Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Jak přichystat nejlepší hostinu pro opeřené krasavce

    Poradíme vám, kdy správně začít přikrmovat ptáky a co jim nabídnout, abyste jim neublížili. Dozvíte se také, že krmení nepatří jen na krmítko a proč je vhodné ho dát i na zem.

    Lesopark Štěpánka, Mladá Boleslav, © Radkaa

    "Krmení nám kromě dobrého pocitu, že ptákům pomáháme v těžkých zimních časech, dává hlavně možnost zblízka si je prohlédnout. Blízký kontakt s živou přírodou vyhledávají především lidé ve městech, ale krmení ptáků se zdaleka neomezuje jen na ně," říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

    Než poprvé ptákům něco nasypeme, měli bychom o nich něco vědět. Jinak se může stát, že jim místo dobře míněné pomoci spíše ublížíme. Ptákům bychom měli předkládat co nejpřirozenější potravu, nevhodné jsou hlavně zbytky z kuchyně. Ty většinou obsahují sůl, která působí jako jed. Pro malé ptáky velikosti čížka může být již jen jedno zrnko soli ze slaného rohlíku smrtelnou dávkou.

    Vhodné není ani pečivo, zvláště čerstvé, které může způsobit zažívací potíže. Jen kachnám a labutím jej dávat můžeme, mají jak známo "kachní žaludek" a i případné přebytky soli ve vodním prostředí snáze naředí.

    Pro drobné ptáky ale může být v zimě nebezpečná i voda. Za mrazu nesmíme vodu ptákům nabízet – rádi se koupou, a pokud promočené peří zmrzne, nemá drobné tělíčko šanci na přežití.

    Brhlík lesní (Sitta europaea) si pochutnává na jádru vlašského ořechu.

    Čím tedy krmit správně?

    Jednoznačně nejoblíbenějším krmivem jsou slunečnicová semínka, pro ptáky jsou výborným zdrojem energie a většina druhů jim dává přednost. Doplnit je můžeme ovesnými vločkami či jiným zrním, které sypeme jak do krmítka, tak na nějaké chráněné místo na zem. Například pro pěnkavy a zvonky je přirozenější sbírat potravu ze země. Kosům, kvíčalám, ale třeba i brkoslavům můžeme po celou zimu nabízet jablka nebo jeřabiny, které jsme na podzim uskladnili. Nepohrdnou ani bramborami uvařenými v nesolené vodě.

    birdlife.cz

    Pokud vás obyvatelé ptačí říše zajímají více, pak doporučujeme web České společnosti ornitologické: www.birdlife.cz

    "Ať již krmíme na balkoně uprostřed města nebo na venkovské zahradě, měli bychom ptáky přikrmovat, ne překrmovat," uzavírá Zdeněk Vermouzek. "Není tedy rozhodně špatně, když krmítko zůstává třeba půl dne prázdné. Ptáci jsou tak nuceni hledat si i přirozenou potravu. Více krmíme jen v době skutečně velkých mrazů a když dlouho leží sníh. Tehdy má přikrmování pro ptáky skutečně životní význam."

    Autor:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (5)

    dkadlec v něm napsal:

    Pochybnost

    Ty některé části se mi zdají doslova okopírované z časopisu Náš Region z okresu Praha-Východ. Ale jinak si myslím že je to docela dobrý článek a že je dobré o tom lidi poučit.

    ety v něm napsal:

    Krmivo

    My jim dáváme slunečnicová semínka. Celou zimu jich mají v krmítku habaděj :)

    Kakarinka v něm napsala:

    Reakce na Embri:

    no to bych jim raději nedávala, jedině že by sis zahrála na popelku a dala jim jen slunečnici-ta jim opravdu chutná nejvíc-dávám ji na krmítko a za chvilku nezbyde ani zrníčko 26