Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak vyrobit hračky, domky a prolézačky pro křečky a jiné malé hlodavce

  vydáno  •  Zvířata

  Když teď má většina z nás trochu víc času než normálně, napadlo mě pár návodů na různé hračky a prolézačky, které si můžete vyrobit pro své zvířátko. Jsou rychlé a zvládne je opravdu každý.

  Piškoteček, © Molly58

  1) Hamaka
  Budete potřebovat:
  $> libovolně velký čtverec či obdélník látky – 2krát
  $> šicí stroj – jehlu a nit
  $> mašličky
  $> malé klecové karabinky, kdo má

  Jak na to:
  Hamaka by měla být alespoň dvouvrstvá a z nějaké příjemné hřejivé látky. Dva čtverce látky o stejné velikosti dejte na sebe. Založte okraje a sešijte po všech stranách tak, ať se látka netřepí (pokud jste menší a se šicím strojem moc neumíte, poproste maminku nebo tatínka, ať vám látku sešijí). Nyní si nastříhejte 9cm kousky užší mašličky, přeložte je a na konci v ruce přišijte na každý okraj hamaky, nyní dejte na každou mašličku jednu karabinku a jen připevněte do klece. (Pokud nemáte karabiny, použijte další mašličku, kterou provlíknete očkem z mašle našité na hamace a jednoduše přivážete ke kleci.) 8-D

  Hamaky, © Molly58

  2) Senný pelíšek
  Budete potřebovat:
  @)->- libovolně velký čtverec nebo obdélník látky – 3krát
  @)->- šicí stroj nebo jehlu a nit
  @)->- seno

  Jak na to:
  Postup je skoro stejný jako na hamaku. Do jedné z látek si vystřihněte asi 5 – 9cm díru, tu zapošijte tak, aby se látka nepárala a díra nezvětšovala. Stejným postupem jako u návodu na hamaku sešijte všechny tři díly látky k sobě. Nyní dírou, kterou jste si vystřihli, naplňte mezeru mezi první a druhou látkou senem. (Dbejte na to, aby bylo seno kupované a ne to posečené domácí, v tom mohou být různé bakterie a někdy i broučci, kteří by mohli zvířeti ublížit. Pokud nemáte kupované seno, můžete použít například asan nebo natrhané neparfemované kapesníky + do sena můžete přisypat sušené bylinky.)

  Senný pelíšek, © Molly58

  Papírový domeček
  Budete potřebovat:
  >X<- toaletní papír
  >X<- kelímek např. od jogurtu
  >X<- vodu

  Jak na to:
  Postup je úplně jednoduchý, namočte si proužky toaletního papíru do vody a pokládejte na kelímek. Pokud je vrstva neprůsvitná (že nevidíte na kelímek) a nejsou v ní žádné díry, můžete dát kelímek i s papírem uschnout třeba na topení. (Pozor! Nikdy nedávejte křečkovi ten domeček vlhký nebo mokrý, protože by to pro křečka mohlo být nepříjemné, například by si ho natrhal, odnesl do domku, kde by se mu mohl zapařit a smrdět. Moc by vám za to nepoděkoval.) Když je papír na kelímku zcela suchý, můžete kelímek opatrně vytáhnout z papírového obalu. Do papírového domku můžete vystřihnout otvor, aby se křeček lépe dostal dovnitř. Nečekejte však, že křeček bude v domku spát, to asi ne, ale roztrhá ho a vycpe si tím domeček, ve kterém spí normálně.

  Kapesníkový domek, © Molly58

  Chlebový domek
  Budete potřebovat:
  (ÍÍÍ) chleba
  (ÍÍÍ) lžíci
  (ÍÍÍ) nůž

  Jak na to:
  Z chleba si odkrojte konec cca 7 – 12 cm od kraje. Konec chleba vydlabejte, aby vám zbyla jen kůrka, udělejte otvor do strany a nechte domek dobře zaschnout. A váš mazlíček se může nastěhovat.:-P

  Kreslený chlebový domek, © Molly58

  Křeččí hřiště
  Udělej svému zvířátku hřiště! 8-D
  Budete potřebovat:
  O= hračky, např. papírový domeček
  O= prolézačky, např. ruličku od kuchyňských papírových utěrek
  O= domečky
  O= tréninkové běhací kolo (na stojanu)
  O= misku s jídlem a vodou
  O= látkové pelíšky/domečky
  O= mosty
  O= květinu – já jsem použila mladý ječmen a oves, co jsem si pěstovala na velikonoce – hlavně tam nedávejte nic jedovatého, jako třeba orchidej
  O= prostěradlo / povlečení na peřinu
  O= ohrádku – použij pro malé hlodavce, ne pro morčata nebo králíky, ty mají moc daleko mříže

  Jak na to:
  Rozprostřete si prostěradlo po podlaze a zahněte rohy směrem dovnitř nebo dejte okolo ohrádku – já ohrádku nepotřebuji, i když ji mám – můj křeček je nějak naučený, že za ohyb látky prostě nejde. Nyní na prostěradlo dejte hračky a ostatní věci – prolézačky, mosty, domky, tunely atd. No, a teď už jen nastěhovat křečka nebo jiné zvířátko, nezapomeňte ho hlídat!

  Hřiště, © Molly58

  Tak co? Dočká se váš mazlíček nové hračky?

  Piškoteček v trávě, © Molly58

  Autorka: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (14)

  Příspěvek z 22. května 2020 ve 13:34.
  Andrlák v něm napsala:

  Supeer článek, třeba taky něco zkusím, ale jsem taky levá, tak nevím jak to dopadne ;-D. 5 tlapiček 🐾🐾🐾🐾🐾

  Příspěvek z 27. dubna 2020 v 16:52, upravený vzápětí.
  Molly58 v něm napsala:

  :-)Jak jsem ti již psala, po obilninách stejně tak jako po chlebu morčata tloustnou...kazí se jim zuby atd. Na ohlodávání by si jim mohl koupit nějakou hračku nebo dřevěný domeček. Morče není křeček!!!:-)

  Příspěvek z 27. dubna 2020 v 15:46.
  koalodanda v něm napsal:

  Ptal jsem se babičky a ta mi říkala, že chovala morčátka a na obrušování zoubků jim dávala suchý tvrdý chleba a že jim to nijak neškodilo. ;-);-);-)