Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak ošátkovat rozhlednu?

  vydáno  •  Volný čas venku · Cestování · Skauti
  Výletníky z Klubu českých turistů okouzlila 300 metrů vysoká pařížská Eiffelovka natolik, že se rozhodli mít v Praze aspoň její menší kopii. A tak v roce 1891 vyrostla na Petříně 60 metrů vysoká rozhledna. Nicméně to, co ji čeká ve čtvrtek 19. dubna 2007, nikdy nezažila. Právě na ní odstartují oslavy 100 let skautingu. A to značně neobvykle…

  Bude totiž ošátkována. Mezi osmou a desátou hodinou ranní na ni vyvěsí profesionální horolezci maxišátek: 20 metrů široký a 8 metrů vysoký. Jeho celková plocha je přes 70 metrů čtverečních. Deset minut před desátou šátek slavnostně pokřtí herec a příznivec skautingu Tomáš Hanák, který k němu slaní z rozhledny. Pokud ve čtvrtek nestíháte, nemusíte být smutní. Na „ošátkovanou“ rozhlednu se můžete přijít podívat až do soboty 21. dubna, kdy skauti nachystali pro veřejnost na Staroměstském náměstí akci Objevte svět.

  Akce Objevte svět startuje v 11:30 a plánovaný konec je v 17: 00. Účastníci si budou moci společně vyzkoušet aktivity z mnoha států všech kontinentů. Vždyť v současné době má světové skautské hnutí víc než 40 milionů členů v pěti světadílech. Jen v šesti státech světa skauting neexistuje – v Andoře, Číně, na Kubě, v Severní Koreji, Laosu a na Myanmaru. A tak si v sobotu můžete zahrát australské hry, ochutnat bolívijské placičky, vyrobit etiopský náramek nebo se naučit zdravit japonsky. Za jednotlivé kontinenty se zúčastní velvyslanci zemí; irský tanec předvede skupina Rinceoiri; na účastníky čeká v nabitém programu také ukázka afrického tance nebo indické hudby či hra na australské didgeridoo. Vystoupí také objev roku 2006 Ewa Farna a tečku za celým dnem udělá vystoupení známé české kapely Ready Kirken.

  Do hlavního města zamíří také mnohé skautské oddíly. Ty si mohou vybrat z bohaté nabídky kulturních akcí: představení pražských divadel a kin, Křižíkovy fontány, nebo vyhlídkovou plavbu po Vltavě, v neděli mohou navštívit zoo, raftovat na umělém kanále, vyzkoušet si aktivity na vysokých lanech či navštívit pražské památky a muzea. „Pro náš oddíl je to dobrá příležitost, jak si vyzkoušet něco nového a potkat skauty z jiných měst,“ říká čtrnáctiletá Adélka z České Lípy.

  Setkání v Praze je slavnostním zahájením letošních oslav 100. výročí vzniku skautingu. Během roku se budou konat výstavy, soutěže nebo výpravy do zahraničí. V červenci se v Anglii na celosvětovém setkání, Jamboree, utáboří na 40 tisíc skautů z 200 zemí světa. Začátkem srpna se ve 216 zemích se toho dne sejdou skauti na vrcholcích hor celého světa, aby pozdravili „úsvit druhého století skautingu“. Oslavy skautských narozenin budou ukončeny až na podzim, kdy proběhne putovní výstava „100 let skautingu“.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!