Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak se stát... právníkem

  vydáno  •  Škola a poznání · Jak se stát... · Povolání
  čili jak se nejlépe vyhnout vlhku „Když jsem byl malý, říkali mi naši, dobře se uč a jez vtipnou kaši, až jednou vyrosteš, budeš doktorem práv. Takovej doktor si sedí pěkně v suchu, bere velký peníze a škrábe se v uchu.“

  Tak takhle začíná jedna písnička, kterou si často a rády prozpěvují moje děti. Asi ji taky znáte. Je veselá, ale poslední verš má s pravdou pramálo společného. Škrábat v uchu se při práci může spíš hlídač krav než advokát. Sotva by se taky našel někdo, kdo by někomu za škrábání v uchu platil nějaké peníze, natož velké. Ale sucho, to nejspíš ve většině advokátních kanceláří opravdu bude. Uvidíme.

  JUDr. Jiří Kovanda je advokát. Seznámíme se s ním opravdu důkladně, takže začneme ještě před jménem. Tedy titulem. Zkratka JUDr. je sestavena ze začátečních písmen latinských slov: iuris utriusque doctor. Česky to přesně znamená doktor obojího práva – světského a církevního. V současné době se ale církevní soudnictví studuje formou samostatného doplňkového studia.

  JUDr. Jiří Kovanda je spolumajitelem advokátní kanceláře v centru Prahy. Má báječnou ženu, tři děti, jednoho obrovského psa, který se jmenuje Bert a spoustu práce.

  A jak to v té práci obvykle vypadá?

  Pracovat začínám okolo půl deváté ráno přípravou na den v kanceláři a kontrolou došlé pošty v počítači. Během dne mám schůzky s klienty, jednání u soudu, případně na dalších úřadech. Odpoledne pak nadiktuji poštu a večer, až přestanou telefonáty a návštěvy, mám čas na zpracování smluv a rozsáhlejších podání k soudu. Někdy stihnu i oběd!

  Co se vám na vaší práci nejvíc líbí? Co naopak nejméně?

  Nejvíc mě těší, že je vidět výsledek práce. Když vím, že jsem klientům skutečně pomohl. Nejméně asi to, že se do práce musí chodit každý den brzo ráno.

  Proč jste se chtěl stát právníkem? Kolik vám bylo v době, kdy jste se pro toto povolání rozhodl, let?

  V průběhu posledního roku na střední škole, bylo mi skoro 18 let.

  Považujte za správné obhajovat zločince?

  Pokud budeme definovat zločince jako člověka, který spáchá trestný čin a je za něj souzen, potom potřebuje právní pomoc kvalifikovaného odborníka na trestní právo. Je to nutné k tomu, aby porozuměl, co je mu kladeno za vinu, a uměl se proti tomu bránit. Proti němu stojí státní zástupce, také profesionální právník a jednou ze základních zásad je zásada rovnosti před soudem. Tu mu svojí obhajobou poskytuji bez ohledu na to, zda bude nebo nebude uznán vinným.

  Jak vypadá příprava na nějaký právnický úkon? Musíte si nastudovat nějaké materiály?

  Musím se vždycky důkladně seznámit s případem. Znát všechny důkazy, výpovědi a samozřejmě i právní předpisy, které se k případu vztahují. Příprava je nezbytná.

  Musíte znát nazpaměť všechny zákony?

  Není třeba umět nazpaměť zákony, je ale třeba vědět, kde je lze najít.

  Nebojíte se zločinců?

  Bubáků se bojí hlupáci, zlých lidí ti ostatní. Strach je jednou ze základních lidských vlastností, je třeba se bát, a to nejen zločinců.

  Jaký je rozdíl mezi právníkem a advokátem?

  Právníkem je každý absolvent právnické fakulty. Advokátem se člověk stane po absolvování tříleté praxe u advokáta a složením advokátních zkoušek.

  Čím jste chtěl být jako dítě?

  Řidičem autobusu nebo kosmonautem.

  Jaké jste měl koníčky a záliby, když jste chodil do školy?

  Entomologii, patologii a alchymii.

  Máte na své koníčky čas ještě teď?

  Poněkud se změnily – rád cestuji, zajímám se o pěstování exotických rostlin (orchideje, palmy apod.). Příležitostně sportuji. Moc volného času ale nemám.

  Jaké knížky jste nejraději četl?

  Nejdříve pohádky, komiksy. Potom dobrodružné příběhy od Karla Maye, knížky Julesa Verna, detektivky a kdeco.

  Jakým předmětům by se měl nejvíc věnovat ten, kdo by se rád stal právníkem?

  Asi nejvíc humanitním vědám - dějepisu, všeobecnému rozhledu, rétorice a bohužel – i spisovné češtině.

  Co říkají na vaši práci vaše děti? Hodlá alespoň jedno z nich kráčet ve vašich stopách?

  Děti berou moji práci s nadhledem, v lepším případě říkají, že se rád soudím u soudu. Asi bych si nepřál, aby mne děti následovaly, co kdyby byly jednou lepší než já?

  Jaké schopnosti a talent k výkonu svého povolání potřebujete?

  Asi schopnost vyslechnout klienty, zorientovat se v problému, nalézt právní řešení a to pak u soudu umět obhájit. Ale hlavně – nebát se a nekrást!

  Jaké vzdělání a odborná příprava je zapotřebí?

  Vystudovat právnickou fakultu, případně složit advokátní zkoušky.

  Poslední, ale zásadní otázka – máte v kanceláři sucho?

  Písnička je pravdivá, v kanceláři je opravdu sucho a teplo, v létě až moc.
  Další informace, které vám mohou pomoci při hledání toho nejsprávnějšího povolání a cesty k němu, najdete v poradně Alík radí dětem, v rubrice POVOLÁNÍ.
  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!