Alíkovina

Jak přežít další školní rok? + TEST

vydáno  •  Škola a poznání
(návod pro začátečníky a mírně pokročilé žáky) Začíná to obvykle už v druhé půli srpna. Člověk si to ani moc neuvědomuje, ale občas ho přepadne takový ošklivý pocit. Něco jako bolení břicha. A když potom náhodou zavadí pohledem o kalendář, je to jako úder blesku. Srpen končí a ŠKOLA VOLÁ!!! Zase! (Jako by aspoň jednou nemohla udělat výjimku a držet zobák třeba do půlky září…)

Útěk, škola, dítě, © Profimedia.cz

Pokud se člověk cítí být touto skutečností zdrcen (což se stává téměř každému), není hned nutné volat na Linku bezpečí a požadovat duševní oporu, případně zrušení povinné školní docházky. Stejně by to neprošlo. Žádný dospělý si nenechá nenamluvit, že učení je týrání dětí. Naopak, následovala by dlouhá přednáška o tom, jak je škola důležitá.

(Škola je sice základ života, ale kladení základového kamene bývá náročné a vyčerpávající. Proto uvádíme několik užitečných návrhů, jak postupovat, aby se člověk se začátkem školního roku dokázal co nejdříve a co nejlépe vyrovnat.

 1. Nepropadejte panice! Všechno se časem srovná. I školní docházka.
 2. Nervěte si ze zoufalství vlasy z hlavy! Školský zákon vlastním olysáním stejně nezměníte.
 3. Neplačte! Nemá to cenu.
 4. Pokud jste hned na začátku školního roku zažili nějakou velkou křivdu, například vás paní učitelka rozsadila s nejlepší kamarádkou/nejlepším kamarádem, ztratili jste přezůvky, rozlila se vám do aktovky ovocná šťáva, ztratilo se vám lepidlo apod., použijte vrbu (případně jinou dřevinu) a vypovídejte se ze svého žalu. Vrba nic nevykecá a člověku se báječně uleví.
 5. I když se to nezdá, ani vaši rodiče v dětství nejspíš 1. září zrovna nejásali, že musí zase do školy. Kromě toho všichni rodiče nemohli mít samé jedničky.
 6. Sice vás čeká deset měsíců učení, ale ještě není tak zle. Mohlo by být hůř. Co kdyby někoho napadlo zrušit prázdniny?!
 7. Mějte na paměti, že i učitelé jsou lidé. A když jste na lidi ve svém okolí milí, jsou milí i oni na vás! Mějte rádi své učitele!
 8. Pokud přesto všechno budete mít problém, s kterým si poradit nedokážete, pak je tu poradna Alík radí dětem. Možná s překvapením zjistíte, že podobný problém mělo hodně dalších dětí a najdete odpověď mezi zodpovězenými dotazy. Pokud ne, klidně se ptejte na všechno, co vám dělá starosti.

A jak přežít školní rok? I ten má své světlé stránky. Vyhledejte je a radujte se z nich. Například:

 1. Ve třídě, ve škole, v oddíle a dalších zájmových kroužcích máte prima kamarády, se kterými se dá užít spousta legrace i přesto, že chodíte do školy.
 2. I ta nejpříšernější vyučovací hodina musí jednou skončit.
 3. Ve škole je teplo.
 4. Dozvíte se spoustu nových a zajímavých věcí. Například, proč Karlovi IV. nikdo neříkal Pepo nebo kolik zubů měl dinosaurus.
 5. Pojedete na školní výlet, takže ten den rozhodně nebudete psát žádnou písemku.
 6. Zase přijdou prázdniny.
Čili – jak přežít další školní rok? Zkuste to s úsměvem.
Bez vzdělání je totiž lidem na světě opravdu hůř.
V následujícím testu se dozvíš, jaké máš vyhlídky na přežití školního roku: TEST: Jak přežiješ školní rok?.
Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (41)

Příspěvek z 2. září 2009 ve 13:55.
falcinka v něm napsal:

škola

skola je celkem dobre a zabavne kdyz jste na druhem stupni je to skvele?!101010

Příspěvek z 30. srpna 2009 v 11:21.
kaunas v něm napsal:

nereida

skola mi de velice dobre ,ale nechci tam chodit je to v hodine nuda

Příspěvek z 18. července 2009 ve 14:18.
luckakobylkova v něm napsala:

nazdar

kašlu na školu
21212121