Co udělat, než začnete psát?
Než se rozhodnete svůj příběh napsat, musíte si v hlavě vymyslet osnovu. Osnova je vlastně shrnutí děje v příběhu. Když osnovu nemáte, může se stát, že si vymyslíte úžasné téma, ale nedokážete do něj umístit děj a celý nápad vám zanikne. Osnovu si raději napište na papír!
Začínáme!
Základ úspěchu je v tom, že první věta musí zaujmout. Čtenáři si velmi často přečtou první větu, a podle ní se rozhodnou, jestli budou příběh číst, nebo ne. Dobré je, když je napínavá. Také je první věta (začátek příběhu) velice dobrá příležitost na ukázání hlavního hrdiny příběhu!
Psaní příběhu
Při něm už musíte jen převést nápad v text, ale pro mnohé z nás je právě to ta nejtěžší část. Nedokážu vám sice v tomto ohledu příliš poradit, ale je tu pár věcí, které se vám pokusím popsat. Sice je to samozřejmost, ale nikdy nepodceňujte gramatiku! Dobrý nápad je napsat si úvod, stať a závěr někam na papír, abyste je měli po ruce. Klidně podrobněji popisujte situace, ale dejte si pozor, aby scéna nebyla zdlouhavá!
Tady je pár rad k určitému žánru
Horor – Napsat dobrý horor je samo o sobě veliká výzva, obzvlášť když do něj chcete vložit dobrý příběh. Moje rada zní: nevkládejte do svého příběhu moc brutality, lepší je, když v něm jsou tísnivé pojmy, např. „Byl ponurý večer plný nejistoty a ke spícím lidem se plížily děsivé sny...“
Detektivka – Vrahem musí být osoba zmíněná v průběhu románu, ale zároveň to nesmí být postava, jejíž myšlenky může čtenář sledovat. Čtenář musí mít stejnou možnost vyřešit záhadu jako detektiv. Detektivní román by neměl obsahovat dlouhé popisné části, propracované charakteristiky (popisy) postav a podobně.
Fantasy – Fantasy je žánr populární literatury založený především na smyšlených či fiktivních jevech, jako je užití magie či nadpřirozené prvky (bájné bytosti, bohové, démoni). Autoři fantasy knih konstruují snové světy jako jisté alternativy světů reálných.
Přeji spoustu nápadů a ať se vám závěrečné dílo podaří!