Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak to bylo se Sněhurkou

  vydáno  •  Pohádky

  Pokud jste četli můj článek o Šípkové Růžence, možná vás napadlo, že i ostatní pohádky vypadaly původně úplně jinak než dnes, a já s vámi musím zcela souhlasit. Tentokrát se podíváme na pohádku o Sněhurce a sedmi trpaslících.

  Princezna Sněhurka, © Věrulín

  Ani Sněhurka není původně česká pohádka. Příběh vychází ze starých evropských pověstí. Poprvé byl zachycen v díle francouzského kronikáře Jeana Froissarta. Předobraz zlé královny tak můžeme vidět v Isabele Bavorské, manželce krále Karla VI. Tento král byl šílený, ale lid ho měl rád, proto se příčinu jeho psychické vady snažil hledat u jeho manželky Isabely a vymýšlel si o ní spoustu věcí, které nebyly pravdivé (např. že vlastní kouzelné zrcadlo a tráví děti jedovatými jablky).

  Sněhurka (původní verze)

  Žila byla princezna jménem Sněhurka. Sněhurka žila se svou maminkou a tatínkem v krásném paláci. Tatínek byl hodný, ale maminka ne. Byla to zlá a pyšná žena, která se zajímala jen sama o sebe.

  Je pravda, že královna byla velmi krásná a v celé zemi jí nebylo rovno, poslední dobou si však začala s nelibostí všímat, že její dcerka Sněhurka také roste do krásy a začala na ni žárlit. Co na tom, že byla Sněhurka malá holčička, která teprve nedávno oslavila sedmé narozeniny.

  Královna se rozhodla, že se Sněhurky zbaví. Zavolala sluhu a pověřila ho, aby holčičku zavedl do lesa a tam ji zabil. Jako důkaz svého činu měl přinést Sněhurčiny játra a plíce, aby je královna mohla sníst a Sněhurčina krása se přenesla na ni. Sluha opravdu Sněhurku zavedl do lesa, ale nedokázal ji zabít. Nechal Sněhurku jít a místo ní zabil medvěda, jehož vnitřnosti pak předal královně.

  Sněhurka v lese naštěstí potká sedm trpaslíků, kteří se jí ujmou a vezmou ji k sobě do chaloupky. Sněhurka na oplátku trpaslíkům vaří a uklízí. Mají se dobře, až do dne, kdy se o Sněhurčině skrýši dozví její matka. Převlékne se za starou bábu a prodá Sněhurce otrávené jablko. Sněhurka si do něj kousne a upadne do kómatu. Trpaslíci mají za to, že je mrtvá, a jsou velmi smutní, protože pokud je Sněhurka mrtvá, budou si zase muset vařit a uklízet sami. Uloží ji do skleněné rakve a chtějí se s ní ještě naposledy rozloučit, než ji zakopou pod zem. Jak tak nesou rakev, jeden trpaslík zakopne a rakev jim upadne. Sněhurce vyskočí z pusy otrávený kousek jablka a ona zase obživne.

  To se náramně hodí krásnému princi, který zrovna jede kolem chaloupky sedmi trpaslíků. Se Sněhurkou se do sebe zamilují a místo pohřbu se koná svatba. Na svatbě se objeví také zlá královna a Sněhurka má konečně šanci se jí pomstít. Královna si musí obout rozžhavené železné střevíce a tančit v nich, dokud nepadne únavou mrtvá k zemi.

  Změny

  Tak co, líbila se vám původní verze Sněhurky? Mně teda ne. Tak ji trochu poupravíme, co říkáte? Královna nebude Sněhurčina vlastní matka, ale macecha, u které se dá snáze pochopit, že bude na Sněhurku žárlit. A aby byla pohádka zajímavější, přidáme nějaký kouzelný předmět – kouzelné zrcadlo. ;-)

  Sněhurce nebude sedm let, ale třeba sedmnáct. V sedmi letech by možná snáze zapadla mezi trpaslíky, stěží by ale okouzlila krásného prince (tedy pokud by mu nebylo taky sedm). :-D Pojídání lidských vnitřností rovnou vynecháme – to je přece nechutné. :-Q Postačí, když sluha Sněhurku do lesa zavede a nechá ji tam.

