Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak se vyrobil Alík?

  vydáno  •  Co nového u mě! · Škola a poznání · Internet
  Podobné otázky se čas od času objevují v poradně Dotazy k fungování webu. Zvlášť ty starší z vás zajímá, jak se takový web dělá. Většinou je vám jasné, že sebešikovnější pes by tak složitý web vytvořit nezvládl.

  © Alík

  Nikdy jsem se netajil tím, že mám skvělé spolupracovníky. Sám jsem byl zvědavý, co všechno se muselo udělat, aby mé stránky dobře fungovaly (přiznám se, že mi bylo divné, proč celá proměna tak dlouho trvá).

  Abych se dozvěděl co nejvíce o tom, jak se v loňském roce po osmi letech fungování mé stránky proměnily, vyzpovídal jsem Luďka Pikarda, projektového manažera, který celou proměnu řídil.

  Jak dlouho vše trvalo?
  Od záměru po spuštění uběhlo 12 měsíců. Většina práce však byla odvedena během  5 měsíců před spuštěním.

  Proč to trvalo tak dlouho?
  Když se rozhodlo, že bude mít Alík nový vzhled a že se k fungování využije redakční systém iDNES.cz, následovala detailní analýza starého Alíka. Zjistili jsme, jak co přesně funguje; vymýšleli jsme, jak stávající funkce vylepšit, aby byly příjemnější a bezpečnější. Pokud se nám zdálo, že nějaké funkce chybí, vymýšleli jsme, jak je doplnit.

  Radil vám někdo?
  Už v té úvodní části jsme se o některých věcech radili se správci a dlouhodobými uživateli. Na základě sesbíraných materiálů vzniklo funkční zadání pro nového Alíka. To znamená, že jsme popsali jednotlivé stránky, podstránky a funkční celky, aby bylo jasné, jak přesně budou fungovat.

  A pak už se mohlo doopravdy začít?
  To ještě zdaleka ne. Celé zadání jsme konzultovali s analytikem/programátorem, který ověřil, že požadavky zadání jsou technicky proveditelné. Roli hrálo také to, zda se dají využít pro něco prvky a funkce již použité na jiných webech, případně časová náročnost nových úprav.

  Podle čeho se měnila grafická podoba?
  Nejdřív jsme udělali výběr dodavatele grafického vzhledu. Jakmile jsme vybrali vítězný návrh, připravili jsme podklady pro vytvoření grafiky klíčových stránek. Grafikovi jsme tedy určili, které prvky na stránce musí být. Výsledný vzhled a umístění prvků již bylo na něm. Tvorba konečné podoby klíčových stránek prošla několika koly.

  Teprve pak začali pracovat programátoři?
  Ne. Programátorský tým začal pracovat na analýze v době, kdy se připravovala grafická podoba. Pak se vymýšlela architektura databáze. Následovalo rozhodnutí, které části se vytvoří nejdříve a které později. Jako první přisel na řadu chat (klubovny), který jsme se snažili udělat na špičkové úrovni.

  A pak už to vlastně bylo všechno připravené?
  Tak to ještě zdaleka ne. Jakmile byly hotové konečné návrhy grafiky, ujal se práce HTML kodér. Náplní jeho práce bylo rozřezat obrázky klíčových stránek do HTML kódů tak, aby se stránky bezchybně zobrazovaly a načítaly ve všech běžných internetových prohlížečích. Dále aby byly přístupné i pro lidi s jiným, než běžným nastavením prohlížeče nebo monitoru.

  Práce kodéra nebyla lehká, protože musel dodržovat omezení vyplývající z definice jazyka HTML a definice kaskádových stylů (CSS). Převést vzletné návrhy grafika do HTML kódu nebylo vždy snadné. Takovýchto stránek bylo přes 50.

  Koukám, že s tím asi bylo opravdu hodně práce. Zdá se mi to skoro nekonečné!
  Hotové HTML šablony stránek převzal od kodéra programátor dynamických stránek, který statické HTML stránky oživil napojením na databázi. V této chvíli se již postupně začaly rodit stránky, jak je vidíte dnes.

  Postupně se do stránky doplňovaly všechny funkce a odkazy. Vše se testovalo a připomínky se dále zapracovávaly do rodících se stránek. S programátorem dynamické části a s kodérem úzce spolupracoval specialista na JavaScript, který doplňoval všechna "hejblátka" a "šoupátka" která na stránkách fungují bez nutnosti reloadu (znovunačtení) stránky (například adresář v poště, stoly v klubovně).

  A teď už se to mohlo spustit?
  Tak rozsáhlý web, jako je server Alík.cz, bylo nutné před spuštěním důkladně otestovat. K testování byli přizváni správci. Jejich připomínky a náměty velmi pomohly výsledné podobě Alíka, jak ho znáte nyní. Podařilo se odladit některé důležité funkce. Alík je tak mnohem bezpečnější a uživatelsky příjemnější. Nakonec proběhlo testování několika testéry, kteří prověřili fungování všech částí Alíka.

  Stěhování všeho, co bylo na starém Alíkovi, bylo asi hodně náročné.
  To ano. Dopředu jsme mohli přestěhovat články. Každý musel být zkontrolován, zda v něm fungují správně všechny odkazy. Před samotným spuštěním Alíka došlo k převodu dat ze starého Alíka na nového. Tedy to, co měli uživatelé v poště, na nástěnkách, na vizitkách. Samotné spuštění nové podoby Alíka proběhlo 19. června 2008.

  Tak už začínám chápat, proč to tak dlouho trvalo. Na tvorbě nové podoby Alíka se muselo podílet docela dost lidí...
  To ano. Tohle by měli být všichni, kteří byli pro změnu Alíka potřeba. Doufám, že jsem na někoho nezapomněl:

  • analytik a projektový manažer
  • redaktor
  • marketingový specialista
  • obchodní zástupce
  • 2 grafici
  • kodér
  • analytik programátor
  • databázový specialista
  • programátor dynamických částí webu
  • JavaScriptový programátor
  • testeři
  Autor: (8 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (91)

  Příspěvek z 28. května 2020 ve 12:17.
  JáJá1 v něm napsal:

  Jo, Alík je skvělý stále, hlavně jeho hroší smajlíci.(8:o)

  Příspěvek z 27. dubna 2010 ve 14:36.
  kiki_simralka v něm napsal:

  narozky

  já mám na den otevření nového Alíka narozeniny :-) Jsem za to moc ráda, že Alík vlastně slaví se mnou

  Příspěvek z 4. dubna 2010 v 10:05.
  meridian v něm napsal:

  Je super

  Alík je super jsem na něm už přes 5 let!ale s jinými přezdívkami214