Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak si vybrat pejska

  vydáno  •  Mazlíčci
  Často slyším děti, jak žadoní o pejska. Ale není to tak lehké, jak si každý myslí. Poradím vám pár tipů, co pejsci potřebují či mají rádi.

  Tervueren, © Jan Tichý

  Pes. Vybaví se vám chlupatý miláček, který v domácnosti nesmí chybět. Pořízení pejska, je ale úvazek na 10 - 15 let. Pejskové si vždy vyberou svého páníčka. Často je to tak, že si fenky vyberou muže a psi si vyberou ženy. Nevím proč, ale tak to prostě je. Říkám to, abyste nebyli pak smutní, že si vás nevybral. 

  První, co musíte udělat, je to, že si vyberete plemeno. Pejsky si musíte vybírat podle toho, kde bydlíte. Jestli bydlíte v paneláku, je lepší si vybrat malá plemena psů, protože byste akorát velké psy trápili. Do paneláku, či malého domku bez zahrady, se hodí např.: Yorkšírský teriér, Bišonek, Čivava, Jack Russell.  Tito „hafíci“ jsou nejznámější a nejpopulárnější. Malí hafíci se vejdou i do tašky, takže není problém s přenosem. U větších psů je problém s hlídáním či přepravou. Malé psy si můžete bez problému všude vzít. Do rodinného domku si můžete vybrat jakéhokoliv psa, pokud máte zahrádku.

  Jak už jsem psala, u větších psů je problém s hlídáním. Jestli nemáte kam pejska „podstrčit“, můžete zvolit psí hotely, které si najdete na internetu nebo na inzerátu. Cena hotelu je rozdílná, proto vám nemůžu říct, kolik za psí hotel zaplatíte. Vím to z vlastní zkušenosti.

  Dalším hlavním tématem je pohlaví. Pohlaví pejska dost rozhoduje. Jak si můžete přečíst na začátku, holčičky se upnou na muže a chlapečci na ženy. Ostatní ale pejsek bude také milovat, toho se nebojte. Pejskové jsou věrní „své smečce“. V tomto okamžiku je smečka tvá rodina a musíte na to dbát. Jestli se někdo z rodiny ztratí, pejsek začne panikařit a začne ztraceného hledat a čuchat. Ale teď se vraťme k pohlaví. 

  U fen je jedna složitá fáze, hárání. V tomto období fenky krvácí a psi po ni šílí. V tu dobu můžete nechat fenku připustit, aby měla štěňata. Musíte si na procházkách na fenky dávat velký pozor a musíte je bohužel mít uvázané, aby se nespářily s cizím psem. Vaše fenka chce mít také mláďátka. Už je jen na vás, koho si vyberete. 

  Teď jdeme na základy pro psy. Pro pejska musíte mít doma nachystané: pelíšek, dvě misky na pití a na vodu, granule, hračky, vodítko. Jsou to opravdu nutné věci, bez kterých by pes nemohl být. Další drobnosti můžete časem dokupovat. 

  S pejskem musíte každý den na procházku, protože si psi rádi počuchají a zjistí nejnovější zprávy a informace od pejska, který tam zanechal „vzkaz“. Na procházku je nezbytné vodítko, pytlík na výkaly a klacek či míček. Dobré je pejska pustit z vodítka na místě k tomu určenénem a bezpečném tak, aby neobtěžovala ostatní chodce. Musíte si ale dávat pozor na ostatní lidi se psy. Může dojít až k velkému krutému boji, takže na to velký pozor. Psi milují aportování, aportujte s ním, dokud může. Zamiluje si to a nepřestane. Po čase však bude unavený. 

  K veterináři musíte chodit alespoň 1x ročně na očkování proti vzteklině a jiným nemocem.

  Každý pes by měl zvládat základní povely: k noze, sedni, lehni, zůstaň, fuj je to, dej pac. 

  Já, neboli moje rodina, máme taky pejska. Jmenuje se Bella a je to fenka. Bella je belgický ovčák „tervueren“. Je to naše pětileté zlatíčko a jsme na ní zvyklí. Bez pejska je život prázdný. Mám krásný pocit, když přijdu ze školy a tam na mě Bella čeká. Už je jen na rodičích, jestli vám to dovolí.

  Držím palečky a nashledanou.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (13)

  Příspěvek z 13. května 2015 ve 20:43.
  Bastynka v něm napsal:

  Reakce na Janulinka204:

  Jedine, čo ti môžem poradiť je, že si neber krátkosrstého, ale trebárs drsnosrstého. Taký psík vydrží do -15 a nemyslím, že v tejto dobe bude viac. :) žijem pri lese a v zime tu bolo tento rok v januári najviac tých -15 stupňov. :)

  Příspěvek z 13. května 2015 ve 20:41.
  Bastynka v něm napsal:

  Pekné. :)

  Pekne si to napísala. Akurát to, že každý psík miluje aportovanie nie je pravda. Skusenosti. :D

  Příspěvek z 21. dubna 2015 v 18:09.
  PejsekNelinka v něm napsala:

  Reakce na Janulinka204:

  Na to zas tolik zkušeností nepotřebuješ. A víš co se říká - změna je život. 4