Alíkovina

Jak pomoci gorilám?

vydáno  •  Zvířata
Pokud by se ve zvířecím světě dalo hovořit o celebritách, pak by mezi ně jistě patřila i gorilí slečna Moja. Právě ona byla totiž prvním narozeným mládětem gorily nížinné v Česku. Není divu, že se stala miláčkem návštěvníků pražské zoo a zároveň odstartovala zájem o život tohoto ohroženého zvířecího druhu.

Pavilon goril nížinných, zoo Praha., © Radkaa

Gorilka Moja se narodila v prosinci 2004. O necelý rok později připravili v Českém rozhlase Leonardo neobvyklou reality show. Nazvali ji Odhalení (The Revealed) a reagovali na reality show typu Big Brother či VyVolení. V "trochu jiné reality show" byli také "soutěžící" uzavřeni ve "vile". Šlo však o rodinu goril nížinných v pražské zoo.

Richarda, Shindu, Kijivu, Moju a posléze také Kambu nepřetržitě snímalo mnoho kamer. Kromě internetového přímého přenosu i dalších internetových výstupů a rozhlasového vysílání byl každý den připravován televizní sestřih z dění ve "vile" a probíhalo hlasování veřejnosti, na jehož základě byl posléze vyhlášen vítěz reality show (vyhrál 12 melounů).

Odhalení vzbudilo v České republice velký zájem médií i veřejnosti. Ostatně právě tento zájem byl hlavní příčinou, proč jsme v projektu pokračovali i po skončení "trochu jiné reality show". Kamery, které jsou umístěné v pavilonu goril, už dávno ovládají přes internet dobrovolnice.

Knížka gorilích pohádek: Moja, Tatu a tiplíciGorily z pražské zoo se staly celebritami, za nimiž proudí davy návštěvníků a projektu Odhalení se dostalo řady ocenění, např. stejnojmenné 2DVD bylo oceněno "divokým Oscarem" na prestižní přehlídce Wildscreen v Bristolu.

Kromě zmíněného DVD vzniklo i jeho pokračování, vyšla kniha o projektu a rovněž knihy gorilích pohádek a říkanek. Výtěžek z těchto aktivit je určen na podporu ochrany goril nížinných ve volné přírodě, konkrétně záchranná stanice v kamerunském Limbe. Děti v kamerunských školách dostaly knihu gorilích pohádek. Díky charitativní aukci a finančním darům jednotlivců bylo na sbírkové konto, č. ú. 555 555 552/0800 získáno bezmála 820 tisíc korun (únor 2009).

Kalendář Odhalení 2010 - pralesní sloniZískané finanční prostředky byly využity na vydání knihy gorilích pohádek v anglické a francouzské jazykové verzi, na její přepravu a distribuci na území Kamerunu za účelem podpory vzdělávání místních obyvatel a podpory ochrany goril nížinných.

Puzzle s pralesními slony z Dzanga Bai ve Středoafrické republice. Část získaných prostředků převedli organizátoři na adopci 4 goril nížinných v Limbe a na chov goril do Limbe Wildlife Centre. Zároveň připravili CD francouzských pohádek v režii Jana Jiráně, které je určeno pro frankofonní střední Afriku.

Posledním zrealizovaným projektem byla příprava vydání knížky gorilích pohádek v portugalském jazyce pro angolskou Cabindu. 

Více na www.rozhlas.cz/odhaleni a www.radioservis-as.cz

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (9)

Příspěvek z 25. října 2009 ve 13:54.
sindinkas v něm napsala:

Reakce na sindinkas:

Ano to je hezké někomu pomoc a taky si zasotěžit.27

Příspěvek z 19. října 2009 ve 12:35.
janarakova v něm napsal:

pomoc gorilám

Dát nejaké příspěvky aby je nechali tam na rodném místě,a ne za klecmi.Necat je na svobodě,protože by se nám taky nelíbilo byt někda furt zavřená.25

Příspěvek z 16. října 2009 v 10:11.
Barbořička v něm napsala:

gorila

hezké