Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak se správně učit

  vydáno  •  Škola a poznání · Učení · Škola
  Ráda bych se s vámi podělila o pár rad a zkušeností s tím, jak se dobře naučit a připravit do školy.

  Žáci základní školy ve Frýdlantu se učí psát novým typem písma Comenia Script od výtvarnice Radany Lencové. , © MAFRA

  Často a krátce:

  Pokud se máte učit nějakou delší látku, učivo na spoustu stránek nebo složitý výklad, je potřeba začít s učením už několik dní předem. Velké písemky a pololetní test vám učitelé jistě hlásí dlouho dopředu. Není nic lepšího, než čas správně a účinně využít. Hned začněte s učením. Stačí si třeba každý den učivo přečíst nebo se hlouběji podívat na nějaký úsek látky. Čím déle a častěji si to budete opakovat, tím lépe si vše zapamatujete.

  Gestikulace:

  Učení si zkuste s něčím spojit. Moje kamarádka se třeba slovíčka z cizího jazyka učí s nějakým gestem. Má-li třeba slovíčko "hello", což je v angličtině "ahoj", zamává rukou, jako by někoho zdravila. Při vyslovení slovíčka "otevřít" rukou někoho jako zve dovnitř. Když říká "jablko" v cizím jazyce, ukousne si jako kdyby kousek.

  Spousta letopočtů na časové ose:

  Máte-li se třeba naučit nějaké složité letopočty, je naprosto skvělé si udělat časovou osu. Měla by být dost velká a čísla na ní jasně a viditelně vykreslená. Pak si ke každému datu, měsíci a roku zakreslete jen ve zkratce, co se v něm událo, nebo napište název bitvy, která se tehdy konala.

  Z delšího textu si udělejte výpisky:

  Nezapomeňte na barvičky. Když se podíváte na pět stránek hustě popsaných nezáživnými informacemi, nikomu se do učení nechce. Můžete se v něm pak i ztrácet. Proto je velmi účinné dělat velké a barevné nadpisy a podtrhávat si je pastelkami nebo fixami. Čelíte-li matematickým nebo fyzikálním vzorečkům, není nic lepšího než vzít malý papír a všechny si je vypsat. Nebudete je pak muset hledat v sešitě, ale bude vám stačit podívat se do chytrého papírku. Ten s sebou navíc můžete nosit po kapsách a učit se třeba při čekání na autobus. To samé bych doporučovala u těžkých a složitých slovíček do cizích jazyků. Ta, která vám nejvíce nejdou, si vypište na papír a noste ho s sebou. Máte pak šanci se učit kdykoliv je čas a nemusíte hledat dlouhý seznam nebo sešit.

  Jak na slovíčka:

  Každému pomáhá něco jiného. Mám pár rád, kterými se však učím cizí slovíčka já: řekněte si je, přečtěte, a opakujte je. Přepisujte ta, která vám nejdou, klidně i desetkrát pod sebe. Ruka si pak zvykne, jak to psát a vy nebudete muset přemýšlet. Vypište si kartičky s překladem a kartičky s cizími názvy a pak se je snažte přiřazovat.

  Ještě důležitá rada na závěr:

  Ať už se vám bude zdát látka těžká nebo ještě těžší, vždycky je lepší se naučit alespoň něco, co zvládnete. Perná dřina je vždy odměněna. Když ne jedničkou, tak určitě tím, že rodiče omluví špatnou známku mnohem snadněji, když uvidí vaší snahu.

  Jenže jsou tu i děti, které jsou líné se učit a používají tahák. Je to ošklivá věc, která do ruky každého správného školáka nepatří. Někdo se s tím možná vytahuje, ale nemá proč. Jen tím dává najevo, jak je líný. Opravdová statečnost a snaha, která se ocení, je snaha se naučit. Nehledě na to, že na tahák vám častokrát učitelé přijdou a rovnou dostanete pětku. Není lepší napsat, co vím a dostat trojku, než spoléhat na tahák, dostat rovnou za pět a ještě si pohoršit reputaci? O každém, kdo kdy používal tahák, se smýšlí špatně.

  To si pamatujte a myslete na mou radu. Tahák nikdy!

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 26. dubna 2014 ve 14:29.
  Ketrinka1 v něm napsala:

  ketrin

  já půjdu na soutěž z dovedností aj a mám trochu trému.ale nějak se s tím vyrovnám a budu se učit pořádně.16možná napíšu článek po té soutěži jak to probýhalo a jak to dopadlo.

  Příspěvek z 26. dubna 2014 ve 14:26.
  Ketrinka1 v něm napsala:

  ketrin

  krása moc krásný článek.skvělé rady!vážně mě nadchl.1116664441616

  Příspěvek z 25. dubna 2014 ve 22:51.
  Alcielle v něm napsal:

  Koho článek nadchl.

  Mám pro vás dobrou zprávu, neboť jakmile bude mít redakce jen trochu času, tak (snad) vyjde i pokračování tohoto článku, takže přibudou rady a poznatky. :)