Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak se starat o rybičky

  vydáno  •  Zvířata

  Zajímalo by tě, jak se starat o rybičky? Co jedí, jak velké akvárium potřebují, jak často se jim mění voda v akváriu, nebo něco jiného? Tady se dozvíš všechny důležité informace.

  Moje rybičky , © VeverkaČiperka123

  Pokud chceš mít rybičky, první a nejdůležitější věc, kterou budeš potřebovat, je samozřejmě akvárium. Rozměry akvária nejsou tak důležité jako jeho objem. Na většině míst se píše, že objem akvária by měl být 1 litr na 1 cm délky rybky, ale mi připadá, že je to zbytečně moc. Řekla bych, že pro jednu rybku do 10 centimetrů stačí 1 – 3 litry vody.

  Myslím si to proto, že mám 10 rybiček ve 22 litrovém akváriu a vypadá to, že se mají dobře a místa je tam dost. Ale pozor! Některé druhy rybek potřebují hodně velký prostor, a pokud ho nemají, mohou být k ostatním rybičkám agresivní a dokonce je i zabít! Proto je lepší si předem vybrat, které druhy chceš, a přečíst si, jak velké akvárium potřebují.

  Pozor! Akvárium vždy kupujeme dříve než rybičky, rozhodně není dobrý nápad jít do obchodu a koupit najednou rybky i akvárko. Rybičky tam totiž okamžitě nemohou. Kupujeme ho vždy minimálně 2 týdny před plánovaným pořízením rybek. Pokud jsi začátečník, který rybky nikdy neměl, je lepší si koupit akvarijní set, ve kterém najdeš ty nejdůležitější věci: topítko, filtr a světlo.

  Prázdné akvárium , © VeverkaČiperka123

  Topítko ohřívá vodu na správnou teplotu. Na topítku je možnost si vybrat, na jakou teplotu chceš vodu ohřívat. Nejlepší teplota je mezi 20 – 25 stupni Celsia, to záleží na druhu rybiček. Pokud máš druhů více, ideální teplota bude kolem 23 stupňů. Pokud bude voda náhodou trochu teplejší nebo studenější, rybičkám se nejspíš nic nestane. Lepší je nastavit si asi o 2 – 3 stupně menší teplotu, než chceš, protože voda se sama trochu ohřívá.

  Ale pozor, topítko nefunguje jako klimatizace. Pouze vodu ohřívá, pokud má nižší teplotu, než byla nastavena, ale pokud má voda vyšší teplotu, topítko ji sice ohřívat nebude, ale nebude ji ani ochlazovat!

  Topítko v akváriu , © VeverkaČiperka123

  Filtr vodu čistí. Při čištění akvária se musí filtr také vyčistit, a to tak, že po tom, co se vytáhne z elektřiny, se umyje ve vodě. Ale voda nesmí být horká, protože by zabila správné bakterie, které ve filtru žijí. Nejlepší bude vlažná nebo trošku teplá voda.

  Rybičky v akváriu také potřebují světlo. Rybičky spí, stejně jako lidé, v noci. Takže se jim světlo zapíná na den. Nejlepší je světlo rozsvítit ráno, když vstaneš, a zhasnout ho večer. Světlo by mělo svítit kolem 12 hodin, minimálně 9 a maximálně 14. Existují také akvária s denním i nočním světlem, kde denní světlo je normální světlo a to noční je takové tmavé. Ale není to nutné, takže bych to moc nedoporučovala, protože je to obrovská spotřeba elektřiny, když to světlo svítí 24 hodin denně. Světlo se nachází na víku od akvária.

  Světlo , © VeverkaČiperka123

  Po koupení akvária ho jako první umísti tam, kde ho chceš mít. Dobře si to promysli, protože po tom, co do něj dáš vodu, už se s ním nejspíš nebude dát pohnout, protože bude hodně těžké. Po umístění na vybrané místo dno akvária pokryj pískem a kamínky. Písek a kamínky musí být speciálně určeny do akvárií. Musejí pokrývat celé dno a sahat nejlépe do výšky 2 – 3 centimetry od dna akvária.

  Potom by se měly zasadit rostliny. V každém akváriu by měly být nějaké živé rostliny. Prodávají se v obchodě s potřebami pro zvířata. Některé se prodávají v takovém košíčku, ze kterého se ale musí vytáhnout, jinak by zvadly. Kořeny rostlin musejí být schované v písku. V akváriu mohou být také umělé rostliny, které ale nenahrazují ty živé.

  Rostliny , © VeverkaČiperka123

  Po zasazení rostlin se do akvária dá voda a nalije se tam přípravek, který je určen pro úpravu vody v akváriích. Dávkuje se podle návodu na obalu. Jeden takový můžeš vidět vlevo na obrázku s názvem Prázdné akvárium, který je výše v tomto článku. Potom se zapojí do zásuvky a zapnou se filtr a topítko.

  Takhle se to nechá minimálně 10 dnů, nejlépe 2 týdny. Potom se mohou koupit rybky. V obchodě ti rybky dají do sáčku s vodou. S rybičkami v sáčku bys měl/a jít co nejrychleji domů. Sáček by se měl na asi 10 minut nechat zavřený a ponořit do vody v akváriu. Neměl by se potopit.

