokroucené a spousty dalších, které mi dědeček vyprávěl?"

Když jsem se podívala na obsah knížky, tak jsem byla velmi překvapená. Byly tam pověsti a věci, o kterých jsem ani nevěděla, že se v Brně vůbec staly.

Brněnské pověsti

Nejznámější brněnské pověsti najdete na webu města Brno - www.brno.cz

Knížku jsem si tedy půjčila celá nedočkavá, co se o Brně ještě dozvím. Došla jsem s ní domů a ukazovala ji mamce. Ona řekla, že by si ji potom také ráda přečetla, ale vtom do kuchyně vtrhli táta s bráchou a divili se, co si tam máma pročítá.

Mamka odvětila, že si zatím jen čte obsah knihy, kterou jsem si půjčila. Obsah si potom přečetl i táta s bráchou a nadšeně říkali, že ji namám vracet, dokud ji nebudou mít přečtenou i oni.

Ten večer byla velká bouřka a vypadl nám proud. Měli jsme doma jen jednu svíčku, takže to byla pěkně hloupá situace. Mámu napadlo, že by mohla knížku přečíst všem nahlas a tím pádem budou všichni vědět, o čem je, a nepřekročíme tak výpůjční dobu.

Všichni jsme si sedli, poslouchali mámu a ani jsme nedutali. Jelikož nás máma s tátou nemuseli napomínat, ať se konečně necháme na pokoji, byla knížka přečtená za chvíli.

Když máma dočetla, šli jsme spát s tím, že nám slíbila, že se půjdeme zítra podívat na ta místa, o kterých četla. Když jsme se ráno vzbudili, na nebi nebylo ani mráčku, a tak jsme obešli podle knihy všechna místa.

O těch pověstech se od nás dozvěděl i děda. Prohlásil, že o nich ledacos slyšel, ale máloco si z nich ještě pamatuje. Od té bouřky máme každý týden jeden večer, kdy si čteme různé příběhy, které v knihovně najdeme a přijdou nám zajímavé, nebo hrajeme hry.

Další zajímavé články:

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (4)

Příspěvek z 15. října 2009 ve 14:33.
Luccie v něm napsal:

Hm

Hezký článek

Příspěvek z 13. října 2009 v 19:13.
maria96 v něm napsal:

=)

26pekny članok ..... a zaujimavy

Příspěvek z 13. října 2009 v 16:00.
----good--girl--- v něm napsala:

Reakce na Barbořička:

 ajako jak to mylsíš sem nečetla a necfe se mi ale přečtu až dáýýl!