Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak se starat o fretku?

  vydáno  •  Zvířata · Mazlíčci

  Fretku je dobré si pořídit již od mláděte, aby si na nás mohla začít zvykat téměř od narození. Mláďata fretky jsou schopna sama žít v 6-8 týdnech, ale prodávají se až v 8-10 týdnech, kdy už nejsou závislá na matce vůbec.

  Fretku je lepší kupovat přímo od chovatele než ve zverimexu. Můžeme se přesvědčit o zdravotním stavu fretky a většinou nám chovatel ukáže i jeho rodiče, ve většině případech matku. Mláďata by také měla být naučená chodit na záchod.

  Fretky jsou velice aktivní zvířata a proto potřebují větší obydlí. Existují speciální klece pro fretky, které se dají koupit přes internet nebo v lepších zvermexech.

  Nikdy klec nevysypávejte pilinami ani žádnými jinými podestýlkami, fretky totiž chodí na záchod pouze "do rohu", takže jim do klece pořiďte trojhranný záchod, který vysypte kočkolitem.

  Do klece jim pořiďte 1-2 pelíšky (nejlepší je na dno klece a závěsný), napáječku na vodu, misku na granule. Fretky jsou hravá zvířata, proto by v kleci či v bytě/ domě neměly chybět hračky. Hračky by neměly být z měkkého plastu, který fretky snadno rozkoušou a spolknou. Já například mohu doporučit pískacího plyšáčka na šnůrce, kterého můžeme zavěsit do klece, nebo kuličku na pamlsky. 

  Jak už jsem zmínila, fretka je aktivní zvíře, proto by měla mít dostatek pohybu. My naše fretky pouštíme po bytě, zavíráme však dveře, takže běhají jen po obývacím pokoji a chodbě. Tato varianta je nejlepší pro lidi, kteří nechtějí s fretkou chodit na procházky.

  Fretku ale musíte hlídat, nesmíte jí nechat bez dozoru. Rozhodně, pokud máte dům, jí nepouštějte na zahradu, mohla by utéct. Pokud ale chcete s fretkou chodit na procházky, třeba jen občas, pořiďte si na ní speciální postrojek. 

  Doufám že jsem vám alespoň trošku přiblížila toto nádherné zvíře, které mám velice ráda, za žádné jiné bych ho nikdy nevyměnila.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 6. ledna 2018 v 10:50.
  Ťapka2008 v něm napsala:

  R^

  Příspěvek z 5. září 2017 ve 20:07.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  To je hezký R^

  Příspěvek z 7. prosince 2013 v 9:11.
  Clawdeen-02 v něm napsala:

  fretka

  My máme Fretku je strašná milovni e společnosti němé.a by h.................1010101010101010MILUJU JÍ