Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak se nestát obětí internetových predátorů

  vydáno  •  bezpečnost · internet

  Internet je skvělé místo a v dnešní době ho používá téměř každý. No ale i tady na každém rohu číhá nějaké nebezpečí a jediné pravdidlo zní, že si nikdy nemůžeš být s ničím jistý. O něm by měla vědět naše Anička. Čtěte dál a dozvíte se víc. :-)

  Normální den :-D, © Miki44

  Byl krásný letní den a Anička relaxovala u svého mobilního telefonu. Říkala si, co by se tak mohlo stát (a pokud jste viděli film V hlavě, víte, co se stane dál :D). Najednou jí v telefonu cinklo upozornění.
  Psal jí někdo cizí, o kom nikdy předtím neslyšela.
  Byla z toho zmatená, ani jeho jméno jí nic neříkalo, ale Anička je dobrodruh a tak mu odepsala!

  Ahojky :-)

  Ahoj

  Jak se jmenuješ? :->

  Anička Nováková se jmenuju, a co ty?

  Honza

  Kde bydlíš? :->$>

  V Brně v takovém malém bytě, je tu moc hezky. :-)

  To je super! :->

  A jak vlastně vypadáš, Aničko? :->

  To jsem já :)


  Vypadal jako moc milý kluk. Mluvili spolu teprve pár dní... no mluvili o všem možném, Anička mu řekla, na jakou školu chodí, kde bydlí, a poslala mu fotku, jak v realitě vypadá. Byli skvělí kamarádi, až dokud se neobjevil jeden návrh...

  Poslyš Aničko, co takhle se sejít?

  Já nevím, Honzo... známe se teprve pár dní!

  To nevadí, chtěl bych tě potkat! :->

  Tak dobře. :-)$>

  Znám jedno skvělé místo u lesa. Chodím tam moc rád. :-)


  Jít ven, to je skvělý nápad! Anička nic neřekla rodičům, protože věděla, že by jí to zatrhli, protože nechtějí, aby jela sama za někým, koho nezná. Řekla mamce, že jde za kamarádkou, ale přitom šla za svým novým kamarádem. Přišla na místo setkání s radostí, že se konečně potkají...

  Honzo, jsem tady, kde jsi...?


  Anička byla pohřešovana několik dní.

  Policie ji na čtvrtý den našla doma u jejího nového kamaráda, který ve skutečnosti nebyl kluk v jejím věku, ale dospělý muž, který ji unesl.

  Kruté, že? Anička měla štěstí, že vůbec přežila. Kdyby věděla, kdo je ta osoba ve skutečnosti, nikdy by mu neodepsala. No, bohužel, v reálném životě to může dopadnout klidně hůř. Takových případů je moc a často nekončí šťastně.

  Co mám dělat, abych nedopadl/a jako Anička?

  Stačí se řídit těmito pravidly:

  1. Pokud ti píše někdo, koho neznáš, ať už na Alíkovi nebo na jiných sítích, buď hodně opatrný/á. Poptej se kamarádů, jestli psal někomu z nich taky, a dobře si promysli, jestli vůbec odepíšeš. Jestli jsi na sociální síti, kde se přijímají žádosti o přátelství, nikdy je nepřijímej cizím lidem.
  2. Jestli jsi odepsal, dávej velký pozor, o čem se bavíte. Jestli se začne ptát na tvé osobní údaje, jako třeba kde bydlíš, jak vypadáš, nebo má na tebe nevhodné narážky, zbystři pozornost. Tyhle údaje neznámým lidem nikdy neposílej.
  3. Neklikej na odkazy, které ti posílá.
  4. Jestli jsi si 100% jistý/á, že osoba je predátor, v žádném případě si s ní/m dál nepovídej. Varuj kamarády, jestli si s osobou píší taky, a osobu si hned zablokuj, případně nahlas správcům, pokud jsi na Alíkovi.

  Když se budeš držet těchto rad, nebezpečí ti nehrozí.

  Přeju vám, abyste se nikdy nemuseli s internetovými predátory setkat, a když už ano, tak abyste vždy věděli, jak správně zareagovat, a byli v bezpečí. Internet je super místo, ale vždy je třeba být připraven. $>

  Kika44

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (19)

  Příspěvek z 2. ledna v 7:35.
  FanUnikitty v něm napsala:

  Nejlepší článek!!!

  YakariSioux v něm napsal:

  Super článek! Je to velmi užitečné. Na to je si třeba dávat moc velký pozor. Já sice nejsem žádný predátor, ale na děti a mládež se koukám podezíravě. Kdo ti s tou češtinou pomáhal? :-)
  Mimochodem stavitel Bob se u nás v Česku jmenuje Bořek.

  Corgi v něm napsala:

  Velice užitečné!:-)8-Pok