Vybavení klece
V kleci musí být neustále domeček, aby se morče mohlo kam schovat. Potřebujete dvě misky, jednu na granule a druhou na zeleninu. Napáječku dejte do klece určitě, morče potřebuje pitný režim. Dále seník, seno je základní jídelníček morčat. Pak nějaké hračky, aby se morčátko nenudilo (např. dřevěný můstek). A záchodek pro hlodavce, jestli chcete, aby morčata byla aspoň trochu čistotná. Pamatujte, že tam nebudou chodit na 100%.
Péče o morče
Morčeti se aspoň jednou za měsíc kontrolují zoubky, zda je nemá přerostlé, v takovém případě by mohlo přestat přijímat potravu a museli byste za veterinářem.
Také mu stříhejte drápky rovněž aspoň jednou za měsíc. Jestli se bojíte, že morčátko zraníte, protože špatně drápek ustřihnete, je tu druhá možnost zajít na veterinu a veterinář je ostříhá bez úrazu. Hlavně si vyberte veterináře specializovaného na morčata, protože pokud není specializovaný na morčata, moc vám nepomůže.
A pokud morče páchne, kupte kvalitní šampon pro hlodavce a morče umyjte, já svá morčata myji jednou za měsíc. Já mám zkušenosti jen se šamponem beaphar pro hlodavce. V zimě raději moc morčata nemyjte, můžou se nachladit. A když už se v zimě umýt musí, raději zatopte více a počítejte při koupeli s tím, že budete mokří od vody, protože morče vám z misky, nebo kde ho budete mýt, bude vylézat, a radši si ho vezměte na sebe, abyste ho uklidnili, než abyste ho vraceli zpět do vody.
Také pravidelně kontrolujte srst, jestli nemá morče plíseň či všenky.
Krmení
Seno je základní jídelníček morčete, takže musí být morčatům pořád dostupné. Granule také kupte, morče si neumí vytvořit vitamin C. Nedávejte morčatům levné směsky s oblím, pokud své morče máte rádi. Když morče sní obilí a do žaludku se mu dostane ještě nějaká vodnatá zelenina, nemusí mu být dobře, může ho bolet bříško a může mít i průjem. Takový těžký průjem může často končit i smrtí. Proto doporučuji si číst složení granulí. Nepodávejte ani zrní. Není to pro morčata dobré.
Zeleninu můžete podávat třeba mrkev, salát, celer, papriku, rajče (jen jednou za dva týdny, aby morče nedostalo průjem). Podávejte ji omytou. Ovoce používejte jen jako pamlsek a můžete podávat jablko, jahodu a další. Podávejte to také omyté a v malém množství.

Zipi jí salát
A když chcete morčátku udělat radost, dejte mu nějaké větvičky na hlodání. Můžete mu dát smrk, jablko, hrušku, modřín (malé množství) atd. Pro jistotu toho morčátkům nedávejte moc, i když je povoleno větší množství.
Nikdy morčeti nedávejte pečivo, pokud své morče máte rádi. Pečivo je z obilí a jak víte, to morčeti škodí také. No a pečivo je samozřejmě z nějakého těsta, takže tam je i mléko. A to je také špatně. Někdo vám určitě někdy něco řekl, že má morče a že mu dává pečivo a tomu morčeti to chutná, tím pádem to může jíst. Nenechte se zmást, protože to, že něco morčeti chutná, hned neznamená, že to může být jeho jídelníčkem.

