Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak se starat o morčata?

  vydáno  •  Mazlíčci
  Morčata jsou roztomilá a zábavná zvířátka, kdo tvrdí, že jsou nudná a nezábavná, ten se hodně mýlí.

  Křížením běžného chlupatého morčete s bezsrstým můžete získat nositele bezsrstého genu, nikdy však bezrsté morče., © Hobby.cz

  Morčata pocházejí z Jižní Ameriky a chovala se tam pro jídlo. V Čechách jsou spíš chovaná jako domácí mazlíčci. Většinou se dožívají kolem 5-8 let, ale může se stát že se dožijí i více let. Morčata žijí ve skupinkách, takže když si budete pořizovat morče, kupte mu i společníka. Dva kluci se ze začátku trochu perou, ale většinou se to vždy urovná. Holky mezi sebou mají málokdy spory.

  Pro pořízení si budete muset ještě předtím opatřit klec s veškerou výbavou, pítko, misku, a nějaké ovoce či zeleninu. Můžete si opatřit i knížku, já ji mám také. Zdravá strava. Morčata jsou býložravci, tedy nejedí maso, ale ovoce, zeleninu, seno a jakékoli zrní. Zrní kupujeme v DM, kupujeme tam i seno. Jinak jim například dáváme: ledový salát, listy pampelišek (samozřejmě ne ve městech, protože tam je mnoho plynu) slupky od okurek, mrkvičku, hroznové víno, ohryzek od jablíčka atd.

  Klec

  Klec by se měla měnit zhruba 1 týdně, tedy vyhodit piliny, a omýt vodou. Pro dvě morčata by měla být cca 100cm x 60cm. Ale každý má jinak velkou klec. Mělo by tam být vše potřebné, miska, pítko, jesle, a může být i nějaká prolézačka. Morčata můžete brát i proběhnout po pokoji, trocha pohybu jim neuškodí. Pítka a misky by se měla čistit každý den, pítko jenom kartáčkem na flašky a omytí teplou vodou, a u misek stačí jen opláchnout teplou vodou.

  Zdraví

  Když je něco s morčetem, mělo by se jít k veterináři. Když je morče nemocné poznáte to takhle: Zvíře žere i jí zřetelně málo. Ztráta hmotnosti během posledních tří týdnů činí asi 10% jeho celkové váhy. S tímhle bych doporučovala jít ke zvěrolékaři.

  Když je morče obézní, není nutné chodit k veterináři. Morčeti musíte omezit jídlo, ale ne, že mu nebudete dávat vůbec nic. Měli byste vynechávat kalorické bomby jako např. kousací tyčinky.

  Doufám že vám moje rady pomohly. Napíšu další článek o morčatech, jakmile moje holky porodí, bude právě o těhotenství.

   

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  ogvd v něm napsala:

  morče

  já mám 1 morče10

  Příspěvek z 30. června 2015 ve 21:22.
  kálinka v něm napsala:

  kalinka

  mamrada morčata