Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak si vybrat zvířátko

  vydáno  •  Mazlíčci
  Každý asi touží po vlastním zvířátku.

  Kočka a pes. Oba jsou jako predátoři odvěkými rivaly. , © Alík

  Nejprve se zeptej rodičů, zda ti zvířátko dovolí. Když nedovolí, zeptej se proč a zkus rodiče přesvědčit tím, že na jejich námitky najdeš argumenty. Pokud mají starost, že bys péči o zvířátko nezvládl, zkus pěstovat květinu, každý den ji zalévat. Po čase můžeš rodičům květinu ukázat a opět se zeptat, zda bys mohl mít zvířátko.

  Zvíře do města

  Pokud bydlíš ve městě, tedy v bytovce, vyber si nějaké menší zvířátko . Já bych doporučila andulku, křečka, nebo morče. Andulka je nenáročná, koupit si ji můžeš v každém obchodu se zvířaty. Dožije se přibližně 10 - 15 rokú . Můžeš odejet i na delší čas, andulce to nebude překážet. Na její chov ti stačí středně veliká klec, miska na vodu a proso a pár bidýlek. Kupuj andulku alespoň v páru, andulka potřebuje společnost. Není moc drahá. 

  Křeček se dožije 2 - 3 let, nepotřebuje velikou klec, stačí malá, malé kolo, podestýlka, malinký domeček a to je všechno. Koupíte ho lacino. Morče se dožije 4 - 8 let. Je nenáročné, stačí středně malá klec, misky na vodu a granule a středně veliký domeček. Nevýhoda je, že morče rychle uteče z klece a může vám ohryzávat koberce. 

  Zvíře na venkově

  Pokud bydlíš v domě, máš více výhod. Můžeš mít pejska, kočičku i většího papouška. Pejsek patří ke dražším , je i náročnější a potřebuje hodně společnosti. Pokud chodíš ze školy dříve domů, je to pro tebe to pravé zvíře. Dožije se 15 - 20 let. Otázka zní: Budeš se mu věnovat? Starat se o něho? Kam dáte pejska, když pojedete na dovolenou? Budete mít čas na návštěvy u zvěrolékaře? Budeš mít čas vycvičit svého pejska? Raději se poraď s maminkou nebo tatínkem. Oni ti zaručeně poradí.

  Kočka je dobrý nápad, když bydlíte na venkově. Dožívá se 10 - 15 let. Kočka je noční tvor, je aktivní v noci. To vás může rušit při spánku. Připravte se na to, že vám vaše kočka bude v noci lézt po domě, skákat, rušit vás. Kočka není tak drahá jako pejsek, ale návštěva u veterináře i granule něco stojí.

  Větší papoušek bývá zpravidla dražší. Třeba postavit voliéru. Je hlučný a může rušit sousedy. I krmivo něco stojí. Dožije se 15 - 20 rokú, někteří i více.

  Kde a jak si vybrat morče, andulku, nebo křečka

  Když chcete andulku, křečka, nebo morče, vyplatí se jít se podívat do zverimexu. Najdete tam různě zbarvené andulky v různém věku. Křečky různých barev, malinká i veliká morčata. Nikdy nevybírejte ukvapeně, podívejte se do víc obchodů a porovnejte si zdravotní stav zvířátek.

  Jak ho zjistíte? Když je zvířátko nemocné, je ospalé, celý den spí, nehýbe se a má průjem. Takové zvířátko si nikdy nekupujte. Kupujte si jenom zdravé zvířátko. Zdravé zvířátko reaguje na podněty, je aktivní, srst nebo peří se mu leskne. Takové zvířátko si můžete koupit. Před zakoupením zvířátka se prodavače zeptejte na věk. Lepší je kupovat si mladé zvířátko. Důvod je ten - dá se lehce vycvičit.

  Před koupí zvířátka si kupte vybavení - klec, misku na vodu, misku na potravu, různé hračky, potravu. U andulky směs prosa, u křečka obilí, oves, slunečnicová semínka, různé jiné semínka (né slané!), oříšky (všechny druhy), kukuřice, trávu (pořádně opláchnout!), ječmen, ovesné vločky, piškoty. U morčete zelenina, ovoce, krmné složky s obilím, seno. Když si zakoupíte zvířátko, prodavač vám dá papírovou krabičku, v které donesete zvířátko domů. Dávejte pozor a krabičku držte opatrně.

  Když přijdete domů, do připravené klece vpusťte zvířátko - dejte mu nějakou pochoutku, aby se lépe udomácnilo. 

  Kde a jak si vybrat kočku, nebo pejska

  Když chcete věrného pejska, vyberte si ho v útulku. Jsou tam levnější pejsci a budou vám vděční. V útulku najdete i kočky. Zaměstnanci vám ukážou pejska nebo kočičku, která pro vás budou vhodná. Dají vám ji na zkoušku, jestli zdomácní. Pokud zdomácní, přijdete do útulku a za kočičku nebo pejska zaplatíte.

  Když chcete pejska nebo kočičku čistokrevnou, kupujte ji na chovatelské stanici. Tam jsou zvířata dražší a dostanete k nim i papíry - identifikační listy. Jsou tam čistokrevná zvířátka. Když chcete pejska, nebo kočičku, dopředu si obstarejte přepravku, pelíšek, obojek, misku na vodu a potravu, granule a hračky. Pejska nebo kočku donesete domů v přepravce.

  Kde a jak si vybrat velikého papouška

  Nejlepší je vybrat si papouška u chovatele. Je to dražší, ale vyplatí se to. Můžete si ho zakoupit i ve zverimexu, ale já  doporučuji u chovatele. Ten vám ukáže toho pravého papouška pro vás. Před koupí si pro papouška obstarejte voliéru, nebo velikou klec. Potřeba je zakoupit hračky, bidélka, misky a krmivo.

  Papouška donesete domů v přepravce pro papoušky, kterou vám může půjčit chovatel, nebo si ji zakoupíte ve zverimexu. Přepravkou papouška dopravíte domů, vypustíte ho do voliéry nebo klece a dáte mu tam potravu, vodu, bidélka a nějakou pochoutku na to, aby zdomácněl.

  Doufám, že vám tenhle návod posloužil a že jste si našli to pravé zvířátko.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.