Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak nám bouřka přičarovala večer plný brněnských pověstí

  vydáno  •  Volný čas doma · Knihy · Česká republika · Rodičům · Rodina · Historie
  V Brně žiju už od narození a vím, že se k němu váže spousta pověstí. O některých jsem se ale dozvěděla teprve nedávno. V knihovně se mi do rukou dostala knížka pověstí "Pod brněnskými věžemi". Paní knihovnice mi radila, abych si ji přečetla, že je tam spousta pověstí, o kterých předtím ani ona nevěděla.

  364. výročí obléhání Brna Švédy, © MAFRA

  Říkám si: "Co tam asi tak může být za pověsti, když znám například: Proč na Petrově zvoní v jedenáct, O neslušném panáčkovi na kostele svatého Jakuba, O sázce o kolo, Proč jsou fialy na Staré radnici pokroucené a spousty dalších, které mi dědeček vyprávěl?"

  Když jsem se podívala na obsah knížky, tak jsem byla velmi překvapená. Byly tam pověsti a věci, o kterých jsem ani nevěděla, že se v Brně vůbec staly.

  Brněnské pověsti

  Nejznámější brněnské pověsti najdete na webu města Brno - www.brno.cz

  Knížku jsem si tedy půjčila celá nedočkavá, co se o Brně ještě dozvím. Došla jsem s ní domů a ukazovala ji mamce. Ona řekla, že by si ji potom také ráda přečetla, ale vtom do kuchyně vtrhli táta s bráchou a divili se, co si tam máma pročítá.

  Mamka odvětila, že si zatím jen čte obsah knihy, kterou jsem si půjčila. Obsah si potom přečetl i táta s bráchou a nadšeně říkali, že ji namám vracet, dokud ji nebudou mít přečtenou i oni.

  Ten večer byla velká bouřka a vypadl nám proud. Měli jsme doma jen jednu svíčku, takže to byla pěkně hloupá situace. Mámu napadlo, že by mohla knížku přečíst všem nahlas a tím pádem budou všichni vědět, o čem je, a nepřekročíme tak výpůjční dobu.

  Všichni jsme si sedli, poslouchali mámu a ani jsme nedutali. Jelikož nás máma s tátou nemuseli napomínat, ať se konečně necháme na pokoji, byla knížka přečtená za chvíli.

  Když máma dočetla, šli jsme spát s tím, že nám slíbila, že se půjdeme zítra podívat na ta místa, o kterých četla. Když jsme se ráno vzbudili, na nebi nebylo ani mráčku, a tak jsme obešli podle knihy všechna místa.

  O těch pověstech se od nás dozvěděl i děda. Prohlásil, že o nich ledacos slyšel, ale máloco si z nich ještě pamatuje. Od té bouřky máme každý týden jeden večer, kdy si čteme různé příběhy, které v knihovně najdeme a přijdou nám zajímavé, nebo hrajeme hry.

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 15. října 2009 ve 14:33.
  Luccie v něm napsal:

  Hm

  Hezký článek

  Příspěvek z 13. října 2009 v 19:13.
  maria96 v něm napsal:

  =)

  26pekny članok ..... a zaujimavy

  Příspěvek z 13. října 2009 v 16:00.
  ----good--girl--- v něm napsala:

  Reakce na Barbořička:

   ajako jak to mylsíš sem nečetla a necfe se mi ale přečtu až dáýýl!