Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak se stát vizážistkou?

  vydáno  •  Povolání · Krása
  Podle dotazů, které chodí do poradny, jsem zjistila, že spousta děvčat by ráda věděla, jak se stát vizážistkou a jestli existuje nějaká škola, kde by vás všechno naučili. Vtěsnat odpověď do nějaké stručné formy je docela složité a tak jsem si řekla, že vám dám pár rad a doporučení prostřednictvím tohoto článku.

  Petra Hamerníková při líčení na natáčení klipu Manekýnky v Africe., © Radkaa

  Setkala jsem se s názorem, že když někdo chce být vizážistkou, měl by chodit na školu pro kosmetičky. Ale není to tak jednoznačné. Taková škola vás příliš nepřipraví na to, jak správně líčit. Samozřejmě, i líčení je součástí studia, ale ne v takovém rozsahu jako na specializovaném kurzu pro vizážisty. Pokud však chcete pracovat v salónu a kosmetice se věnovat, pak je to určitě správná cesta.

  Máte-li v plánu stát se pouze vizážistkou, můžete vystudovat jakoukoliv školu a pak si už jen dodělat kurz. Já sama jsem zvolila tuto cestu. Studovala jsem ekonomii a teprve poté se vrhla na vizážistiku. Jsou to dobrá zadní vrátka, kdyby se ve vizážistice příliš nedařilo. Podmínkou většiny kurzů je však dosažení věku 18 let a ukončené minimálně základní vzdělání.

  Existuje velké množství kurzů a vybrat jen jeden je těžké. Mohu vám však doporučit ten, který jsem absolvovala já (www.makeupacademy.cz). Určitě doporučuji intenzivní kurz, který bude rozdělený na teorii a praxi. Možná si myslíte, že nějaká teorie je na nic, že prostě chcete jen umět někoho hezky nalíčit.

  Pokud ale nebudete vědět, jak fungují barvy, jaké typy lidí existují, jak se ke klientce chovat, jaké přípravky používat, tak z toho vznikne jen nějaký pěkný obrázek na obličeji. Ale to, jestli s ním daná osoba bude spokojená a jestli to bude odpovídat jejím představám, nebo představám klienta, vám jen praxe v líčení nezaručí.

  Určitě byste měli mít cit pro barvy, smysl pro detail, být tak trochu puntičkáři a mít přesnou ruku. Jste vlastně tak trochu malíři, ale místo plátna si hrajete s obličejem. Musíte vědět, jak ho vystínovat, aby dostal co nejideálnější tvar, vědět, kde přidat světlo, aby se rozzářil a naopak, které partie utlumit.

  Stejně tak jako každému obrazu sluší svoje místo, tak i líčení podléhá situaci, ke které ho vytvoříme. Foto make-up má mnohem přísnější pravidla než denní líčení, stejně tak manažerku nenalíčíte pestrými barvami jako třeba krasobruslařku. Tohle všechno se týká i oblečení a vlasů. I takové základy byste se na kurzu měli naučit. Jde to ruku v ruce. Teprve potom, co tohle všechno skloubíte dohromady bude výsledek opravu stát za to.

  Počítejte s tím, že začátky budou vyžadovat nějakou finanční oběť. Z toho důvodu jsem si zvolila nejdříve ekonomickou školu, díky které jsem si našla zaměstnání. Tak jsem mohla našetřit na kurz a základní výbavu.

  Váš kufr by měl obsahovat: sada štětců, make-upy (několik odstínů a druhů), rtěnky, stíny, pudry, tvářenky, tužky na rty a oči, čistič štětců, řasenky, houbičky na make-up, podkladové báze, odličovač očí a pleti, nalepovací řasy s lepidlem, pinetky, ořezávátko a další „vychytávky“, které při praxi zjistíte, že se vám hodí (např. emulze na ředění make-upu, fixační krém na oční stíny). Tohle všechno mě stálo 25 000 Kč. Uznávám ale, že toho mám víc než dost a můj kufr praská ve švech. Berte to ale tak, že je to vlastně vaše počáteční investice v podnikání.

  Vizážistky většinou pracují na volné noze. To, že projdete nějakým kurzem z vás ale automaticky vizážistku neudělá. Chce to hodně píle a vytrvalosti, abyste se probojovali. Já osobně postupuji po malých krůčcích, protože jsem prozatím vsadila na jinou kariéru. Je lehké si říct: „ Tak teď mám kurz a pustím se do toho plnou parou vpřed.“

  Skutečnost bude trochu tvrdší. Pro začátek můžete třeba obcházet nějaké salóny krásy a nabídnout tam své služby. Poté, co budete mít svojí klientelu a lidé o vás budou vědět, bude všechno snazší. A nebo můžete mít profesi vizážistky jako koníček a sem tam si přivydělat...

  Doufám, že tento článek byl pro vás alespoň trochu přínosný a prozradil vám něco o této profesi. Pokud jste tady nenašli odpověď na to, co vás zajímá, pak můžete napsat dotaz do poradny Alík radí dětem a já se pokusím vám odpovědět.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (16)

  Příspěvek z 5. října 2008 ve 20:44.
  --------Bl8ndie v něm napsal:

  Reakce na Trava:

  Jasně že mohla!!  V dnešní době na známkách už tak nezáleží. A od vizážistek se ani neočekává,že to budou jedničkářky

  Příspěvek z 24. září 2008 v 11:01.
  Trava v něm napsal:

  Mišičák..

  mám menší dotaz nemám sice jedničky,ale 3 a občas nákou 4. Ve škole.
  Mohla bych tam jit i s takovíma známkama??15?? Moc děkuji za odpověd!!!!

  Příspěvek z 14. září 2008 v 18:35.
  Marynkaa v něm napsal:

  byt vyzazistkou...

  mocinky by me to bavilo.....ale ve skole mam same jednicky...takze bych mohla delat vlastne cokoliv....byt vyzazistou by bylo sice pekne zamestnani ale mam i na vic....16