Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak poznat, že ježek potřebuje pomoc?

  vydáno  •  Příroda · Zvířata · Chovatelství · Podzim
  S přicházející zimou začínají lidé do Útulku pro poraněná divoká zvířata Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) ve Vrchlabí nosit zvířata, která by – dle jejich soudu – zimu nepřežila. Poradíme vám, kdy je to vhodné a kdy je naopak lepší nechat zvíře v jeho prostředí.

  Ježek východní., © Radkaa

  Nejčastěji jsou zachraňováni ježci. Každý rok jich do našeho útulku lidé touto dobou přinesou několik desítek. Řada z nich by v přírodě skutečně nepřežila. Pracovnice v útulku je zbaví parazitů a pokusí se je vykrmit. Přes veškerou možnou péči se jarního sluníčka dočká jen přes polovina přinesených ježků.

  V tuto dobu by ježci, kteří mají bez problémů přežít zimu, měli mít hmotnost více než 400 g. Jejich velikost by měla být zhruba stejná jako velikost velkého grepu. Takto velcí ježci se normálně uloží k zimnímu spánku. Pokud je jejich hmotnost menší, pravděpodobně zimu nepřežijí. Lidé, kteří na svých zahrádkách takto malé ježky najdou, je mohou odnést do útulku.

  Ježčí kalendář

  Pokud jste našli ježka a váháte, zda je "tak akorát", aby mohl dobře přežít zimu, může vám poradit ježčí kalendář
  Stává se však, že lidé do útulku přinášejí ježky, kteří mají větší než kritickou hmotnost a zimu by bez problémů přežili. V takovém případě nezbývá nic jiného, než ježka vrátit do vhodného prostředí.

  Je třeba si víc než kdy jindy uvědomit, že jakýkoliv zásah člověka do přírodních procesů narušuje rovnováhu, která v divočině funguje. Silní jednici přežijí a slabí se stanou potravou dalších živočichů. Toto schéma funguje miliony let a není důvod do něj jakkoliv zasahovat.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  Mrs-Croassant v něm napsal:

  Do toho!

  Já jsem jednou venku potkala ježečka...Bylo to na hrádku. Nekecám! Nechápu proč se lidé ježků bojí. Ježek má přece větší strach než oni dohromady. Tenhle byl docela plachý. Nevím jestli se to může, ale byla jsem zvědavá tak jsem si ho pohladila. Jeho bodliny vůbec nepíchaly. Naopak! Měl "hebké" nebo "jemné" bodliny...byl to boží pocit 19 Nebojte se ježků a když náhodou nějakého potkáte na silnici, určitě ho přeneste někam na trávu, kde bude v bezpečí! Přece bychom nechtěli kdyby takového nádherného tvorečka přejel náklaďák a byl by na placku. Takže se pusťme do zachraňování ježků! 416

  šušuna v něm napsal:

  ježek

  jednou jsem byla na dovolené a tam jsem potkala celou ježčí rodinku bylo jich přesně 725

  hanickahrolnickakocicka v něm napsala:

  ježek

  ahoj my sme psali referát o ježkovi a dostala sem 1 A ASI 20 ZA SVŮJ ŽIVOT SEM JE VIDELA
  1919191919191919