S rodiči se často hádáme kvůli tomu, že jsem moc na telefonu nebo počítači. Jak to můžu spravit?
Zkus se s rodiči domluvit na pravidlech používání telefonu a počítače. Můžeš zkusit navrhnout konkrétní časové limity, kdy budeš na zařízení, a zároveň přislíbit, že se zbytek dne budeš věnovat jiným aktivitám, jako jsou příprava do školy, domácí povinnosti nebo že budeš trávit čas s rodinou.
Ukážeš tím, že chápeš obavy rodičů a že se zároveň snažíš najít řešení, které vyhovuje oběma stranám. Také by bylo dobré rodičům říci, proč je pro tebe čas u technologií důležitý a co ti dává. Důležité je však rodičům ukázat, že respektuješ jejich pohled a že jsi ochotný/á spolupracovat.
Rodiče chtějí kontrolovat, co dělám na sítích, ale já jim všechno ukazovat nechci. Co mám dělat?
Jedním z řešení může být promluvit si s rodiči o jejich důvodech, proč chtějí kontrolovat tvou aktivitu na sítích (např. Mají o tebe starost?). Můžeš navrhnout, že si nastavíte jasná pravidla, která budou chránit tvoje soukromí a zároveň uspokojí jejich potřebu bezpečnosti. Dalším z návrhů může být, že budeš s rodiči sdílet jen určité části své on-line aktivity, nebo jim pravidelně dáš nahlédnout do svých profilů, ale zároveň si necháš určité věci pro sebe. Důležité je, aby rodiče věděli, že ti mohou důvěřovat a že jejich důvody ke kontrole bereš vážně. Poté bude snazší dojít ke kompromisu.
Všichni kolem jsou na Instagramu. Zvažuji, že bych tam byl/a taky, ale rodiče mě tam nepustí. Co mám dělat?
Je hlavně potřeba říct, že Instagram je spojený s řadou problémů, které souvisí s ochranou soukromí. Věnovali jsme se jim více ve druhém díle našeho seriálu.
Pokud se přes všechna rizika rozhodneš na Instagramu být a hlavní „překážkou“ jsou rodiče, zkus jim vysvětlit, proč je pro tebe Instagram důležitý a jaké pozitivní věci ti může přinést: kontakt s přáteli či spolužáky. Můžeš navrhnout, že si společně stanovíte pravidla pro bezpečné používání sociálních sítí a že jim budeš pravidelně ukazovat, co tam děláš.