1. Chce to plán
Jak už to v životě bývá, vždy je lepší, mít situaci naplánovanou. To platí i u učení. Základem je, si učivo, které je potřeba nastudovat, rozvrhnout v závislosti na čase, který tomu všemu můžete věnovat. U mě se často jedná o jednoduchý výpočet – počet otázek/dny zbývající do zkoušky (samozřejmě, když už mi teče do bot, tak rozpočítávám i na hodiny). Podle mě vůbec nevadí, když tento studijní plán nedodržíte (protože mně se to povede jen zřídka – hodně zřídka, téměř vzácně). Důležité ale je, že si sami uvědomíte, kolik učiva je vlastně třeba zpracovat a jak obsahově a časově náročné to bude.
2. Materiály musí lahodit oku
Nezáleží na tom, jestli se učíte ze sešitu, z učebnice, počítače nebo tištěných materiálů. Hlavní je, aby se vám daný materiál líbil, a aby se vám dobře četl. Osobně se mi často stává, že pokud se mi učebnice nelíbí (např. formátováním, grafickým zpracováním), špatně se mi z ní učí, i když je napsaná čtivě. Rozruší mě jednotlivé nedokonalosti a dokážu dlouhé chvíle přemýšlet o tom, jak by se to dalo upravit - tím ale ztrácím důležitý čas. V případě sešitů, či tištěných materiálů se mi hodně osvědčily zvýrazňovače. Je vědecky dokázáno, že naprostá většina lidí používá k učení primárně vizuální paměť, proto je důležité, aby pro vás byl studijní materiál zajímavý i po grafické stránce. Miluju barvičky, a čím víc odstínů, tím líp. Avšak je třeba myslet na to, že i když zvolíte zvýrazňovače pro podtrhávání jen toho důležitého (jistě, všichni víme – podtrhám jen to důležité – a skončí to barevným chaosem, ve kterém se ani čert nevyzná), je třeba zvolit si nějaký systém. Např. určitou barvu pro nadpisy, jinou barvu pro pojmy apod. Nikdy to ale nepřežeňte! Dopadne to totiž tak, že materiály budou chaotické, vy ztratíte čas zvýrazňováním a bude se vám z nich špatně učit.
3. Pevná vůle je základ
To vše musí být samozřejmě zakončeno pevnou vůlí. Pokud jste typ člověka, který od rozdělené práce často odbíhá nebo zkrátka dělá jiné věci, je lepší, držet se plánu z bodu 1 – vyčlenit si čas a po ten určitý čas se učení vážně věnovat (bez koukání do Facebooku, na televizi, či hraní si se psem). Důležité je nepřecenit své síly a nenastavit si laťku příliš vysoko. Zapomeňte na to, že se vydržíte učit 4 hodiny v kuse. Po hodině a půl už budete nejspíš jen sami sebe obelhávat, že se opravdu učíte. Proto je důležité zahrnout do svého studijního plánu i přestávky, ale zase se musíte postarat o to, abyste je zbytečně neprotahovali. Záleží také na tom, ve kterou část dne se do učení pustíte. Obecně platí, že lépe se informace vstřebávají po ránu, ale pokud patříte mezi noční sovy, může se vám lépe učit večer. Hodně lidí říká, že jim při učení pomáhají puštěné písničky. Můj názor je, že záleží na tom, co za hudbu zvolíte. Často se mi stávalo, že při učení a poslechu hudby zároveň jsem se přistihla, jak si notuju svou oblíbenou písničku. Na youtube.com ale existuje spousta studijních mixů – většinou instrumentální hudby, které jsou pro učení určitě vhodnější.
Jsem studentem už celých 16 let, takže si troufnu říct, že za tu dobu už jsem toho při snaze se učit co nejefektivněji hodně vyzkoušela. Smutné ale je, že uvažovat o učení a učit se, jak se vlastně učit, mě donutila až vysoká škola. Můj názor je, že naučit se učit by měl člověk už o dost dřív.