Když nebudeš vědět, co dát mamce ke Dni matek nebo k svátku, udělej jí kytici. Maminka bude ráda a tvůj problém co dát za dárek je vyřešen! A ještě ti poradím, jak si můžeš vypěstovat vlastní fialku!
Kytky na louce nejsou dostupné po celý rok. Svůj pokojíček (nebo třeba i školní třídu) si můžeš snadno vyzdobit vlastnoručně vypěstovanými pokojovými rostlinami. Že to neumíš? Poradím ti!
Doma máš určitě nějaké to místečko, kam by se tvoje rostlinka vešla. Pokud znáš někoho, kdo má africkou fialku (Saintpaulia), pak neváhej a popros, jestli si nemůžeš utrhnout pár lístečků. Podle návodu si pak můžeš snadno nařízkovat vlastní fialku.
Potřebuješ:
- malou sklenici s vodou
- papír na překrytí sklenice
- gumičku
- nůžky
- list s řapíkem od fialky
- květináč
- hlínu
Postup:
Vezmi si sklenici s vodou, ustřihni čtverec papíru, překryj s ním hrdlo sklenice a upevni gumičkou. Nůžkami udělej do papíru dírku - tou prostrč stonek, list bude nad vodou. Jestli stonek není ve vodě, jednoduše ji přilij. Vody nepřidávej zbytečně moc, aby nezačal konec stonku zahnívat.
Za dva až tři týdny se objeví na konci stonku kořínky. V tu chvíli zasaď lístek do květináče. Pak už jenom rostlinku zalévej a možná se i dočkáš květů. Při zalévání dávej pozor, ať neliješ vodu na listy. Nejsou pak hezké. Doporučuje se africké fialky zalévat do misky pod květináčem.
Vizitka autorky článku na Alíkovi kykynecka
Africké fialky - další informace:
-
Africkou fialku poprvé přivezl do Evropy v roce 1893 Baron Walter von Saint Paul Illaire z Tanzanie. Rod Saintpaulia byl vědecky popsán Hermannem Wendlandem v roce 1893 v Hannoveru. Další informace najdeš v internetové encyklopedii Wikipedia
-
Jak fialku množit, ale také jak o ni pečovat ti poradí Zelený domek.
-
Pěstování afrických fialek od A až do Z - nechybí ukázky různých barev květů a barev a tvarů listů