Sirinka a Zipinka spolu :-)
Morčeti ještě aspoň jednou denně dávejte bylinky. Morče to ocení a také bude zdravé.
Chov
Seno nevyužívejte jako podestýlku, protože to není morčátku pohodlné a špatně to vsává moč.
Hobliny používat můžete, ale nesmí být příliš hrubé, morčeti to není pohodlné.
Piliny nepoužívejte, morčeti to může způsobit zánět očí nebo nosu. Vím, že je to divné, každý si říká, že hobliny a piliny, to je to stejné, ale pravda to není. Proto raději čtěte, co je na balení napsáno.
Papírová ekologická podestýlka je dobrá, mám s ní skvělé zkušenosti, dobře vsává morčecí moč, doporučuji ASAN nebo CUNIPIC naturlliter. Ještě tu je známý chov na koberečkách, který mi vyhovuje, protože jen dám na spod klece podložku (existuje i pro zvířata) a pak na vrch ještě deku, ale při tzv. chovu na koberečkách je nutné mít záchodek, který položíte tam, kde morčata nejvíce vykonávají svou potřebu.
Co dělat, kdyby morče onemocnělo
Když morče onemocní, měli byste vyhledat veterináře. Mně morčata ještě moc neonemocněla, ale mám zkušenost s plísní. V tomto případě jsem nemusela vyhledávat veterináře a stačilo plíseň namazat mastí z lékárny. Moje mamka v lékárně pracuje a říkala, že ta mast morčatům neškodí. Plísně jsem si všimla naštěstí brzy.
Průjem, na ten si dávejte pozor. Když má morče měkké bobky, musíte dávat morčeti jen seno a vodu. To značí, že morče, pokud to budete ignorovat, může průjem dostat. Občas dejte někdy i tu mrkev, ale málo. Klidně můžete dávat i granule, pokud v nich nějaké seno je. A kdyby se stav nezlepšoval, běžte k veterináři a ten vám pravděpodobně dá tabletku, kterou smícháte s vodou a budete to morčeti podávat stříkačkou do pusinky.
Pak jsou tu všenky, zní to jako vši a také to tak vypadá. Pokud najdete na morčecí srsti takové malé, černé breberky, jsou to všenky. V tomto případě zajděte za veterinářem, ten vám poradí.
Rýma. Morčata rýmu nesnáší a vy byste tomu měli zabránit. Pokud vám morče začne kýchat, měli byste morčatům dát aspoň nějaké bylinky. Rýmu můžete způsobit průvanem, takže moc nevětrejte v místnosti, kde morčata žijí, a nezapomínejte topit. Morče má rádo teplotu 18 °C – 24 °C. Tohle dodržujte, protože morče nesnáší zimu a nesnáší, když je mu horko. Morče na rýmu může umřít. Klidně dva dny, když se to zhorší a vy nejdete na veterinu, můžou být osudové pro vaše morče. Ale někdy kýchají i ze sena, seno se práší a morčata si kýcháním někdy čistí nos.
Jak se můžete věnovat morčátkům
Morčátko si např. můžete posadit na klín a hladit ho. Nebo pokud máte morčat víc, udělejte jim velký výběh. Větší, než je jejich klec, protože kdybyste udělali výběh velký stejně jako klec, mohla by morčata zůstat v kleci.
A když máte dvě morčata (tento počet je ideální pro následující věc), vezměte si obě morčata a mazlete se s nimi. Dovolte jim také někde běhat, morče se cítí svobodněji. Nemusíte je mít pořád na sebe přitisklé.
Co morčata nesnáší
Morčata nemají ráda hlasité zvuky. Takže když máte doma třeba psa, který strašně štěká, tak to morče je nervózní. To je to samé, jako s malým dítětem.
Morčata nesnáší špinavou klec. I když během jedné minuty dokážou v čisťounké a s láskou vyčištěné kleci udělat velký bordel, nemají ráda špinavou klec. Vždycky si oblíbí nějaké to místečko, které je pohodlné a mají to tam potom celé od bobků a moči a když se ho snažíte přinutit k tomu, aby bylo na té druhé, suché straně, pořád leží na stejném místě a nehne se. Ale je smutné, protože to tam má od bordelu. Takže až takto uvidíte své morče, nezapomeňte mu místečko aspoň uklidit.
Morčata nesnáší, když si je vytáhnete z klece a máte je venku moc dlouho. A už vůbec nejsou ráda, když jim u toho chování nedáte nějaký ten pamlsek. Morče vás pravděpodobně začne okusovat a prostě bude naznačovat, že chce domů. Tohle prosím respektujte a morče vraťte do jeho obydlí.
Také nesnáší, když je někam vezete, třeba potřebujete hlídání a ono to je daleko, tak vám nezbývá nic víc, než je vézt autem. To morčata nesnáší, protože mají strach, a i kdyby si na to zvykla, pořád jízdu autem nebudou mít ráda.
Jak poznat, že vás morče miluje
Následuje vás. Když je morče v kleci, tak ne, ale když mu uděláte nějaký otevřený výběh, kde se může dostat i za vámi, tak pravděpodobně za vámi
půjde a nechá se pohladit.
Olizuje vás. Když si morče chováte, tak si někdy všimnete, že vás začalo olizovat. A to je další znak, že vás morče miluje.
Není ve střehu. Třeba když morče spí a vy tam přijdete k té kleci, tak spí dál, nebo se vzbudí, ale jenom na vás koukne a pak se válí dál. Pokud doma máte morče, tak to asi znáte, a vzpomeňte si, že když jste si je přinesli prvně, přišli jste do místnosti a ta morčata běžela rychle do domečku, protože se bála a zvykala si.
Zvykne si na vaši rutinu. Morče, když si ho přinesete prvně, tak chodí spát se západem slunce a probouzí se před východem slunce. Ale když je u vás delší dobu a má vás rádo, chodí spát s vámi a pravděpodobně s vámi i vstává.

Siri je zvědavá
Bonusy a zajímavosti o morčatech
Morčata jsou hodně společenská zvířata. Mají radost, když se jim člověk věnuje, ale také potřebuje kamaráda svého druhu, a proto doporučuji chovat nejméně po dvou.
Nechovejte samce se samicí. Vlastně můžete, pokud jste připraveni na to, že budou mít potomky, nebo je můžete vykastrovat. Pamatujte, že kastrace samic je dražší než kastrace samců.
Morčata jsou, když se blíží zima, taková unavená a většinou se jdou jen najíst a pak jdou zase někam odpočívat. Někdy ale blbnou a řádí po kleci, to dělají i normálně. Nebojte se, nic to není, jen mají zimní náladu a to vlastně chtějí jen spát.
Tohle asi není úplně zajímavost o morčatech, ale víte, že když vlastně koupíte nějakou tyčinku lepenou medem či ostatními cukry, tak ten obchodník, který za to dostává peníze, chce jen ty peníze a nezáleží mu na zvířátkách?
Morče se dožívá 5–10 let.
Doufám, že se Vám článek líbil, a snad vytvořím i další. Vaše Ludmila