Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak si vybrat mobil

  vydáno  •  mobily

  Mobil má dneska už úplně každý, i malé děti v první třídě. Vybrat ho však není úplně jednoduché. Musíte zohlednit hodně parametrů, které jsou důležité. Protože sám jsem si tímto nedávno prošel, sepsal jsem krátký článek o výběru i pro vás.

  Smartphone, © Kote Baeza

  Podle toho, na co mobil používáte, musíte zvolit dobrou konstrukci. Kovové jsou odolné, a i celkem dobře vypadají. Sklo je taky hezké, takže se používá u nejdražších modelů, ale hodně snadno se poškodí. Nejmíň kvalitní, a ne moc hezký je plast, který je spíš u levných mobilů.

  V dnešní době se hodně bere ohled na foťák. Kvalitní fotomobily jsou na stejné úrovni jako některé levnější foťáky. Důležité je, aby měl co nejvíc megapixelů, ale i další parametry jako velké senzory, objektiv a taky aby měl blesk. Pro focení selfie a volání s videem je dobré mít kvalitní i přední foťák. Kromě rozlišení je nutné se dívat taky na velikost snímače a kvalitu senzorů.

  Důležitá je taky určitě velikost displeje, mně osobně vyhovuje velikost okolo 6.5 palce, ale pro každého je to jinak a je velmi dobré si vyzkoušet telefon držet v ruce, abyste věděli, jaká velikost vám vyhovuje. Zároveň musíte myslet na to, aby se na telefonu pohodlně psalo a dokázal dobře zobrazit video a další věci.

  U operačních systémů máte na výběr hlavně z Android a iOS. Mně osobně více vyhovuje Android, protože na něj je možné instalovat jakékoliv aplikace a stahovat si co chcete. Naproti tomu iOS je prý zase dobře vyladěný, ale musíte si aplikace stahovat jen z jejich nabídky a taky je k dispozici jen na iPhonech, které jsou většinou cenově dražší.

  Když vybíráte nový mobil, musíte se soustředit taky na jeho výkon. Hlavní jsou RAM a procesor. Tohle je důležité zohlednit hlavně podle toho, na co budete telefon chtít používat. Dobré mobily mají třeba 8 jader a 8 GB RAM, což vám stačí už na skoro všechny hry a aplikace. Pokud budete chtít hrát jen starší hry a míň náročné aplikace, pak vám stačí zhruba 2 GB RAM a aspoň dvě jádra procesoru.
  Taky bych vám doporučil paměť aspoň 256 GB, hlavně pokud telefony neumí vložit paměťovou kartu, aby se vám tam vešlo hodně obrázků, písniček a her.

  Nesmíte zapomenout ani na to, jak dobrou kapacitu má baterka, abyste nemuseli pořád nabíjet a mobil něco vydržel. Je dobré mít kapacitu aspoň 1500 mAh. Baterky s míň než 1500 mAh už by měly být jen u modelů s minimální spotřebou, což smartphony nebývají (Zdroj: www.arecenze.cz/mobily/#baterie).

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek ze 17. ledna 2020 v 15:20.
  KocicakCZ v něm napsal:

  Článek je fajn, ale:
  Důležité je, aby měl co nejvíc megapixelů
  Jako jo, 32 Mpx je lepší než 12, ale 12 Mpx foťák může klidně fotit líp než 16 Mpx.

  Je dobré mít kapacitu aspoň 1500 mAh
  1500 mAh je hrozně málo, telefon s míň než 2500 mAh bych nikomu nedoporučil.
  Já mám 3000 mAh (Moto G7 Plus) a vydrží mi přibližně den až den a půl.

  Taky ses mohl zmínit o rychlostí nabíjení. Já mám 27W, což je v dnešní době jedno z nejrychlejších a mobil se mi z 30 na 100% nabije asi za 45 min, ale většina mobilů má výrazně pomalejší. Chápu, že to není tak důležitý, ale to, že si můžeš mobil nabít o pár desítek procent, když si vzpomeneš pár minut před odchodem z domu se vždycky hodí :-)

  Příspěvek ze 17. ledna 2020 ve 14:21.
  Lukasinátor2000 v něm napsal:

  Pěkný článek. Všemu rozumím :-) 4,5 tlapek (5)

  Příspěvek z 15. ledna 2020 v 17:45.
  Perníček56 v něm napsal:

  Velmi dobrý článek za mě 5 tlapek:-)