Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak si vycvičit svého pejska!

  vydáno  •  Příroda · Zvířata · Chovatelství
  A je tady další pokračování oblíbeného seriálu o pejscích! Tentokrát ti naše společná kamarádka Mendy vysvětlí, co všechno musíš udělat, aby tě tvůj pejsek poslouchal...

  Psí Velká Pardubická - Fotografie byla pořízena ve Vraném nad Vltavou., © Jan Kukla

  Trpělivost, čas a spousta povzbuzování- to jsou tři základní prvky, když si chceš vycvičit psa! Jestliže se s pejskem moc neznáš, snaž se ho nejdříve poznet lépe, protože jinak tě nebude chápat a bude mít snahu vyhýbat se ti, když mu budeš dávat příkazy.

  Někdy pejsek dokáže být opravdu tvrdohlavý a těžko cvičitelný -určitá plemena jsou více tvrdohlavá než jiná. Tito psi vyžadují intenzivnější výcvik, než se naučí poslouchat svého pána. Ale nikdy na psa nekřič a nevylévej si na něm svou zlost a špatnou náladu. Nebude chápat, proč je kárán a stane se nervózním.

  Když tvůj pejsek splní rozkaz, který jsi mu dal (např. sedni), vždy ho pochval slovy jako "HODNÝ pejsek" nebo "VÝBORNĚ".

  Opakuj tento postup pokaždé, když udělá něco správně. Když pes udělá něco špatného, musíš mu to dát okamžitě najevo užitím ostrého tónu hlasu. Je-li pes na vodítku, pevně za něj trhni (ale opatrně) a řekni jasně a hlasitě "NE".

  Někteří psi poslouchají svého psovoda, ale chovají se agresivně k jiným lidem. Pokud nejsou cvičeni jako hlídací psi, měl by být takový přístup trestán, neboť to může skončit tím, že někoho pokoušou. Někdy možná budeš muset užít náhubek, dokud nedojde k přesvědčení, že psovi lze důvěřovat bez něj.

  Ať už cvičíš svého psa poslouchat jednoduché příkazy nebo pro nějaké specifičtější účely, nikdy nepřipusť, aby si tvoje zvířátko myslelo, že je může plnit, jen když se mu chce. Je-li tomu tak, brzy se naučí neposlouchat a vymkne se úplně jakékoliv kontrole.

  1. Naučit psa poslušnosti je nezbytné, má-li být vztah majitele a psa úspěšný a šťastný.
  2. Naučit svého pejska aportovat je jednou z nejzákladnějších a nejpříjemnějších cvičených dovedností.
  3. Nejlepší způsob výcviku psa je zúčastnit se zvláštních skupinových vyučování, kde profesionální instruktoři naučí tebe a tvého pejska několik jednoduchých cvičebních a opakovacích postupů.

  A to je dneska všechno.

  Určitě, když budete chtít, tak vám zase něco o pejscích ráda napíšu. Mendy

  Atlas psů

  O psích plemenech se více dozvíš v ATLASU PSŮ na hobby.cz.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!