Spousta lidí ve svém životě bojuje s depresemi. Mnoho z nich ale neví, proč přesně deprese vzniká a jak se jí zbavit.
Jaký je rozdíl mezi depresí a úzkostí?
Deprese je psychický stav, který dlouhodobě přetrvává. Často se slovo deprese zaměňuje s úzkostí. Úzkost je ale oproti depresi jiná. Je to také psychický stav, ale trvá krátkou dobu. Úzkost zažil asi každý z nás alespoň jednou v životě, někdy nás i může i namotivovat k lepším výkonům – například můžeme mít úzkost z testu, který budeme psát ve škole. Pokud ale úzkost uchopíme za správný konec a budeme se učit, abychom z testu dostali co nejlepší známku, tak nám v jistém ohledu může i značně prospět.
Deprese je jiná, spousta lidí se s ní v dnešní době potýká a někteří se za ni dokonce i stydí. Faktem ale je, že není za co se stydět. Deprese je také věc, která by se měla řešit co nejdříve, aby se nestupňovala a nezhoršovala. Možná to zní vtipně, ale i se zlomenou nohou musíme jít k lékaři, aby se na ni podíval, zkontroloval ji a abychom ji měli opět v pořádku. Někdo si říká, že je to stejné. Pro mě osobně je ale deprese mnohem horší než zlomená noha. Když si zlomíte nohu, máte pouze fyzickou bolest, ale noha se ve většině případů uzdraví a úspěšně zahojí. Deprese na vás postupně může zanechávat stále více psychických následků, které bývá těžké napravit.
Jak a z čeho vzniká deprese?
Deprese může vzniknout prakticky z čehokoliv a může to být i věc, která se nezdá na počátku nijak závažná. Takovým příkladem je například naše váha či občasné narážky na ni – kdo by si řekl, že „z pár slov“ může vzniknout deprese? Je to ale jinak. Stačí málo – třeba jen pronést, že daná osoba (může to být kdokoliv – naše kamarádka, známá, nebo někdo z rodiny) ztloustla a problém může být na světě. Někdo si to samozřejmě nebere osobně a je spokojený se svou postavou, ale někoho se to naopak může dotknout a může nad tím začít uvažovat. A v tomto případě se může projevit nejen silná deprese, ale i například porucha příjmu potravy – anorexie. Prvně se jedná jen o shození pár kil, ale čím více daná osoba slyší, že zhubla a že jí to takhle více sluší, tím má větší motivaci hubnout dál.
To byl ale samozřejmě jen jeden z příkladů. Deprese může vznikat například i z nespokojeného manželství, ze šikany nebo třeba z práce. Může mít i více příčin najednou – nemusí to být nutně jenom jedna.
Jak se zbavit deprese?
Jak už jsem výše zmínila, nebývá to jednoduché. Nicméně sepíšu sem pár bodů, které by vám v boji s depresí mohly pomoct.
1) Změňte svůj přístup k životu a radujte se z maličkostí
Je důležité se na svět začít dívat jinýma očima. I když to zní jako klišé a lehce se to řekne. Pokud změníte svůj přístup k životu, vše začnete vidět jinak. Není na škodu si sem tam udělat radost jakoukoliv maličkostí, která vás dokáže potěšit – může to být koupě květiny, výlet nebo třeba chvilka plavání.
2) Zkuste hledat oporu ve svém blízkém okolí
Pokud máte někoho, komu se můžete kdykoliv s čímkoliv svěřit, hledejte u něj oporu. Může to být někdo z rodiny, váš přítel nebo přítelkyně, kamarád či kamarádka a podobně. Jistě vás rádi vyslyší. A jak se říká... sdílený problém se stává problémem polovičním.
3) Najděte si záchytný bod
Záchytným bodem může být cokoliv – vaše rodina, domácí zvíře, přítel nebo třeba práce. Důležité je si najít jeden velký záchytný bod a toho se zuby nehty držet, abyste měli motivaci zbavit se deprese.
4) Věnujte se svým koníčkům ještě intenzivněji než předtím
Pokud se cítíte špatně a máte zrovna deprese, na jiné myšlenky rozhodně nepřijdete tím, že se uzavřete takzvaně „do ulity“ a budete sedět doma. Ať už je vaším koníčkem zpěv, úklid, sport či jiná aktivita, pokuste se mu nejvíce věnovat právě v době, kdy je vám nejhůř.
5) Nedávejte si za vinu, že máte deprese
V žádném případě není dobré sám sobě dávat za vinu, že se cítíte tak, jak se cítíte. Není to vaše vina a může se to někdy stát úplně každému.
6) Procházky
Tím, že si vyjdete na čerstvý vzduch, se vám takzvaně pročistí hlava. Také je to jeden z mnoha způsobů, jak se začít cítit lépe. Můžete se jít projít na vaše oblíbené místo, ale i někam, kde jste třeba ještě nebyli. Pro mě osobně je při procházkách strašně příjemné pustit si nějakou oblíbenou hudbu do sluchátek. Tak si procházku ještě více užiji a zpříjemním.
7) Začnete si psát deníček
Ideální varianta pro ty, kteří se nemají komu svěřit nebo je nikdo z jejich okolí nechce vyslechnout. Tím, že přenesete své pocity na papír, se vám taky může značně ulevit.
8) Zkuste meditovat
Je i vědecky podloženo, že meditace zklidňuje člověka. Meditací se nádherně uvolníte a přijdete na jiné myšlenky. K co nejlepší meditaci bych doporučovala pustit si příjemnou, jemnou a klidnou hudbu, která vás pozitivně naladí.
9)Začnete dělat sport
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv sport – běh, basketbal, volejbal nebo třeba aerobic. Při sportu uděláte nejen něco pro svoje zdraví, ale také ze sebe vyplavíte spoustu hormonů štěstí (označují se názvy oxytocin, serotonin a endorfin). Díky těmto hormonům se budete cítit dobře. To znamená, že čím více se sportu budete věnovat, tím více dobré nálady získáte.
Závěrem...
I když se vám zdá, že z deprese není cesty ven, vždycky se najde něco, co vám dokáže pomoct. Je to stav, který je trvalý, ale pokud máte něco nebo někoho, za co/koho stojí bojovat, určitě to zvládnete! A pokud ve vašem okolí nikdo takový není, zkuste se obrátit na odborníka. Není to vůbec žádná ostuda, jak si spousta lidí myslí.
Tady můžeme vidět, že deprese opravdu není legrace a mnohdy je těžké se jí zbavit. Pokud jste se s depresí někdy setkali, tak proč? Z čeho vznikla? Podělte se v diskuzi pod článkem.