Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak se dělá časopis?

  vydáno  •  Volný čas doma · Rodičům · Předškolákům
  To musí být báječné, řídit hravý časopis, řekli jsme si. Jak je to doopravdy, to nám prozradila Eva Sedláčková, šéfredaktorka časopisu Pojď si hrát. Přečtěte si, jak časopis vzniká, kam chodí redaktoři na nápady i co nového letos chystají.

  Obálka časopisu, © archiv Pojď si hrát

  Hravý a ilustrovaný časopis Pojď si hrát oslavil nedávno své druhé narozeniny. Za tu dobu si ho oblíbila spousta dětí, které baví luštit, hrát si nebo kutit a vyrábět.

  Časopis vychází desetkrát do roka. Na zimu a letní prázdniny vznikají speciály. V těch najdete velikánské stolní hry, další luštění, plakáty apod.

  Pracovat v redakci hravého časopisu musí být určitě náramně zábavné. Anebo ne?
  Někdy ano, jindy ne. Nejvíc mě baví "vymýšlet časopis". To si s redaktorkou pár dní zkoušíme hrát třeba na detektivy. Říkáme si při tom, co by nás bavilo, když jsme byly malé. A protože si to obě moc dobře pamatujeme, máme někdy navymýšleno víc, než se do časopisu vejde.

  Rády chodíme (třeba do knihovny) za dětmi a zkoušíme s nimi naše hry. Škoda jen, že to není tak často, jak bych si přála. Připravit časopis každý měsíc zabere hodně času.

  Jak časopis vzniká?
  Nejdřív si musím všechny nápady z našeho úvodního "vymýšlecího hraní" nakreslit. Vezmu čisté papíry a složím z nich jako-časopis se stejným počtem stránek, jako má Pojď si hrát. Na každou stránku si tužkou nakreslím, co by tam mělo být.

  Pak svoje náčrtky pošlu našim ilustrátorům s popisem, jak by měl být obrázek velký, co na něm má být apod. Ilustrátoři podle toho nakreslí krásné obrázky. Jiní autoři pro nás zase připraví fotografické návody.

  Náčrtek budoucí podoby stránek časopisu Pojď si hrát.

  Tak to už je časopis hotový, ne?
  Ukázka hotové dvoustrany časopisu Pojď si hrát..Kdepak. Když mám všechny obrázky a fotky připravené, nastává práce pro grafika, který k nim v počítači přidá texty. Vlastně z nich připraví stránky přesně tak, jak budou vypadat v časopise. To trvá nejmíň týden. Stránky pořád vylepšujeme, opravujeme chyby.

  Až do "odvozu", jak se u nás říká. To je den, kdy musíme mít v počítači hotový celý časopis a pak ho stránku po stránce poslat (přes internet) tiskařům do tiskárny, aby to všechno mohli vytisknout na papír.

  Šéfredaktorkou časopisu Pojď si hrát jste od samého začátku. Co vlastně takový šéfredaktor dělá?
  Co dělá šéfredaktorka Pojď si hrát? Hraje si s hračkami, skáče na trampolíně... Vtom se probudí, zjistí, že se jí to jen zdálo, a místo hraní utíká do práce k počítači. Tam dává úkoly a hlídá, aby byly včas splněny, k tomu plní úkoly, které dal někdo jiný jí. Pak plní úkoly, které si dala sama.

  Kromě toho otevírá a čte všechny dopisy, prohlédne si každý obrázek, který přijde. Snaží se odpovědět na e-maily od čtenářů nebo jejich rodičů. Balí a posílá poštou ceny, které děti vyhrály v některé z mnoha našich soutěží...

  Časopisem provází ilustrované postavičky Elišky, Vítka a Čenišky. Jejich autorkou je Markéta Vydrová. Znamená to, že je nakreslila právě pro časopis Pojď si hrát?
  Výtvarnice Markéta Vydrová.Ano, postavičky nakreslila paní Vydrová přímo pro časopis Pojď si hrát. Když jsme časopis připravovali, oslovili jsme více výtvarníků, aby by pro nás nakreslili kluka a holku (tehdy ještě neměli jména).

  S obrázky, které jsme získali, jsme pak chodili po školách a ptali se dětí, které postavičky se jim líbí a proč, se kterými by se chtěly kamarádit, jak se podle nich jmenují a podobně.

  Nejvíc dětí se chtělo kamarádit s postavičkami, které nakreslila Markéta Vydrová, a tak jsme si ji vybrali. Tedy, děti si vybraly. A jsem za to moc ráda, protože je to nejen vynikající ilustrátorka, ale navíc má skvělý smysl pro humor a spoustu úžasných nápadů.

