Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak se bránit proti psovi

  vydáno  •  zvířata

  Co když na vás zaútočí agresivní pes? Umíte se bránit? Umíte předejít vážným zraněním? V tomto článku se dozvíte základní postupy.

  Postoj proti útočícímu psovi., © Marcela Jiroušová

  K napsání tohoto článku mne inspirovala nedávná zkušenost. Byli jsme na výletě v parku Praha-Klánovice. Najednou jsme slyšeli psí štěkot a viděli jsme v povzdálí, jak běží paní a za ní dva na volno puštění boxeři. Paní upadla. Bohužel na záda. Pro psa je postoj na zádech informace o tom, že jste se vzdali. Boxeři na paní doráželi a vypadalo to, že ji potrhají.

  Jsou v zásadě tři věci, co můžete teď dělat. Máte-li pepřový sprej, neváhejte ho použít. Bohužel v tomto případě by zasáhl sprej i paní a mohl by jí i poškodit zrak. Druhá možnost je psa nakopnout. Máte-li možnost, tak do zad nebo boku, aby vám nepokousal nohu. V horším případě se snažte kopat do hlavy. Je to sice drastické, ale nezapomínejte, že vám jde o zdraví a možná i o život. Kdo kdy cvičil psa jako já, má třetí možnost. Na to ale musíte být trénovaní a nedoporučuji toto používat začátečníkům. Útočícího psa chytíte za krk a strhnete k zemi. Ocitne se tak v podřízené poloze. Pes je zvíře, jehož předci byli vlci. Musíte mu ukázat, kdo je pánem. Také je dobré hodně na psa řvát, klidně i vrčet. Ukažte mu zuby a snažte se u toho vypadat co největší. Máte-li bundu, tak ji roztáhněte a proti útočícímu psovi se klidně rozeběhněte. Pokud to jen trochu jde, neukazujte strach! Psi ho stoprocentně vycítí. Pokud je pes větší než vy, vše zapomeňte a snažte se dostat do vyvýšené polohy – například na strom a zavolat policii. Psi jsou šelmy, na to nikdy nezapomínejte. Samosebou se tu bavíme o agresivním útoku psa. Většina psů je neškodných.

  Pokud se chcete naučit aktivně bránit, poproste doma rodiče, aby vás vzali na cvičiště pro psy a vyjednali vám kurz obrany proti psovi. Naučíte se třeba, že agresivní pes útočí většinou na krk. Snaží se na vás vyskočit, povalit a kousnout. Je dobré proto například dát před sebe svoji „slabší“ ruku (tj. u praváků levou, u leváků pravou) do úrovně krku. Pes sice kousne do ruky, ale vy máte aspoň čas s tím dále něco dělat. Například ho pěstí udeřit do hlavy – ideálně mezi oči. Taková rána psa minimálně omráčí – u silnějších jedinců ho může i zabít.

  Jsem veliký milovník psů a chápu, že některé způsoby se vám mohou zdát drastické, ale jak jsem již psal výše, jde vám v lepším případě o zdraví a psí kousnutí může způsobit i trvalá zranění. V průměru má psí čelist sílu 1200 newtonů (120 kg/1 cm2), což není zrovna málo, a u větších psů je toto číslo ještě vyšší. Taková síla vám rozdrtí kosti.

  Když už vás agresivní pes kousne, NEŠKUBEJTE! Pokud to jen trochu jde, nechte např. ruku v jeho tlamě. Sice ji budete mít stisknutou, ale nedojde k dalšímu zranění. Psí zuby totiž fungují jako pilka. Škubnutí rukou tak může způsobit další tržné rány.
  Poslední věc: NIKDY se k psovi nestavte zády. Skočí vám na ně a vy zůstanete na zemi bezbranní.

  Utíkat delší vzdálenost také nemá smysl, jak jsem psal výše, pokud není jiná možnost, tak nejbližší strom, pokud ale jste na louce, kde široko daleko nic není, tak se musíte připravit na boj. Před psem neutečete. Pes má průměrnou rychlost 40 km/h a vydrží běžet touto rychlostí i několik kilometrů – ti nejlepší psi třeba 60 km daleko. Pro zajímavost Usain Bolt – nejrychlejší člověk světa – vydržel 100 m rychlost 47 km/h.

  Snad jsem dal dohromady vše, co si ještě pamatuji z výcviku. Nicméně vždy volejte policii. Pes je něco jako odjištěná pistole a neměl by se potulovat bez vodítka – nedejbože bez pána.

  Závěrem: Celý článek je o útoku psa. Většina psů je ale hodná. Pokud chcete cizího psa třeba hladit, zeptejte se nejprve jeho pána. Pán je zodpovědný za svého psa. S mým Caesarem (ano, můj pes se tak jmenuje) se můžou mazlit i dvouleté děti. Šťouchat ho do očí, čumáku nebo klidně i tahat za uši a ocas. Můj pes je k tomu vycvičený a jediné, co vám hrozí, je oblíznutí obličeje. Psi jsou úžasná stvoření, která miluji. Nemám problém se mazlit i s bojovými psy, pokud vím (vidím), že jsou hodní a poslušní. Takže se psů nebojte, ale i tak si dávejte pozor. Zbytečně je neprovokujte. Netahejte, nešťouchejte. Většina psů zaútočí v sebeobraně.

  Snad se vám článek líbil a pejskům zdar! - HAF!

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (12)

  Příspěvek z 16. srpna 2019 ve 20:45.
  Felix22 v něm napsal:

  Moc povedený článek! :-D

  Příspěvek z 21. března 2019 v 15:52.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  Super článek, můj Urmík někdy útočí na tetu a sestřenice... ale je to malý pejsek, pomořanek. Takže to není žádný útok. Naštěstí.

  Příspěvek z 3. března 2019 v 16:42.
  Kika44 v něm napsala:

  Super článek, mnoho jsem se dozvěděla.