Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak se žilo na Divokém západě

  vydáno  •  Volný čas doma
  Bez koní a klobouku si život kovbojů vůbec nedovedeme představit. Nedali bez nich ani ránu. Kovbojové byli vlastně honáci krav a starali se o obrovská stáda dobytku v Severní Americe. Ve filmech vypadá Divoký západ (Wild West) velmi romanticky. Já se pokusím vyvrátit tento mýtus.

  Kdysi společně vystupovali Buffalo Bill a siouxský duchovní vůdce Sedící Býk., © Archiv

  Objevení Ameriky 12. října 1492. Mořeplavec Kolumbus pro Evropany objevil Ameriku, doposud osídlenou Indiány. Evropané začali jezdit do “Nového Světa“, protože tam měli dostatek půdy a byli tam svobodní.

  Když připlouvali z Evropy, osidlovali východní pobřeží Ameriky. Postupně však začali směřovat dále na západ. Často se na západ vydávali také různí bandité, protože tam nebylo dost zástupců spravedlnosti – šerifů, policistů. A proto se západu říkalo „divoký“. Bylo tady totiž plno přestřelek a rvaček.

  Jak se žilo kovbojům? Kovbojové (neboli „hoši od krav“) byli honáci krav a starali se o obrovská stáda dobytku. Museli to být vynikající jezdci na koni, kdyby totiž spadli uprostřed stáda ze sedla, hrozilo by, že je krávy ušlapou. Nebyla to vůbec lehká práce a ani tak romantická, jak se možná zdá z filmů. Kovbojové sháněli stáda dohromady, značkovali telata rozžhaveným železem, aby poznali, kdyby je někdo ukradl. Často hnali stádo tisíce kilometrů daleko a strávili tak tři měsíce od rána do večera v sedle. Když hnali stáda, spávali pod širým nebem, a když pracovali na ranči, bydleli ve stodolách, kde slamníky ležely na holé zemi.

  Výbava kovboje

  Opravdového kovboje si těžko představíme bez klobouku. Chránil ho před sluncem i deštěm. Dále to byly rukavice, aby si nespálili ruce o laso, a šátek, aby si zakryli obličej před prachem. Do lasa chytali divoké koně nebo splašené býky. Roztočit a přesně hodit laso tak, aby smyčka padla kolem krku zvířete, bylo opravdové umění.

  Hrdinové, nebo padouši?

  Kovbojové byli drsní, často prchliví chlapíci. I když měli šanci dobře si vydělat, většinou si nic neušetřili a peníze utratili v saloonech za whisky a tabák. Když se posilnili alkoholem, snadno se rozčílili a pak často nechávali promluvit své kolty. Zbraně jim ale při práci na ranči zabavovali, aby se zabránilo přestřelkám. Kovboji se stávali prostí, neotesaní mladíci bez vzdělání, někdy kradli dobytek nebo z pomsty zabíjeli lidi. Tím se z nich stávali psanci, desperáti stojící mimo zákon.

  Postavy Divokého západu

  Billy the Kid byl jeden z nejznámějších banditů Divokého západu. Prvního člověka ubodal ve dvanácti letech. Podle legendy, zabil jedenadvacet mužů, ale on tvrdil, že jich bylo „jen“ osm. Zastřelil také šerifa Williama Bradyho. Nakonec byl sám zastřelen šerifem Patem Garretem, svým bývalým přítelem.

  Buffalo Bill vymyslel Wild West Show (cirkus o Divokém Západě) a Rodeo (něco jako kovbojská olympiáda).

  Slavná byla také pistolnice Calamity Jane. Oblékala se jako muž a s revolverem to uměla tak dobře, že se jí vyrovnal jen málokdo.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!