Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak využít podzimní listí?

  vydáno  •  Příroda · Vyrábíme · Podzim
  Je tu podzim a to znamená, že je všude horda seschlých a barevných listů. Jenže k čemu nám jsou? Nabízím nápady, jak z listů něco pěkného vytvořit!

  © Radkaa

  Pokud se pozorně rozhlédnete, určitě si ve svém okolí všimnete mnoha tvarů a barev podzimního listí. Barevná paleta je opravdu pestrá: od zlatavé, temně žluté, oranžové, cihlové až po červenou či hnědou.

  Zvlášť skvělým místem na získání zajímavých listů jsou parky, botanické zahrady či arborata. V nich se často vyskytují i druhy stromů a keřů, které u nás nejsou příliš běžné. A zatímco trhat v takových místech květy není možné, když si seberete sem tam nějaký spadlý lísteček, tak to určitě nebude nikomu vadit.

  Album s listy

  Proč?

  Zajímá tě, proč listí na podzim mění barvu? Vědecké vysvětlení nabízí web National geographic

  1. Nasbírejte si několik spadaných listů. Doma si připravte papíry a několik těžkých knih.
  2. Každý list vložte mezi dva papíry. Poté je poskládejte na sebe a dejte na ně připravené knihy. Nechte tyto listy několik dnů být. Asi po pěti dnech se na ně podívejte a pokud vytvořily mokré kruhy, jak byly mokré, papíry vyměňte a dejte znovu lisovat. Po týdnu budete mít listy krásně suché a placaté.
  3. Vylisované listy vezměte a nalepte na nový papír nebo do nelinkovaného sešitu formátu A4. K listům si pak můžete napsat, kdy a kde jste je sbírali, co je to za listy a jiné poznámky.

  Podzim nabízí mnoho tvarů a barev listů.

  Obtisky listů

  1. originální tričko

   Za pomoci speciálních barev na textil si můžete obtisky listů snadno ozdobit tričko či zhotovit dárek pro přátele.

   Potřebujete několik různých listů, tempery, štětec a čtvrtku nejlépe velikosti A4 nebo A3.
  2. Sebrané listy si k sobě obraťte "žilkováním". Na žilkování naneste vybranou barvu - například oranžovou. Barvu rozetřete po celém listu a ihned obtiskněte na čtvrtku.
  3. Opatrně list sejměte a vyberte si jiný list a jinou barvu. Postup opakujte. Pokud byste chtěli pracovat jen s jedním listem, budete potřebovat houbičku na odstranění předešlé barvy. Jestli budete chtít dělat list s více barvičkami, můžete, ale pozor, ať se vám barvy na listu nevpijí do sebe - nevypadá to pak hezky.
  4. Nakonec nechte barvy na čtvrtce zaschnout.

  Doufám, že vás alespoň nějaký z mých nápadů inspiruje a že až příště uvidíte na zemi pěkný barevný spadlý list, použijete ho na vytvoření něčeho pěkného...

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 28. října 2009 ve 20:27.
  šobi v něm napsal:

  housenka

  Ahoj...jj clanek je pekny.Kdo chcete tak se z listu da vyrobit taky pekna housenka..:-) nasbirate si listi a navlecete je za sebou ve stejnem smeru na nit...potom z tvrdeho papiru nebo treba kartonu udelate hlavu a muzete si housenku treba nekam povesit..16

  Příspěvek z 28. října 2009 v 15:05.
  Cherilka v něm napsala:

  ve škole

  sice jsem ted doma ale při pracovní výchově jsme si z papíru vystřihly obrisy listů a suchými pastely přebarvily okraje listů a ty pastely rozetřely a byli s tohoobrysz a bílé místo :-)

  Příspěvek z 28. října 2009 v 11:47.
  Cukrouš579 v něm napsal:

  supr

  Ten druhý nápad je supr každý rok si s bráchou najde listi a nabarvíme je to zábava a vypadá to hezky 25