Alíkovina

Jak to chodí v rádiu?

vydáno  •  Volný čas venku
Možná už jste někdy přemýšleli nad tím, jak to vlastně chodí v rádiu. Zatímco školní časopisy vycházejí na řadě škol, vlastní rozhlasové vysílání zas tak všude nemají. Pojďte společně se mnou poodkrýt závoj tajemství a podívat se „pod pokličku“ dětského Rádia Domino (patřícího pod Dětskou tiskovou agenturu).

Jeho členové se tradičně účastní Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově. Příprava vysílání není žádná legrace, ale pro ty, které láká práce novináře, je to skvělá příležitost.

7:30 – budíček
8:00 – snídaně
9:00 – první ranní porada redakčního týmu v Domě kultury, kde festival probíhá, v našem improvizovaném studiu v herecké šatně.

To je krátký časový souhrn festivalového rána. Hned po deváté hodině se každý rozprchne za svým úkolem. Buď jde natáčet anketu, sledovat film či doprovodný program, a nebo pobíhá po domě kultury a shání toho či onoho slavného herce/režiséra, který přece už měl dávno přijet. Není to vůbec jednoduché, a tak když přijde oběd, každý si alespoň na chvilku oddechne.

Pak ale začíná všechno nanovo. Další shánění, další pobíhání, další hosté na rozhovor, další stříhání anket a reportáží, další namlouvání komentářů a tak dále, a tak dále.

Nejdůležitější v celém dni jsou ale dvě vysílací dvojice, které „ručí“ za připravovaný pořad a dohlíží na to, aby jim ostatní dodali včas veškeré slíbené a domluvené materiály.

Dopolední vysílání je od 10 do 11 hodin, odpolední od 16 do 17 hodin. Těsně před ním panuje menší nervozita, ale za mikrofonem se ztratí.

Když skončí večerní vysílání, mají téměř všichni oddech. Říkám téměř, protože dopolední vysílací dvojice musí připravovat pořad pro další den, což také není žádná legrace. S pomocí ostatních se ale i tohle odbude zavčasu a pak už se jdou všichni vyspat, aby byli plni energie na další den.

Tak to byl stručný souhrn práce reportéra Dětské tiskové agentury, Rádia Domino. Pokud vás tento popis zaujal a chtěli byste si něco takového také vyzkoušet, není nic jednoduššího než podívat se na internetové stránky www.dta.zde.cz. Pak už stačí jen přihlásit se do kroužku a pokud budete dobří, můžete se příští rok stát členy našeho rozhlasového týmu na jubilejním 40. ročníku ostrovského festivalu.

Další zajímavé články:

Autor: