Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak se starat o osmáka degu?

  vydáno

  Máte v plánu pořídit si osmáka, nebo ho snad už máte, ale nejste si jisti, zda se o něj dobře staráte? Tak tenhle článek je přesně pro vás!

  Nejkrásnější MAZLÍČCI, Osmák degu, © MF DNES

  Před pořízením

  Jako u každého domácího mazlíčka je nejprve nutno zvážit, jestli jste schopni dát osmákovi vše potřebné. Základem je velká ubikace (spousta lidí chová osmáky v malé klícce, či dokonce v akváriu, což mě osobně velmi vytáčí), kterou může představovat například poupravená ptačí voliéra, nebo velké terárium. Vhodnou variantou je také vlastnoručně vyrobená ubikace (ze dřeva, neškodného kovu a různých přírodních materiálů). Osmák bude v ubikaci trávit většinu času, proto musí být vhodně vybavená. Jako u všech hlodavců je potřebná podestýlka z hoblin nebo sena, můžete klec dokonce vystlat novinami. Toto zvířátko je velmi hravé a akční, proto by mělo mít v kleci i nějakou zábavu. Může to být například kolotoč (nejlépe bez mřížek, hlodavec se může kvůli nim zranit) , různé můstky, větve, žebříky, role od koberců, hračky z novin nebo dřeva...Osmák je poměrně plaché zvířátko, a proto je nutné, aby měl svou ubikaci na klidnějším místě. Záleží pouze na vás, jaké zvolíte zbarvení. Nejrozšířenějším druhem je aguti (hnědá až červená srst). Můžete ale taky narazit na osmáky černé, stříbrné (neboli modré), strakaté, pískové. Vaší volbou asi bude pravděpodobně pořídit si osmáčka ze zverimexu, který já osobně nepodporuji, o tom ale napíšu jindy. Pokud chcete, aby byl osmák šťastný, pořiďte si minimálně dva, protože osmáci žijí ve skupinách a jsou velmi společenští.

  Ochočování osmáka a správný přístup

  Osmák bude nejprve překvapený a bude se chtít schovat. Dejte mu alespoň den čas na to, aby si zvykl na nové prostředí. Druhý den, nebo po několika hodinách, se můžete zkusit začít s osmákem spřátelit. Každý osmák má jinou povahu, takže budete trénovat svou trpělivost. Můžete třeba zkusit nalákat ho na nějakou dobrotu, pokud si ji od vás vezme, jste na dobré cestě. Pokud ne, nezoufejte a dejte mu víc času. Přeci jen i pro nás by to bylo stresující být v jeho kůži. Později k vám osmák přileze sám. Toto zvíře ale musíte i umět správně chytit. Pokud ho potřebujeme vzít do ruky, podebereme ho zespoda, NIKOLIV zeshora!!! Je to z toho důvodu, že bychom mohli na něj působit jako dravci na lovu a osmák by nám pak nemusel důvěřovat. Nezbytností jsou pískové koupele - osmáci jsou neplavci a pískem si pročišťují svou srst.

  Krmení

  Hned na začátku vás upozorním na to, že osmáci mají vrozenou cukrovku! Proto mu NESMÍTE pravidelně dávat ovoce a už vůbec ne ve velkém množství. V ubikaci by měla být vždy k dispozici voda, seno a směs granulí pro hlodavce. Je lepší si koupit směs přímo pro osmáky, která je chudá na cukry. Ve většině případů ale i v těchto směsích naleznete spoustu sušených banánů, proto je raději vyndejte a dávejte osmákovi kousek jen za odměnu. Kvůli cukru může oslepnout, ale i zemřít. Měli byste se raději vyhnout i zelenině, která nadýmá (například okurka). Vhodná je například mrkev, rajče nebo salát. Osmákovi taktéž uděláte radost bylinkami (heřmánek, meduňka, pampeliška...). Zcela nevhodné jsou takzvané „dropsy“, což se týká celého řádu hlodavců, nejen osmáků. Možná zvířátkům i lidem chutnají, je to ale s prominutím slátanina nezdravých látek.

  Různé rady a dodatečné nápady

  Osmák má rád dobrodružství, a proto je zkrátka nutností ho i vypouštět proběhnout se třeba po pokoji nebo zahradě. Musíte ale vše zabezpečit, aby neutekl nebo nesnědl něco špatného. Ideální je třeba vytvořit nějakou bednu na hraní, kde můžete zkusit vyrobit překážkovou dráhu. Ještě musím podotknout, že by se k osmákovi nemělo dostat nic z umělé hmoty, a už vůbec by neměl běhat v kouli pro hlodavce. Taktéž si musí brousit zuby, proto jsou potřeba větve. Zažila jsem přerostlé zoubky u osmáka, který na tyto následky bohužel zemřel. Pokud se osmák bude chovat divně, nebo si všimnete něčeho zvláštního, navštivte co nejdříve veterináře. Ještě vás upozorním na to, že mu lze snadno utrhnout ocas, proto prosím dávejte pozor.

  Snad jsem někomu pomohla. Doufám, že se vám můj první článek líbil a zamilujete si osmáky tak jako já.:-)

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  radimf v něm napsala:

  pěkný článek!

  VeverkaČiperka123 v něm napsala:

  Příspěvek z 29. června 2017 v 7:47.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  To je hezký, osmáka nemám, ale křečka