Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak nejlépe uložit ježka k zimnímu spánku

  vydáno
  První ježek, který u nás zimoval, se jmenoval Tonda. To bylo na podzim v roce 2008. Krátce na to objevil pes slepou ježčí slečnu Pepinu. Od té doby prošli naší péčí další ježci. Část z nich byli zranění či nemocní ježci, část malí ježci na vykrmení před zimováním.

  Ježek východní je noční živočich, který se za normálních okolností přes den ukrývá. Ježčice Jasmína je v péči Stanice ochrany přírody STOP v Lipci. , © Radkaa

  Každý rok se tak u nás v kůlně na zimu ukládá ke spánku několik volně žijících ježků, ale obvykle 2 - 3 musí zimovat pod dohledem v domě. Tak dobře přečkají zimu a mohu je na jaře vrátit do přírody. Jedinou výjimkou je "naše" ježčice Pepina, která s námi bydlí přímo u nás v bytě. Ta je aktivní po celý rok. I ze zdravotních důvodů je to pro ni lepší, protože musí brát občas léky na povzbuzení imunity.

  Fotogalerie

  Zejména s malými podzimními ježky na vykrmení je doma veselo. Jsou ve věku, kdy si ještě rádi hrají, navíc jsou velmi zvědaví a všechno musí náležitě prozkoumat. Pokud to jen trochu jde, snažím se jim poskytnout dostatek prostoru pro takové zkoumání, aby nebyli stále jen uzavřeni v boxech.

  Časem vás už nepřekvapí, že vás v noci probudí divné zvuky a zjistíte, že se ježek sune vzhůru po topení, vyhrabává hlínu z květináče nebo našel pod psí miskou zapadlou granuli a teď se k ní snaží dostat.

  Mladý ježek Prokop, který je s námi právě nyní doma, s radostí lomozí celou noc, ať je v boxu nebo volně. S prvním zazvoněním mého budíku ovšem mizí v domečku a okamžitě usíná, zatímco se já po mnoha probuzeních v průběhu noci sotva zvedám z postele.

  Ježek bloguje

  Další rady ohledně péče o ježky najdete na blogu autorky tohoto článku: jezek.bloguje.cz/

  V období přechodu mezi podzimem a zimou se ježci ve volné přírodě ukládají k zimnímu spánku, aby v teple svého pelíšku prospali celou zimu. Někteří ježci se ale narodí až na počátku podzimu, případně jsou nemocní, a tak se neobejdou bez lidské pomoci.  Pokud máte i vy doma takového bodlinatého kamaráda, poradíme vám, jak se o něj přes zimu postarat.

  Kdy může ježek zimovat?

  V prvé řadě musí být ježek zdravý. Pak je třeba jej ještě preventivně zbavit vnitřních parazitů. Na každé veterině a v mnoha lékárnách seženete například tabletky pro kočky Drontal, které je možné použít i pro ježky. Rodiče vám pomohou ježka zvážit a podle informací na obalu podat ježkovi do jídla správnou dávku léku.

  Druhou podmínkou je dosažení dostatečné hmotnosti. Doporučuji alespoň 650 - 700 gramů. Ježek totiž během zimního spánku velmi pomalu spotřebovává, čím se předtím vykrmil. V podstatě pomalu hubne. Aby jej to příliš nevysílilo, musí mít alespoň tuto minimální hmotnost.

  Poslední podmínkou jsou vhodné teplotní podmínky. Ježci nejraději usínají při poklesu nočních teplot až k bodu mrazu, nejpozději zpravidla s prvním větším sněhem. Například v tuto dobu již část ježků ve volné přírodě spí.

  Kde má ježek zimovat?

  Domluvte se s rodiči, zda byste mohli ježka umístit například na půdu, do zimní zahrady nebo do takové místnosti v domě, která má omezený přístup denního světla, stačí malé okénko. Měla by tam být teplota v rozmezí 5-10 stupňů Celsia.

