Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak v dětství moje babička trávila prázdniny?

  vydáno  •  prázdniny

  Prarodiče na doby svých školních prázdnin vzpomínají jinak, neboť se od těch dnešních často významně liší. Tolik věcí, kterých nebylo, že by vás možná zajímalo, co vůbec v té době dělali?

  Babiččin obraz Oravské přehrady od neznámého autora, © Rychlošípka

  V pěti letech

  Když byla moje babička malá, byla na prázdninách u jejích prarodičů s její sestrou Evkou (4 roky) a jejich mladší bratrancem a sestřenicí (3 a 2 roky). Většinou si hráli na dvoře, kde měli houpačku a pochopitelně se hádali, kdo se bude houpat. :-D Obvykle to skončilo pláčem… Jak říká moje maminka: „Z hračky bývají plačky“. :-)

  Když byli trošku větší, chodili na „výpravu“ na vajíčka. Její prarodiče totiž měli hospodářství: koníka, 2 krávy, 2 prasátka, 1 kozu a každý rok kůzlátka, slepice s kohoutem a kočku. Slepice honili – všechny vřeštěly a běžely o stošest a občas slípky tak vyplašili, že musela zasáhnout jejich babička (i při vybírání těch vajec z hnízda) a museli potom stát v koutě. Odejít mohli, jen když se omluvili a slíbili, že už to nebudou dělat. Krom toho si totiž také na pískovišti z těch vajec, vody a písku jakože pekli koláčky…

  Taky si hráli na doktora. Když u nich byla na návštěvě jejich kamarádka Etelka, tak jí dávali pilulky (kozí bobky :-c:-Q) –⁠ jasně, že to odmítala a utíkala to žalovat své mamince. Měli z toho pak pořádný průšvih a za trest se museli jít Etelce i její mamince omluvit.

  V sedmi až dvanácti letech

  Jako sedmi, osmi a desetiletá byla na prázdninových (tehdy pionýrských) táborech. Bylo to pokaždé na 3 týdny a měli se tam dobře –⁠⁠ hráli různé hry, řešili kvízy, soutěžili, sportovali a večer se dívali na filmy v tělocvičně, protože se tyhle tábory obvykle pořádaly ve školách.

  Její spolužáci a kamarádky se přes prázdniny chodili koupat do Oravské přehrady, což ale byla nebezpečná voda (byly tam zatopené sklepy, domy a spodní vodní víry), tak ji, ani její sestru, ani jejich bratrance a sestřenice rodiče nikdy nechtěli pustit. Občas s kamarádkou chodily k jednomu potoku a čváchaly se tam, ale byly tam pijavice, takže toho rychle nechaly.

  Doma musela přes prázdniny pomáhat na jejich zahradě – plít záhony se zeleninou, sbírat rybíz, a to všechno za zády s včelími úly a útočnými včelami :-c (ale to tak vnímala asi jenom ona, protože vždycky, když nějaká včela letěla kolem, začala mlátit rukama kolem sebe a utíkala, co jí nohy stačily).

  Taky doma přes prázdniny vždycky přečetla všechny knihy do školy na další ročník. Četla ale doma i u svojí babičky různé knížky, které byly po ruce. Bavily ji zejména ty přírodopisné a botanika. Nakonec se z ní stala lékařka.

  Děkuji vám za přečtení mého článku. :-3
  Máte-li dotazy, názory, nebo připomínky, rozpovídejte se v diskuzi! :-)

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 31. srpna ve 13:48.
  Rychlošípka v něm napsala:

  Dííííík

  Příspěvek z 31. srpna ve 13:16.
  Bmatej v něm napsal:

  Veľmi pekný článok ok

  Příspěvek z 31. srpna v 9:45.
  Rychlošípka v něm napsala:

  Děkuji, moje babička se narodila na začátku padesátých let. :-)