  Co tam máme dál? Aha, vyklopení z rakve. To není moc romantické, že? Spící princezny obvykle vysvobozují princové polibkem, tak proč by to tak nemohlo být i v případě Sněhurky.

  Královna macecha si za své činy nepochybně zaslouží nějak potrestat, ale tančení v rozžhavených střevících je přeci jen trochu moc, nemyslíte? Raději ji vyženeme někam hodně daleko, aby se už nemohla vrátit a nikomu škodit.

  Sněhurka (naše verze)

  Žila byla princezna jménem Sněhurka. Její maminka zemřela, když byla ještě miminko. Její otec se sice brzy znovu oženil, ale macecha se o Sněhurku příliš nestarala, jak byla zahleděná do sebe. Neustálá péče o vzhled se u ní vyvinula v posedlost. A k tomu všemu byla Sněhurčina macecha tak trochu čarodějnice.

  V komnatě měla ukryté kouzelné zrcadlo, kterého se každý den ptala, kdo je na světě nejkrásnější. Zrcadlo pokaždé řeklo, že ona, a to jí těšilo. Jednoho dne, když už Sněhurka dosáhla věku na vdávání, ale zrcadlo odpovědělo, že její nevlastní dcera princezna Sněhurka je krásnější. Svou alabastrovou pletí (tak se říká dokonalé pleti) a havraními vlasy prý předčí všechny ženy v království včetně jí samotné.

  Jakmile to královna slyšela, velmi se rozhněvala, div že zrcadlo nerozbila. Po chvíli se ale uklidnila a okamžitě začala přemýšlet nad tím, jak se mladé princezny zbaví. Nakonec tímto špinavým úkolem pověřila svého lovce, kterému zaplatila za to, že Sněhurku zavede do hustého lesa a tam ji nechá napospas divé zvěři. Tak se také stalo.

  Nikdo ovšem netušil, že Sněhurka ve snaze najít cestu z lesa narazí na chaloupku sedmi trpaslíků: Šmudly, Prófy, Kejchala, Rejpala, Stydlína, Štístka a Dřímala. Trpaslíci jsou milí společníci a je s nimi zábava. Všichni si Sněhurku okamžitě oblíbí a ona zase je a navzájem se o sebe starají.

  Jednoho dne, zrovna když trpaslíci odešli do práce a Sněhurka zůstala doma sama, se u vrat chaloupky objevila babka prodávající jablka. Sněhurka nepoznala, že babka je ve skutečnosti její vlastní proměněná macecha, a tak se s ní dala do řeči a nakonec si od ní dokonce jedno jablko vzala. Přesně o to maceše šlo. Jakmile Sněhurka do jablka kousla, skácela se k zemi, a jak ulehla, tak ji také trpaslíci našli, když se vrátili z dolů.

  Trpaslíci byli zdrceni, umístili svou kamarádku do skleněné rakve a plakali. V tu dobu zrovna lesem projížděl krásný princ. Všiml si půvabné dívky ve skleněné rakvi, a přestože vypadala jako mrtvá, neodolal a políbil ji na rty. Sněhurka zázračně procitla a všichni se opět mohli radovat. Princ si vzal Sněhurku za ženu a žili spolu šťastně až do smrti. Zlou královnu vyhnali pryč z království a nikdo už ji nikdy nespatřil.

  Zdroje:

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 14. října ve 20:39.
  Věrulín v něm napsal:

  Proč ne? 8-D

  Příspěvek z 14. října v 7:06.
  Viki_show v něm napsala:

  Super článek! Hlavně nepředstavuj prosím původní červenou karkulku:-D

  Příspěvek z 14. října v 6:33.
  ELENSA v něm napsala:

  Super! Pět Tlapek.