Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak se starat o morče?

  vydáno  •  zvířata · mazlíčci
  Jak se starat o morčátko? Základní věcí je klec. Může to být i terárium, ale musí mít přístup vzduchu a nějaké držadlo na láhev s vodou.

  Klec doporučuji velkou, aby morče mělo víc místa. Také by bylo dobré mít pro morčátko domeček. V tom může spát nebo se schovat. Kdyby nemělo domeček, bylo by to, jako kdybyste vy neměli vlastní pokoj.

  Další důležitá věc je miska, lahvička a "držadlo" na seno. Není špatné, když bude mít v kleci větvičku, o kterou by si mohlo brousit zuby. Jestli nechcete, aby mělo větev v kleci, tak mu dávejte chroupat kořenovou zeleninu (mrkev, kedlubnu).

  Klec musí být vysoko postavená, nesmí být na přímém slunci a ani někde u okna, aby na klec nešel průvan. Já mám klec v rohu obývacího pokoje na takové menší komodě, kam můžeme ukládat hřeben, šampóny a ostatní věci pro morče.

  Podestýlku vyměňujte alespoň dvakrát za měsíc. Jestli bydlíte v rodinném domě, je dobré si pořídit nebo vyrobit "ohrádku" pro morče, aby mohlo jíst trávu. Pokud máte morče v bytě, je nejlepší natrhat igelitku trávy na den a ráno. Tráva musí být vždy čerstvá!

  Jako krmení mu můžete dávat jak ovoce, tak zeleninu (kromě brambor). Potrava nesmí obsahovat sůl. Nejlepší jsou granule mixované s kukuřicí.

  Vrátíme se k podestýlce. Ta může být různá, ale nesmí to být piliny ani sláma, mohlo by si o ní vypíchnout oko. Naše morčátko má naspodu pár novin, a když nám dojdou hoblinky, tak se báječně hodí nastříhané kusy starých novin.

  Co dalšího budete potřebovat? Šampón pro morčata, hřeben a pro dlouhosrstá i nůžky na stříhání srsti (opravdu je potřeba, protože se mohou do srsti zamotat kousky novin, hoblin a hovínek) a kleštičky na drápky.

  Při koupání dávejte pozor na uši, čumáček a oči. Pak ho zabalte třeba do starého županu nebo ručníku a usušte ho. Až bude částečně suchý, nechte ho někde proběhnout.

  Morčátko je hodně společenské zvířátko, nemá rádo, když si ho nevšímáte. Když přijdete ze školy, tak si ho vemte na chvilku k sobě, aby se pomazlilo. Pak ho nechte proběhnout a dejte mu nějakou dobrůtku (kolečka okurky, pár měsíčků rajčat...).

  Jestli chcete s morčátkem soutěžit, tak si pořiďte postroj a cvičte s ním třeba skákání přes překážky (za odměnu). :-) 

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 13. února 2018 v 16:56.
  Dimík v něm napsal:

  Nemám morče, ale hodlám si ho pořídit. Zajímá mě co s ním mám dělat, když odjedu na dovolenou?

  Příspěvek z 2. února 2014 ve 21:16.
  Karamelka159 v něm napsala:

  morče

  já mám dvě morčata a v kleci mají výstupek nahoru kde mají misku. Doufám že se naučí na záchodkterý mají pod pítkem.Seník se senem mají na druhe straně od pítka. Žirík si lehá pod výstupek a Winston taky.Oba jsou z chovné stanice Luna.Proto se jmenují Winston a Žiro Luna.25

  Příspěvek z 14. prosince 2013 v 19:48.
  Mára09 v něm napsal:

  Morče

  Morče si přeji tak už vím jak se o něj mám v budoucnu starat