  Markéta Vydrová

  Více se o autorce ilustrací z časopisu Pojď si hrát dozvíte na jejím webu: www.ilustrace-marketa-vydrova.estranky.cz

  Můžete čtenářům Alíka "svou" výtvarnici trochu představit?
  Jak sama říká, "narodila se s tužkou v ruce". Od dětství si přála ilustrovat dětské knížky a toto dětské přání se jí splnilo mírou vrchovatou. Jen letos doprovázela svými veselými obrázky nejmíň osm knížek! Například Draka je lepší pozdravit aneb O etiketě, Sedmilhář Josífek nebo Zlobilky. K tomu každý měsíc připravuje ilustrace pro Pojď si hrát. Jejími slovy: "Stále na něčem pracuji, a to mě moc, moc baví!".

  Přispívají do časopisu také další výtvarníci?
  Ano, pro Pojď si hrát kreslí například Adolf Dudek, Jaromír F. Palme, Darina Krygielová, Edit Sliacká, Lenka Ševčíková nebo Libor Drobný. Posledně jmenovaný nedávno ilustroval zábavnou kuchařku pro děti "Receptíky pro kuchtíky", inspirovanou naším časopisem. 

  Komu je časopis určen?
  Pojď si hrát je časopis pro všechny děti, které baví luštit zábavné úkoly, hrát srandovní hry, něco vyrábět nebo kutit, stříhat, skládat, lepit, číst komiksy, prostě se bavit.

  Podle dopisů a dalších ohlasů víme, že s naším časopisem si hrají děti od tří do jedenácti let. S mladšími dětmi čtou (vyrábí, luští, ...) časopis rodiče, starší si poradí už samy.

  Pojď si hrát s Eliškou, Vítkem a Čeniškou na cirkus.

  Každé číslo je zaměřené na něco jiného. Která témata čtenáře nejvíce zaujala?
  Největší úspěch měli piráti, koníci a detektivové. Ale každé číslo má své "fanoušky", kteří nám píší, že právě tohle číslo bylo to nej. Hodně takových ohlasů jsme měli, když jsme si hráli na vědce, pošťáky nebo se strašidly.

  A na které číslo jste nejvíc pyšná vy?
  Na to první. Hlavně proto, že vůbec vzniklo, i když jsem do té doby neměla ani ponětí o tom, jak se dělá ilustrovaný časopis pro děti, co to všechno obnáší. Pak mám moc ráda číslo, kde jsme si hráli na detektivy a hodně mě bavilo hrát si "na výletě".

  Kam chodíte na "hravé" nápady?
  Spíš bych řekla, že nápady chodí ke mně, já se jen snažím je uvidět a nepropásnout. Stačí třeba nějaký zážitek z tramvaje, a už si říkám: "jé, tohle by se hodilo do Pojď si hrát". Inspiraci hledám hodně také v knížkách nebo na internetu. Spoustu tipů a dobrých nápadů nám posílají také děti.

  Prozradíte, co chystáte pro letošní rok? 
  Prozradit můžu jen to, že tématem letošního zimního Speciálu jsou medvědi (vychází 20. ledna), a že v příštím Pojď si hrát se Eliška s Vítkem a Čeniškou přenesou do pravěku (od 10. února). Pravěké číslo přinese novinku – poprvé najdete v Pojď si hrát příběh. Témata dalších čísel jsou pečlivě střeženým tajemstvím – nechte se překvapit.

  Eliška, Vítek a Čeniška si hrají na kuchaře.

  Jsou v časopise pravidelné rubriky?
  Pojď si hrát vlastně žádné běžné rubriky nemá, proto je vždy jiné. Každé číslo obsahuje dvoustrany s luštěním a návody na vyrábění. Nikdy také nechybí komiks Příhody Elišky, Vítka a Čenišky, úvodní stránka, kde vás zvou ke hraní, Galerie obrázků, kde zveřejňujeme obrázky dětí, a soutěž. K tomu se někdy přidá stolní hra, vystřihovánka,... podle toho, co nás napadne.

  Všechno se totiž vymýšlí vždy znovu pro každé číslo – podle toho, co "si téma řekne". Proto je v některém čísle více vystřihovánek a návodů, v jiném třeba dvě stolní hry.

  Má časopis svůj web? 
  Pojď si hrát má svůj web www.pojd-si-hrat.cz a najdete na něm články o vycházejících číslech, soutěže a také všelijaké materiály k tisku (kartičky ke hrám, vystřihovánky apod.). Jsou tu také další užitečné informace, například, jak si časopis předplatit.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 27. března 2010 v 11:51.
  Krolik v něm napsal:

  Reakce na makca139:

  To je fakt tedˇ už málo kdo maluje!!!22

  Příspěvek z 22. ledna 2010 v 19:45.
  fill-1256 v něm napsal:

  Slovensko

  Ten časopis je i na Slovensku118

  Příspěvek z 6. ledna 2010 v 17:10.
  7000 v něm napsal:

  jak se dělá do opravdy

  nejprve se dohodnou co kdo udělá jsou novináři a šéfredaktor a pak píšou několik dní jedno číslo nikdo na psacim stole někdo na počítači  pak se skontroluje jestli nepíšou nesmisli nebo jestli tam není náká ta chyba pak se to tiskne 1.úvodní slovo .