Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak se má Džitka?

  vydáno  •  Cestování
  Usměvavé žluté slunce, malý červený domek s kouřícím komínem a pětice tančících děvčat. Zdánlivě obyčejný dětský obrázek. Přesto obletěl celý svět. Jeho reprodukci najdete na národních stránkách UNICEF ve Francii, Maďarsku, Velké Británii či Brazílii.

  Obrázek tehdy sedmileté Jitky Samkové z jižních Čech stál v roce 1949 na počátku tradice pohlednic UNICEF., © Ilustrace Jitka Samková

  Často zdobí kanceláře této organizace po celém světě a tak není divu, že při setkání našich pracovníků UNICEF se zahraničními kolegy často zazní otázka "Jak se má Džitka?" Právě obrázek tehdy sedmileté Jitky Samkové z jižních Čech stál v roce 1949 na počátku tradice pohlednic UNICEF.

  Jitčin obrázek si můžete prohlédnout i mezi snímky, které vyprávějí šedesátiletý příběh UNICEF - klikněte ZDE. Nemusíte umět anglicky, abyste si z fotografií „přečetli“ kde všude a jak UNICEF pomáhá.

  Právě 11. prosince 1946, tedy před rovnými 60 lety, byl založen dětský fond UNICEF. Dnes působí ve 155 zemích světa. Po 2. světové válce byla i naše země mezi příjemci pomoci. Tehdy vypadala pomoc pro naši zemi takto: letadlem společnosti Veterans’ Air Lines přiletěla do Prahy zvláštní zásilka - dar drůbežářské a pěstební asociace Spojených států amerických: 60 000 vajec k líhnutí.

  Ruzyně, UNICEF na ruzyňském letišti v roce 1946.

  Přát nějaké organizaci zánik je na první pohled víc než podivné. Pokud se zamyslíte nad snahou UNICEF, aby mělo každé dítě na světě zdraví, vzdělání, rovnoprávnost a ochranu, pak pochopíte úsilí o to, aby JEDNOU nemusela existovat.

  A právě přání, aby nebyl důvod pro organizaci jako UNICEF vyslovila na setkání k 60. výročí založení organizace paní Jiřina Jirásková. V České republice přijala funkci vyslankyně dobré vůle UNICEF. Zároveň je také předsedkyní Českého výboru pro UNICEF.

  UNICEF má před sebou ještě hodně práce. Fakta jsou neúprosná:

  • téměř 11 milionů dětí ve věku do 5 let každoročně zbytečně umírá z důvodu podvýživy a nemocí, proti kterým existuje očkování nebo lék.
  • 120 milionů dětí nemůže navštěvovat školu (většina z nich jsou dívky).
  • Ve světě dnes žije 15 milionů sirotků AIDS, z nich více než 2 miliony jsou děti, které jsou samy nemocné.
  • Více než 1 milion dětí se každoročně stane obětí obchodu s dětmi.

  A tak jsou stále potřeba tablety na čištění vody, měřítka pro zjišťování podvýživy, speciální výživové přípravky pro podvyživené děti, „školy v krabici“ – což je jakési polní zařízení pro dva učitele a 80 žáků, které může po otevření posloužit nejen pro výuku, ale i zábavu dětí. Stačí natřít víko přiloženou barvou a hned máte tabuli. Nechybí ani fotbalový míč.

  Zdánlivě obyčejné hadrové panenky.

  Formou pomoci nemusí být jen peníze

  Můžete se třeba zapojit do akce Adoptuj panenku, zachráníš dítě. A nebo se pokusit splnit přání dětem z dětských domovů v rámci tradiční akce v pražském Vinohradském pavilonu: Strom splněných přání.

  Více se dozvíte na stránkách www.unicef.cz.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!