  Ježkovi vyberte nějaký jeho omezený prostor. Můžete zvolit klec pro králíka, plastový box s vhodným odvětráváním nebo klidně celou menší místnost, pokud ji můžete ježkovi na zimu "zasvětit". Pokud zvolíte variantu boxu nebo klece, musí být obé důkladně uzavřeno. Box tedy musí mít víko s otvory pro vzduch a musí být průhledný, aby dovnitř mohlo světlo. Nespoléhejte na to, že ježek zůstane v kartonové krabici!

  Co ježek potřebuje při zimním spánku?

  Uvnitř klece nebo boxu musí být větší domeček a hodně podestýlky. Nejvhodnější podestýlkou je dobře prosáté seno (bez prachu). Dále musí být v domečku těžká miska s vodou, aby ji bodlinatý kamarád nepřevrhl, a miska s trvanlivou potravou, nejlépe s granulemi. Na tyto granule by již měl být ježek zvyklý i před zimováním. Potravu i vodu je třeba neustále doplňovat.

  Nezapomeňte pravidelně kontrolovat a doplňovat misku s vodou a s granulemi.

  Nezapomeňte pravidelně kontrolovat a doplňovat misku s vodou a s granulemi.

  Jak ježek usíná?

  Pokud s vámi ježek dosud obýval byt s teplotou 25 stupňů, není nejlepší přemístit ho rovnou do 5 stupňů, ale můžete jej napřed v boxu na pár dní přemístit do 15 stupňů. Přechod např. mezi 18 stupni a 8 stupni není problém. Jakmile tedy ježka přemístíme do zimovacího boxu, ježek si začne budovat v domečku hnízdo. Takové hnízdo vypadá jako zdánlivě dokonale ucpaná koule ze sena, senem tedy nešetřete. Během prvních několika dní je ježek ještě vzhůru - všimnete si, že ubývá strava. Později ježek konečně opravdu usne - přestane ubývat jídlo, domeček bude vypadat zcela klidně, beze změn.

  Mám ježka při zimování kontrolovat?

  Není třeba ježka dolovat z domečku a budit. Je třeba pouze zajistit, aby měl neustále k dispozici vodu a trvanlivou stravu. Buď jej můžete např. obden kontrolovat a případně doplňovat vodu a granule nebo mu do zimoviště dejte větší misky a kontrolujte třeba jen jednou týdně.

  Ježčí slečna Pepina mává na pozdrav. A nebo se jen protahuje?

  Ježčí slečna Pepina by bez lidské péče v přírodě nepřežila.

  Kdy se ježek opět probudí?

  Několikrát během zimy se může ježek probudit, najíst a zase hluboce usnout. Toto dělávají zejména prvně zimující mladí ježci. Probuzení ježka na jaře pak obvykle závisí na okolní teplotě. Jednou při kontrole zjistíte, že miska je opět prázdná a možná na vás bude ježek i funět a dávat najevo, že už je zcela vzhůru. Pak doporučuji box kontrolovat každý den. Pokud ježek znovu neusne, ale situace se bude po sobě opakovat, je již trvale vzhůru a můžete jej ze zimoviště přemístit tam, kde jste jej měli před zimováním. Pak se o něj starejte jak před zazimováním až do vypuštění.

  V našich podmínkách je vhodné ježky po zimování vypouštět zhruba na přelomu dubna a května, mohou ale nastat i odchylky v závislosti na počasí. Nelekejte se tedy toho, když váš ježek bude ještě v průběhu března spát. O ukončení zimování a vypouštění si povíme na jaře.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (12)

  Příspěvek z 7. ledna 2012 v 16:49.
  Domushqa v něm napsal:

  My comment was an opinion

  Já kdybych našla ježka tak bych se ho asi bála.Jednou jak jsem šla s moji čičinkou ven na procházku kolem řeky tak jsem tam viděla mrtvého rozpláclého ježka....Chudák =(

  Příspěvek z 7. ledna 2012 ve 12:48.
  BIČ1 v něm napsal:

  pozdraf

  čau1211

  Příspěvek z 31. prosince 2011 v 8:36.
  elinečka2002 v něm napsal:

  JEŽEK

  AHOJ VŠICHNI  JÁ MÁM DOMA 2 JEŽKY 261026102610261026102610