  Po 10 minutách se sáček otevře a dá se do něj trocha vody z akvária. Po dalších přibližně 10 minutách se voda ze sáčku i s rybičkami vylije do akvária nebo se rybky vyloví malou síťkou, která je k tomu určena. Dělá se to tak proto, že někdy může mít voda v sáčku a v akváriu různou teplotu, tak aby z toho rybičky neměly šok.

  V akváriu by také měly být nějaké dekorace. Tyto dekorace slouží nejen k tomu, aby akvárium vypadalo více hezky, ale také se zde rybky mohou schovávat nebo kolem nich plavat.

  Rybičky , © VeverkaČiperka123

  Jídlo pro rybičky se dá koupit v každém obchodě s věcmi pro zvířata. Existuje hodně různých druhů. Některé jsou určeny pro konkrétní druhy rybiček, jiné pro všechny. Pokud máš více druhů rybek, doporučuji jídlo, na kterém je napsané, že je pro všechny druhy rybek.

  Jídlo také může mít různé tvary, například vločky, granulky, kuličky a tak dále. Výběr už je na tobě. Rybky se krmí podle návodu na obalu. Nejčastěji se tam píše, že se má krmit několikrát denně. Já rybky krmím ráno, po tom, co vstanu, odpoledne po obědě nebo po příchodu ze školy a večer před mojí večeří.

  Jídlo pro rybky , © VeverkaČiperka123

  Pokud odjíždíš na dovolenou a nikdo nezůstane doma, tak by bylo nejlepší, kdyby rybky někdo přišel každý den nakrmit a zkontrolovat, ale pokud to nepůjde, doporučuji použít víkendové nebo prázdninové krmení. Tento typ jídla je určen na to, když jsou rybky samy doma a nikdo je nemůže přijít nakrmit. Je to taková malá kostička, která se dá do akvária a postupně se rozpouští a rybičky se z toho mohou najíst.

  Pokud odjíždíš někam třeba na týden, ale máš málo rybek, může stačit víkendové krmení. Já mám víkendové krmení a je na něm napsané, že stačí na nakrmení 15 – 20 rybek na 3 – 4 dny. Takže když mám 10 rybek, stačí jim to i na týden. Pokud máš více rybek, nebo jdeš někam na delší dobu, budeš muset koupit prázdninové krmení. Pokud náhodou odjedeš pryč a zapomeneš do akvária toto krmení dát, nic se neděje. Rybky vydrží bez jídla až 2 týdny. Když odjíždíš pryč, zhasni rybičkám světlo.

  Víkendové krmení , © VeverkaČiperka123

  Výměna vody se provádí jednou za 1 – 2 týdny. Před výměnou vody vždy vytáhni z elektřiny filtr a topítko. Rybičky můžeš nechat v akváriu. Vždy se vyměňuje přibližně jedna třetina vody, protože kdybys vyměnil/a všechnu vodu za novou – studenou vodu, rybičky by mohly dostat teplotní šok a zemřít! Na výměnu vody nejlépe poslouží odkalovací zvon s hadičkou. Kromě odkalovacího zvonu budeš potřebovat také kyblík, do kterého půjde špinavá voda. Tuto vodu doporučuji vylít do záchodu a spláchnout.

  Do toho samého kyblíku se nalije nová voda – čistá a studená, která se pomalu vylije do akvária. Pomalu proto, že když se nalije rychle, tak písek bude plavat po celém akváriu. Pokud se to stane, neboj se, nejpozději za hodinu písek klesne ke dnu a všechno bude zase jako předtím. Pokud jsou při/po výměně vody rybky dole, znamená to, že se bojí. Nech je tak, za chvíli to bude dobré.

  Výměna vody v akváriu , © VeverkaČiperka123  Když v akváriu zůstává velké množství nesnězeného jídla, mohou se zde objevovat malí šneci. Nikdo neví, jak vzniknou, ale pokud tam je dost jídla, tvoří se tam pro ně vhodné podmínky. Pokud se ti v akváriu šneci objevili, zkus rybičky trošku méně krmit.

  Když je v akváriu málo šneků, můžeš je tam klidně nechat, nic špatného nedělají. Pokud jich tam jsou desítky, stejně nic špatného nedělají, ale je lepší aspoň některé odstranit. Bohužel neexistuje žádný přípravek na hubení šneků, takže je budeš muset vytáhnout. Můžeš je vyhodit do koše, spláchnout je do záchodu, nebo je vyhodit z okna.

  To je asi všechno. Líbil se ti můj článek? Máš rybičky? Napiš do diskuze. :-)

  Autorka: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  Příspěvek z 5. května 2020 v 19:08.
  VeverkaČiperka123 v něm napsala:

  Děkuju

  Příspěvek z 5. května 2020 v 10:26.
  Molly58 v něm napsala:

  Super článekR^

  Příspěvek z 13. ledna 2020 v 9:22.
  VeverkaČiperka123 v něm napsala:

  Díky, to jsem moc ráda. :-)