Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak psát lépe

  vydáno  •  Povídky
  Začíná jaro, čas básní a romantických příběhů. Chceš napsat povídku, nebo knížku? A nevíš jak na to? Tohle by ti mohlo pomoct překonat základní problémy.

  Zdravím tě! Tento článek bude rozdělen do jednotlivých bodů, které by ti mohli pomoct zlepšit své spisovatelské dovednosti.

  OSNOVA. Pokud chceš mít opravdu dobrý článek, nebo děj, musíš mít nachystanou osnovu. Můžeme si to ukázat na červené karkulce: 1. Název (O červené Karklce) 2. Děj (Karkulka jde k babičce a sežere ji vlk) 3. Závěr (Ji i babičku zachrání myslivec).

  ŽÁNR A POSTAVA. Každá kniha, nebo příběh se zařazuje do žánrů. Např. Dobrodružné (Robinson Crusoe), Fantasy (Letopisy Narnie), komix (Asterix), pohádky (Perníková chaloupka). Když máte vymyšlený žánr, musíte vytvořit i postavu, hlavního hrdinu/ku. Tak zvolíte podle žánru. Ve Sci-Fi by se určitě neobjevil Děd Vševěd, ale například mimozemšťan. Pro svojí postavu byste měli zvolit nějaké vlastnosti a koníčky, které máte podobné a jsou Vám příjemné. Já mám ráda např. Fantasy, takže moje postava by vypadal nějak takto: -dívka - Scharllot Andrewová - samotářka, zpívá - miluje modrou - žije na Zemi a umí se přemístit do kouzelného světa. Je to vlastně jako když hrajete na počítači nějakou hru za postavu.

  OBZVLÁŠTNĚNÍ A DOPLŇKY. Jako první tu jsou Prolog a Epilog. Co tato zvláštní slova znamenají? Prolog je jakýsi předpříběh, který se odehrává např. několik let před první kapitolou, nebo klidně po a vysvětluje třeba děj, který bude následovat. Epilog je zase pravý opak, většinou se odehrává několik let po poslední kapitole. I na to si můžeme udělat osnovu: 1. Prolog (Ježibaba si staví perníkovou chaloupku) 2. První kapitola (Tatínek si bere macechu) 3. Průběh (Děj Perníkové chaloupky asi všichni známe) 4.Poslední kapitola (Děti se vrací domů) 5. Epilog (Mařence se narodí děti a ona jim ukazuje starou, popř. zbořenou Perníkovou chaloupku).

  Další hezký doplněk je cizí jazyk, často se používá Latina (Mě se například zdá vznešená a kouzelná). Nebo když člověk přijede do cizí země, můžou na něj mluvit např. Rusky a on jim nebude rozumět. - ZASEKLI JSTE SE? Na to jednoduchá rada. Pište všechno co vidíte. Například POKOJ. A hned pište, co Vás přitom slově napadne (domov, stůl, postel). Tomu se říká asociace. Okamžitě Vás to zahrne nápady. Nebo nějaká hezká písnička. Ta člověku dokáže dát hezkou psací náladu.

  Potom je tu takzvaná metoda „ne“. Představte si ty nejšílenější nápady, jako třeba: Nikdy nehledejte fialovou rybu, nevstupujte do zářících dveří, nesahejte na puntíkaté slimáky atd. 

  VYZKOUŠEJ V PRAXI. Odrazové můstky: 1. Něco se stane... v páře nad hrncem... na počítači.... nebo snad na Vás začne mluvit moderátor z televize? 

  DOPLŇTE, CO BUDE DÁL. 2.Zkuste napsat krátkou knihu s osnovou: - 1. kapitola s názvem Fialová tráva - Průběh děje (Všichni fialoví) - Závěr (Objeví se příčina) 

  Epilog (Na druhém konci vesmíru všichni začnou zelenat) 3. Sestavte několik vět, názvů, slovních spojení ze slov: pes, našel, modrá,včera, čtyři, kamarádka, šel, nebe, do, a z, který, přítel, květina, zalít, viděl, UFO Můžete měnit tvary a pády. Tak, snad jste o něco moudřejší a pěkný den

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  SVETLO v něm napsal:

  Hezky a pečlivě napsaný článek

  Já píšu příběhy(horory a sci-fi), dokonce na toto téma mám i článek v alíkovinách Píšeš taky nějaké příběhy?