Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak se nejlépe připravit na přijímací řízení?

  vydáno  •  Škola a poznání · Povolání
  Ahoj Alíkovci! V tomto článku bych chtěla především promluvit k těm z vás, kteří se po páté třídě chystáte na osmileté gymnázium. Kdo by si řekl, že jdu "s křížkem po funuse", nemá vůbec pravdu.

  Přijímací zkoušky na střední školy - Přijímačky na jihlavské gymnázium (21.4.2008), © Petr Lemberk

  Je fakt, že přijímací testy byly už v dubnu, tedy všichni z vás, kteří se na gymnázium hlásili, už vědí, jaké to je. Ale je tu přece řada dalších, kteří se až na podzim rozhodnou, jestli vůbec na gymnázium jít, a na jaké.

  Lekce 1. Rozhodni se!

  Rozuměj: Rozhodni se sám a dobrovolně! Jdeš přece studovat ty, ne tví rodiče, nebo učitelé! Když se zabýváš otázkou, jestli máš šanci u přijímacího řízení uspět, nejprve se ohlédni za svou školní docházkou. Jaké je tvoje vysvědčení? Ano, i na to se kouká! Většina škol chce tvá vysvědčení za konec čtvrté, pololetí páté a konec páté třídy. Bylo by dobré, kdyby na všech bylo vyznamenání. Zvýší ti to body u testů, to znamená šanci na přijetí.

  Lekce 2. Jaká škola?

  Výběr školy je z toho všeho, řekla bych, nejhorší. Někteří lidé z malých měst to mají jednoduché - gymnázium je tam většinou jen jedno. Pro vás ostatní mám ale řešení. Téměř každé gymnázium mívá okolo ledna takzvaný den otevřených dveří. Tam si můžete prostory školy prohlédnout, zeptat se studentů na jejich zkušenosti a podobně. Pak už si stačí jen vybrat, které se vám bude víc líbit. Když máte pak třeba dvě na výběr a stále si nejste jistí, můžete se rozhodnout i podle toho, která škola je blíž vašemu bydlišti, jestli je k ní dobrý spoj MHD a podobně.

  Lekce 3. Jak vypadají testy?

  Záleží na škole, ale bývá to hodně podobné. Na dni otevřených dveří ti předem řeknou, jaké testy budeš psát. Většinou jsou to testy agentury Scio, nebo testy, které škola udělá sama. Co jsou testy Scio? Speciální agentura Scio, zaměřená na testování žáků při přijímačkách na středni školy, vydá testy, které jsou do poslední chvíle tajné. V den řízení je rozveze do škol a nechá je vyplnit uchazeče, po zkouškách je zase odveze.

  Agentura má ale pouze 2 druhy testů - z češtiny a matematiky. Ty ale podle zákona musíš psát ještě studijní předpoklady, něco podobného jako IQ testy. Ty většinou škola objednává u psychologů, kteří je i sami vyhodnocují.

  Testuje se tedy ze 3 předmětů: z češtiny - většinou 50 otázek, z matematiky - asi 30 otázek, a z předpokladů, to může být až 100 otázek, stupňujících se podle obtížnosti. Že to nemůžeš zvládnout? Můžeš. Na všechny typy testů máš přes hodinu čas, na předpoklady až 2 hodiny.

  Lekce 4. Co si vzít s sebou?

  Testy se obvykle píší v budově školy, na kterou se hlásíš. Budete sedět po jednom, v průběhu testu nesmíš odcházet z místnosti. Některé školy zakazují i pít. S sebou si vezmi: 2 listy čistého papíru na výpočty, žvýkačky - pokud rád žvýkáš, a klidně celou tabulku čokolády - to uklidňuje.

  Potom nezapomeň na pití, nejlépe vodu. Bude žízeň! Také nejspíš budeš mít zpocené čelo a ruce, jestli patříš mezi nerváky. Tak si vezmi i papírové kapesníky nebo vlhčené ubrousky. Nezapomeň na psací potřeby. Jaké se dozvíš v pozvánce k přijímačkám, ale u testů Scio můžeš psát pouze černou propiskou do průměru 0,4 mm.

  Lekce 5. Kdy už to konečně bude?

  Čekání na výsledky není příjemné. Školy mají na vyhodnocení až týden, ale většinou to stihnou do 3 - 5 dnů. O tom tě informují u testů. Výsledky je škola povinna vylepit na dveře nebo do jiného volně přístupného prostoru, jako je například vestibul. Školy, které mají vlastní internetové stránky, uveřejňují výsledky i tam. Nenapíší tvoje jméno, ale musíš si pamatovat kód, který ti u testů přidělí - většinou trojmístné číslo.

  Lekce 6. Jak poznám, že mě přijali?

  Formou testů se přijímá 28 žáků do jedné třídy. Umístili jste se mezi 1. - 28. pozicí včetně? Pak jste přijati ke studiu. Pokud jste níž, nezoufejte. Kapacita třídy bývá 30 žáků. Jste-li na žebříčku do 34. místa, máte šanci se odvolat a pokusit se o přijetí. (Mohou se o to pokusit samozřejmě i nišší pozice, ale většinou je to bezvýsledné.) S odvoláním vám pomohou rodiče.

  Tak hodně štěstí!

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Dudanka

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (70)

  Příspěvek z 13. února 2009 ve 21:54.
  SuzieP v něm napsal:

  jsem tedka v sekundě a učení mi (už) příde lehký... i příjímačky byly v poho 7

  Příspěvek z 18. ledna 2009 v 10:13.
  lizule v něm napsal:

  gympl

  já se chystam na gympl a už má bobky272727131313141414

  Příspěvek z 16. ledna 2009 v 16:52.
  lucik19971 v něm napsal:

  Reakce na Aleš1401:

  A například jaký?Třeba že 1vejce se uvaří za 10min.Tak kolik se uvaří 10 vajec?Nebo něco tak?