Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak správně třídit odpady?

  vydáno  •  Ekologie · Tonda Obal
  Mám obrovskou radost z vašich zpráv o tom, že se snažíte pečlivě třídit jak doma, tak ve škole. Je vidět, že základní rozdělení na papír, sklo, plasty a kartony jistě zvládáte na výbornou. Ale mohou se vyskytnout věci, u kterých budete váhat, kam správně patří. A právě s nimi vám dnes poradím.

  © EKO-KOM

  Jako nápověda, či tahák, chcete-li, může sloužit nálepka, která je na každém kontejneru. Na té jsou obrázky druhů odpadu, které do kontejneru patří.

  V každém městě nebo vesnici se třídí jinak, proto si pečlivě prostudujte nálepky na kontejnerech. Někde se třeba třídí do kontejnerů, jinde do pytlů. Zeptat se můžete také na Městském úřadu, odboru životního prostředí. Tam vám řeknou, jak se ve vaší obci nebo městě mají odpady správně třídit.

  Věřím, že následující rady se budou hodit všem, kteří se snaží při třídění odpadu také trochu přemýšlet. Čím pečlivěji odpad vytřídíme, tím víc a lépe je ho později možné zužitkovat.

  Modrý kontejner – papír všeho druhu

  Čenda ČasákANO: Hodit sem můžeme například časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, cokoliv z lepenky, nebo knihy (bez vazby, pouze vnitřky). Obálky s fóliovými okýnky sem můžete také vhazovat, zpracovatelé si s tím umí poradit. Bublinkové obálky vhazujeme pouze bez plastového vnitřku! Nevadí papír s kancelářskými sponkami. Ty se během zpracování samy oddělí.

  NE: Do modrého kontejneru nepatří uhlový, mastný, promáčený nebo jakkoliv znečištěný papír. Tyto materiály nelze už nadále recyklovat. Pozor, použité dětské pleny opravdu nepatří do kontejneru na papír, ale do popelnice.

  Zelený a bílý kontejner – skleněné království

  Pepa StřepANO: Do zeleného kontejneru můžeme vhazovat barevné sklo, například lahve od vína, alkoholických i nealkoholických nápojů, sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin. V některých městech sem patří také čiré sklo - proto je důležité sledovat značení na nádobách.

  Pokud jsou vedle sebe zelený a bílý kontejner, vhazujeme do bílého čiré sklo a do zeleného sklo barevné.

  Patří sem také tabulové sklo z oken a ze dveří. Vytříděné sklo není nutné rozbíjet, bude se dále třídit!

  NE: Do těchto nádob nepatří keramika a porcelán. Nepatří sem ani autosklo, zrcadla nebo třeba drátované sklo, zlacená a pokovovaná skla. Vratné zálohované sklo patří zpět do obchodu. 

  Tonda Obal radí: Před vhozením do kontejneru je třeba PET lahev řádně sešlapat!Žlutý kontejner – země plastů

  ANO: Do kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie, obaly od CD disků a další výrobky z plastů. Pěnový polystyren sem vhazujeme v menších kusech.

  NE: Naopak sem nepatří mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či novodurové trubky.

  Oranžový kontejner – nedobytné sídlo nápojových kartonů

  Karton TomANO: Kontejner na nápojové kartony nemusí být nutně celý oranžový, důležité je opět označení oranžovou nálepkou na kontejneru. Pokud najdete oranžovou nálepku, pak sem patří krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků, které je potřeba před vhozením do kontejneru řádně sešlápnout.

  NE: Nepatří sem "měkké" sáčky, například od kávy a různých potravin v prášku. Neodhazujte sem ani nápojové kartony silně znečištěné zbytky potravin.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  julinak11 v něm napsala:

  nevím jak se třídí!

  nevím jak se třídí taťka mi vždycky řekne tohle hoď sem tohle hoď tam ale vůbec netřídí odpadky1

  julinak11 v něm napsala:

  Reakce na monickaaa:

  ty nejsi jenom anděl anděl může bít každý341

  monickaaa v něm napsal:

  vicko

  4  vicko nehazim nikam ale necham si ho u sebe a vihodim ho do popelnice ale nasi116     jsem an24del