Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak pěstovat kaktusy?

  vydáno  •  Volný čas doma
  Zajímáte se o kaktusy? Nebo jen hledáte hezkou květinu do pokoje, která není příliš náročná na zalévání, jež vás za tuto malou přízeň na jaře odmění krásnými květy?

  Česká republika je na počet obyvatel kaktusářskou velmocí. Pěstitelé nejen zasévají semínka, ale také vyměňují rostliny, nakupují a prodávají. Ostatně, i výstava v muzeu je prodejní., © MAFRA

  Zde se můžete podívat na pravidla jejich pěstování a některé typy kaktusů, které jsou nenáročné a velmi krásné.

  Kaktusy pocházejí z horkých oblastí Mexika a Jižní Ameriky, proto jsou schopny dokonale hospodařit s vodou. Na rozdíl od klasických pokojových květin nemají listy, fotosyntézu provádějí za pomoci dužnatého masitého stonku, na němž obvykle vyrůstají trny, glochidie (opuncie) a někdy i chloupky (např. Mamillaria), které jsou odvozeninami listů. Tyto trny slouží k ochraně proti ostrému slunci polopouštních oblastí. Ve své domovině mají tyto rostliny podloží většinou jílovito-písčité, tedy mají silnou drenáž.

  Pokud chceme pěstovat kaktus, pak buď zakoupíme již předpřipravený substrát pro kaktusy (můžeme doplnit ještě trochou písku nebo jemného štěrku), nebo vytvoříme vlastní substrát ze 2 dílů glejové půdy, 1 dílu písčité půdy (mně se osvědčilo 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl písku a antuky). Některé z druhů si vyžadují odlišnou půdu, je tedy vhodné si vyhledat, zda vašemu kaktusu nebude lépe například na vápenatém podloží. Pokud si koupíte kaktus ve velkoobchodě, je dobré si ho ještě před koupí vyklepnout z květináčku a zkontrolovat kořínky, zda nejsou nahnědlé či jinak poškozené. Po přinesení domů jej pak přesadíme do již připraveného (pozor suchého) substrátu (doporučuji přesadit do plastového květníku, v hliněných substrát rychle vysychá) a alespoň týden nezaléváme, aby nám kořínky poškozené přesazováním zaschly a neuhnívaly.

  Ve vegetativním období (březen - srpen) můžeme přihnojovat (podle instrukcí na obalu). Ve vegetativním období zaléváme asi jednou za týden (když substrát vyschne), na podzim zálivku omezujeme a v zimě, v době zimování (květina je umístěna v chladném prostředí, v tmavém či světlém, záleží na druhu), buď nezaléváme vůbec, nebo jen rosíme. Nelekejte se, když se vám přes zimu kaktus trochu zcvrkne. Po první jarní zálivce (můžeme zalít vlažnou až teplou vodou 30°- 40°C) se kaktus zase vrátí do své původní krásy. Při zimování si dejte pozor na vlhko, měl by být v suchém prostředí. Kaktus můžeme umístit buď do skleníku, (kde v zimě teplota neklesá pod 15°C) nebo na okno, nejlépe na jižní. Na západním i na východním vám kaktus také poroste. Není však dobré jej umístit na severní okno. Má zde nedostatečnou světelnou expozici, kterou potřebují k prosperitě všechny druhy kaktusů.

  Přesazovat můžeme v raném věku (1- 4 roky) každý rok, později přesazujeme asi jednou za dva roky. U velkých kaktusů stačí jednou za 3 roky (záleží na velikosti květináče). Když kaktus vyklepneme z květináče, nesnažíme se dostat ze svazku starých kořínků starou půdu, ale zasadíme celý svazek do nového většího květináče a obsypeme novým substrátem.

  Nejčastěji pěstované rody: Astrophytum (často bez trnů, dokonalá geometrie), Echinocereus (kvetou nádhernými velkými květy), Echinocactus, Mamillaria (často chlupaté), Escobaria (kvetou velkým množstvím drobných květů), Opuncie (má velmi známé a chutné plody), Pilosocereus (málokdy kvetou)

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 17. dubna 2016 v 8:58.
  SVETLO v něm napsal:

  kaktusy

  Jo, taky mám rád kaktusy, jsou to opravdu nenáročné rostliny a u mě v pokoji mně jich roste několik.

  Příspěvek z 16. dubna 2016 ve 20:51.
  SHINeeGirl v něm napsala:

  Rada?

  Já přímo miluju kaktusy, ale teď jsem si koupila druh Mamillaria a hned po 3 dnech mi zvadli květy :/ Koukala jsem na netu co s tím, ale na nic pořádného jsem nepřišla. Paní v květinářství mi sice říkala abych ho dala na sluníčko a počkala pár dní, ale nějak se to pořád nechce dát do kupy :/ Mám strach aby ty květy ještě vůbec vykvetly, protože mi přijde jako by byli zvadlé 27 27 Nevíš co s tím? 18