Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak se učit v karanténě?

  vydáno  •  škola · volný čas

  Školy se zase zavřely. Krom těch nejmenších a pár dalších výjimek se zase musíme učit z domova. V tomto článku se dozvíte nějaké mé tipy na domácí učení i trávení volného času.

  Covid-19, © Viki_show

  Jak zvládnout všechny úkoly?

  Zkuste vstávat hned ráno, i když nemáte online hodiny a další povinnosti! Je to lepší než vstát ve dvanáct a vlastně nic nestihnout. Pokud to jde, dejte si ještě před úkoly snídani, abyste měli dostatek energie.

  Následně si zkontrolujte všechny práce k odevzdání a začněte si dělat úkoly na daný den – dokud máte dostatek sil. Tím předejdete tomu, abyste něco odevzdávali pozdě.

  Potom se můžete vrhnout na ostatní úkoly. Pokud jich máte až moc a nevíte, s čím začít, koukněte se do Clasroomu, Zoomu, e-mailu nebo pošty (prostě tam, kam vám chodí úkoly) a zkontrolujte si všechna zadání ke všem předmětům.

  Pokud to jde, učte se s rodiči, kteří vám vše můžou vysvětlit a dělat učitele. Na online hodiny si nastavte budíky, abyste na nic nezapomněli. Když něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat rodičů nebo napsat učitelům! Na počítači si můžete na ploše udělat složku s názvem každého předmětu a dávat tam každou práci.

  Jak si rozvrhnout čas?
  Udělejte si plán dne. Můj plán si můžete přečíst níže. Každému vyhovuje něco jiného a pro vytvoření plánu je nejdůležitější vědět, kdy děláš úkoly, kdy vstáváš a kdy máš čas na rodinu. Zamysli se nad tím vším a vyrob si plán, který ti bude vyhovovat.

  Můj plán dne:

  Ráno (úkoly)
  Vstávám kolem 7:00 až 7:30, trochu později než do školy, ale zase tak, aby se mi nezměnil režim dne. Snídám hned poté, v 7:35 až 7:55. Dále mám online zeměpis od 8:00 do 8:45, tou dobou se i vzbudí rodiče, s nimi podruhé snídám a trochu odpočívám, až tak do 9:30.

  Dokud nejsem unavená, snažím se udělat co nejvíce úkolů, tak do 10:00. Poté mám online přírodovědu a hned za ní češtinu, až do 11:40. Dále dělám úkoly, abych si toho moc nenechala na večer a dokud mi to učení ještě jde, většinou maximálně do 15:00.

  Den (sport, odpočinek)
  Po úkolech obědvám a po jídle se jdu ven projít, zhruba tak do 16:50.

  Večer (duševní zdraví, úkoly)
  Po procházce si chvíli odpočinu a potom jdu dodělat domácí úkoly, pokud jich mám hodně. Večeřím tak v 19:20 až 19:50. Odpočívám, hraji si s mamkou, koukám na film nebo něco dalšího s rodinou a piju čaj, ale večer ne černý! To všechno maximálně do 21:00. Poté jdu mezi 21:00 a 22:00 spát.

  Důležité: Při dělání domácích úkolů se dají dělat pauzy, ale ne na mobil! Když si dáme pauzu na mobil, tak z jakékoli hry, sociální sítě i odpovědi od kamaráda se nám v mozku rychle vytvoří Dopamin (hormon štěstí) a až se budeme chtít vrátit k práci, tak to bude těžší. Budeme míň soustředění a náš mozek bude vědět, že je vedle mobil, ve kterém máme hry, u kterých se nemusí myslet, a nebo něco, kde si můžeme povídat s lidmi, které známe, aniž bychom museli někam chodit a namáhat hlasivky. Je to přirozené i normální, není to nic špatného, pokud neděláme nic důležitého. Ale pokud děláme domácí úkoly, je nejlepší do jejich úplného dokončení dát mobil stranou a vypnout internet. Na mobil můžete potom, když budete moct delší dobu dělat něco jiného než úkoly. U mě je to po 8:55 a po 19:20.

  Ze stejného důvodu se nedívám na Youtube, Instagram atd. ráno, protože to sníží pozornost i na celý den, mozek hned ráno pochopí, že dnes je lenošení.

  Jak nebýt vystrašený, ale mít přehled o tom, co se děje?

  1. Nevěř všemu, co je na internetu, a informace si ověř.
  2. Nezapomínej na to, že ač se většině lidí ve věku puberty zdá, že už jsou dospělí a všechno ví nejlíp, jejich čelní lalok (část mozku) ještě není úplně vyvinutá, a proto nemůžou některé informace zvážit.
  3. Hledej na oficiálních stránkách, jako je koronavirus.mzcr.cz, případně se zeptej rodičů.

  Co zajímavého a prospěšného se dá dělat ve volném čase?

  1) Sportovat a chodit na procházky
  To je asi nejdůležitější, normálně chodíme aspoň do školy, ze školy, ve škole po schodech, možná na nějaké kroužky. Ale teď, v době koronavirové, je to těžší – dá se v klidu sedět celý den i týden doma, hlavně když se nestíhají úkoly, potom je důležité zařadit každodenní procházky do rozvrhu.

  2) Učit se
  Nemyslím jen teď do školy, ale třeba i něco navíc. Můžete si projít další kapitolu z fyziky (či jiného předmětu) nebo se třeba koukat na krátká videa z angličtiny a němčiny (na to docela doporučuji aplikaci Cake).

  3) Užít si více volného času s rodiči
  Ať už u vaření, čtením nebo zhlédnutím seriálů. Zkuste tuhle dobu brát pozitivně. Můžete s rodinou trávit více času, moc těch příležitostí už nebude!

  Jak pomoci a podpořit ostatní?

  Nejlepší je začít se sebou, ujisti se, že tě nic netrápí, a případné obavy prober s rodiči, problémy zkus odstranit. Pomoci lze tím, že si budeš pravidelně dezinfikovat ruce a nosit roušku tam, kde je potřeba.

  Jestli máš mladší sourozence nebo prarodiče, tak jim můžeš vysvětlit informace o aktuální situaci a jestli mají nějaké obavy, tak je zkus uklidnit. Dospělí se můžou přihlásit mezi dobrovolníky a pomáhat starším lidem po celém Česku.

  Autor: (12 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (25)

  Příspěvek z 6. února 2021 ve 21:50.
  Viki_show v něm napsal:

  Je! Dnes mi přišli kačky 🥰

  Příspěvek z 31. ledna 2021 v 9:47.
  Řízeček10 v něm napsala:

  Díky za super článek ok:->

  Příspěvek z 21. ledna 2021 ve 12:35.
  Hogo v něm napsal:

  Mě jednou okačkovali dříve článek, který vyšel týden předem, a až asi o dva dny později ten, který vyšel před 30ti dny;-D