Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak napsat a vyrobit svoji vlastní knížku

  vydáno  •  Knihy
  Čtete rádi? Pokud ano, jaké by bylo si vyměnit pozici a nějaký ten „román" napsat? Nejen, že knížku napíšete, ale i vyrobíte!Přečtěte si můj článek a zjistěte, jak na to!

  Svojí první knížku jsem napsala v první třídě. Měla jsem takový oranžový deníček, kam jsem si zapisovala různé příběhy. Pořád ho mám a kdykoli mi je smutno, otevřu oranžový deníček a zasměji se nad svými tehdejšími chybami.

  Hasyči bili ve městě na objet. Na tuhle větu nikdy nezapomenu. Já tíhla vždy k literatuře a můj sen je napsat tu opravdovou, tištěnou knížku, stát se spisovatelkou, mít spoustu fanoušků... Později jsem si své knížky vyráběla a rozdávala kamarádům k narozeninám. A teď vám píšu článek, jak takovou knihu nejen vyrobit, ale i napsat! A samozřejmě to ale také potřebuje nápad, o čem psát... NÁMĚT O čem tvoje knížka bude? To je jen na tobě. Může být o čemkoliv, co tě napadne.

  Nejdříve si na nějaký papír vymysli děj. Jednoduchý, jednou větou. Např.: Hlavní hrdinka Jana potká strašlivého čarodějníka Ignáce, který ji vězní, ale jednou ji přijde osvobodit princ, Janě se zdá milý, ale později zjistí, že má zlé srdce, vyžene prince ze svého hradu a znovu se zamiluje do jejího komorníka Tomáše a žijí spolu dodnes. Také musíš vymyslet název. Měl by být krátký, lehce vyslovitelný, např. Vězněná Jana. Nezapomeň, že poradit se můžeš kdykoli se svými rodiči či kamarády, kteří ti dají inspiraci a podporu. Já to tak dělám vždy, kdy opravdu mi dochází nápady a vždy mi pomohou!

  Výroba. Je několik možností, jak knížku vyrobit. Buď si v papírnictví koupíš sešit s tvrdými obaly, anebo si ji vlastnoručně vyrobíš z papírů. Pokud se rozhodneš pro tu první verzi, vezmi papír, který je dvakrát větší, než hlavní stránka. Přilep ho na sešit. Měl by tu být především název knihy a autor, popřípadě když se rozhodneš mít v knize i obrázky tak i ilustrátora. Nakresli nějaký obrázek, který je nějak s knihou spojen.

  Když tedy píšeme knihu Vězněná Jana, nakreslím třeba Janu ve věži. Na zadní stranu knihy nemusíš nic kreslit, pokud ale chceš, napiš stručný text, o čem tvoje knížka je. Pokud se rozhodneš knížku vlastnoručně vyrobit, sežeň pár papírů A4 (tolik, kolik si myslíš, že na tvou knihu bude stačit), přelož je a v přeložení sešij. Může ti s tím třeba pomoci maminka či babička. A opět jako u první možnosti: nakresli hlavní, pokud chceš zadní hlavní stranu. Tak! Výroba knížky je hotová!

  Kdy, jak a co psát. Knížka může mít kapitoly, ale i nemusí. Postupuj podle děje, samozřejmě to trochu rozveď, aby knížka byla zaplněná. Hlavní je: a) očísluj stránky b) první stránku věnuj obsahu (pokud tedy má tvá knížka kapitoly) c) poslední stránku napiš: autora, popřípadě ilustrátora, datum, kdy jsi knížku dopsal a místo, kde jsi knížku napsal. Piš perem, propiskou, či tužkou, záleží, čím se ti dobře píše. Piš, když na to máš náladu, ideálně kolem třetí hodiny odpoledne. Nepiš večer, protože by se ti mohl poškodit zrak. Piš, pěkně na světle, hezky u psacího stolu. Když dopíšeš své dílo, věř mi, že to je ten nejkrásnější pocit, který kdy zažiješ. Knížku můžeš někomu věnovat, nebo si ji nechat na památku v knihovničce a kdykoli přečíst!

  TIP: Vyrob pro svojí knížku záložku, vystřihni plátek tvrdého papíru a pomaluj ho něčím z tvé knihy. Nezapomeň přidat autora!

  TIP2: Pokud se rozhodneš pro ilustrace, přidávej je tam, kam se opravdu hodí, a jdou s dějem. Pokud chceš trochu více profi fotografie, nakresli je na počítači v aplikaci Malování a popros někoho z rodičů, ať ti to vytisknou. Pokud použiješ nějaký obrázek z internetu, nezapomeň připsat zdroj! Taktéž můžeš ozdobit i hlavní stranu.

  Tak to je vše. Doufám, že jsem vám trochu pomohla ve vaší spisovatelské činnosti a že vás můj článek bavil. Přeji vám příjemné psání!

  Autorka: (12 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 15. října 2016 v 19:05.
  Modralka v něm napsala:

  Reakce na Natáka:

  Jasně, ale hmotná knížka je přece lepší ne?16

  Příspěvek z 15. října 2016 v 19:04.
  Modralka v něm napsala:

  Reakce na Caroline8:

  Jasně, to jsi moje kamarádka.16

  Příspěvek z 11. října 2016 ve 22:51.
  Natáka v něm napsala:

  aplikace

  Aplikace wattpad, tam můžeš číst i psát knihy