Pokud se pozorně rozhlédnete, určitě si ve svém okolí všimnete mnoha tvarů a barev podzimního listí. Barevná paleta je opravdu pestrá: od zlatavé, temně žluté, oranžové, cihlové až po červenou či hnědou.
Zvlášť skvělým místem na získání zajímavých listů jsou parky, botanické zahrady či arborata. V nich se často vyskytují i druhy stromů a keřů, které u nás nejsou příliš běžné. A zatímco trhat v takových místech květy není možné, když si seberete sem tam nějaký spadlý lísteček, tak to určitě nebude nikomu vadit.
Album s listy
Proč?Zajímá tě, proč listí na podzim mění barvu? Vědecké vysvětlení nabízí web National geographic |
-
Nasbírejte si několik spadaných listů. Doma si připravte papíry a několik těžkých knih.
-
Každý list vložte mezi dva papíry. Poté je poskládejte na sebe a dejte na ně připravené knihy. Nechte tyto listy několik dnů být. Asi po pěti dnech se na ně podívejte a pokud vytvořily mokré kruhy, jak byly mokré, papíry vyměňte a dejte znovu lisovat. Po týdnu budete mít listy krásně suché a placaté.
-
Vylisované listy vezměte a nalepte na nový papír nebo do nelinkovaného sešitu formátu A4. K listům si pak můžete napsat, kdy a kde jste je sbírali, co je to za listy a jiné poznámky.
Obtisky listů
-
originální tričko
Za pomoci speciálních barev na textil si můžete obtisky listů snadno ozdobit tričko či zhotovit dárek pro přátele.
-
Sebrané listy si k sobě obraťte "žilkováním". Na žilkování naneste vybranou barvu - například oranžovou. Barvu rozetřete po celém listu a ihned obtiskněte na čtvrtku.
-
Opatrně list sejměte a vyberte si jiný list a jinou barvu. Postup opakujte. Pokud byste chtěli pracovat jen s jedním listem, budete potřebovat houbičku na odstranění předešlé barvy. Jestli budete chtít dělat list s více barvičkami, můžete, ale pozor, ať se vám barvy na listu nevpijí do sebe - nevypadá to pak hezky.
-
Nakonec nechte barvy na čtvrtce zaschnout.
Doufám, že vás alespoň nějaký z mých nápadů inspiruje a že až příště uvidíte na zemi pěkný barevný spadlý list, použijete ho na vytvoření něčeho pěkného...