Alíkovina

Jak vznikl sport

vydáno  •  Sport
Jak trávili čas a bavili se lidé ve starověku, středověku, novověku? Zajímá tě vývoj sportu a her od nejstarších dob po dnešek?

Historii olympijských her připomínají také výjevy na starých vázách., © Profimedia.cz

Slovo sport není tak staré jako sport sám. Vzniklo někdy v novověku z francouzského slova desporter, což v češtině znamená "bavit se". Sport byl také součástí různých rituálů, nebo obřadů. A proč? Lidé si vždy uvědomovali potřebu nějakým způsobem vybít svou energii. V pravěku to znamenalo většinou dost nelidské zápasy, pěstní souboje, či jiné boje mezi sebou. Až mnohem později se vyvinul sport jak jej známe dnes, například Olympijské hry.

Z Mezopotámie, kde se lidé, kvůli dobrým životním podmínkám, usazovali nejdříve a nejčastěji, máme první důkazy o různých sportovních aktivitách. Oblíbenými byli závody na vozech, tažených koňmi, které poháněl tzv. „vozataj“. Dalšími byli např. střelba z luku na pevný, nebo pohyblivý terč, skok do dálky (ovšem na koni) nebo, jak už jsem psal, zápasy, které zprvu byly na život a na smrt, neomezené pravidly.

Dalšími důležitým centrem byl Egypt, či Kréta. V těchto oblastech se sport příliš nelišil od toho Mezopotamského, v Egyptě se navíc bavili soutěžemi na lodích a na Krétě zase byly oblíbené „býčí hry“. Býk byl totiž posvátné zvíře, na jehož oslavu se pořádaly různé hry, které byly podobné dnešním toreadorským zápasům, např. ve Španělsku.

Starověký Discobolos Starověké Řecko a Řím tyto sporty a hry dále zdokonalovaly a dovedly je až k počátku nám dodnes známým Olympijským hrám (jejich heslo zní „rychleji, výše, silněji“). Ty vznikly roku 776 před naším letopočtem a konaly se co čtyři roky na západním pobřeží Peloponéského poloostrova.

Mezi oblíbené disciplíny patřil samozřejmě běh, zápas, gymnastika, hod diskem, či oštěpem, ale vznikaly i nové disciplíny jako soutěž básníků, nebo trubačů. Účastnilo se většinou okolo pěti set soutěžících. Ženy se těchto her nemohly zúčastnit (ve starověku byly v mnohém omezovány a ve středověku to pak mělo být ještě horší), a aby nedošlo k podvodu, museli být soutěžící nazí.

Olympijské hry se konaly, jako dnes, na stadionech, které se od těch dnešních poněkud lišily tvarem (byly půlkruhové) i velikostí (ta se v průběhu dějin často měnila). Lidé v těchto dobách necvičili jen pro zábavu nebo soutěže, byla to i jakási příprava na válku.

Ve středověku se pohled na sport značně změnil. Velkou moc získali kněží, kteří sport pokládali za něco podřadného, co odvádí pozornost od duchovních povinností člověka. Nejdůležitější tehdy byla práce a křesťanská víra. Vyšší vrstvy si ovšem tento druh zábavy nenechaly vzít a tak šlechta a rytíři pořádali různá sportovní klání, turnaje atd.

V těchto dobách mají také původ šachy, tak jak je dnes známe, nebo některé míčové hry (bowling, který vznikl v Anglii, stejně jako golf, nebo tenis a jiná pinkání přes síť). V zimních měsících lidé také jen neseděli za pecí, ale věnovali se např. bruslení, sáňkování a dokonce ve 14. století vznikla hra, která se podobá dnešnímu hokeji. Všechno vybavení bylo samozřejmě teprve na začátku vývoje a tak jej nemůžeme srovnávat s tím dnešním.

  • Oblíbený fotbal se zrodil na počátku 14. století, kde jinde než ve Velké Británii. Nepříliš výrazné počátky se staly důležitějšími až v 19. století. Z tohoto sportu a kriketu se, rovněž v Anglii, v 19. století vyvinulo rugby.
  • Šerm se také stal sportovní disciplínou, možná právě proto, aby se v něm mohli cvičit ti, kteří později budou bojovat za větší slávu své země. Ovšem pravidla přátelských zápasů byla přesně dána a kromě nehod nedocházelo k žádným zraněním.
  • Box, jako jedna z disciplín již ve starověku, byla na čas zapomenutá a znovu se objevila až v 18. století.
  • Dalším sportem se stala například cyklistika. V roce 1815 němec Karl von Drais vynalezl kolo, neboli tehdy řečený „velocipéd“. Ten vypadal v poměru k dnešnímu kolu docela směšně. V počátcích bylo přední kolo o hodně větší než zadní, a tak to vypadalo, že na něm cyklista spíše stojí. Vývoj poté přední kolo pro změnu zmenšil a zvětšil to zadní. Postupným zjišťováním (metodou „pokus - omyl“) se došlo k zatím nejlepšímu možnému výsledku, kdy jsou obě kola stejně velká. Zatím! :-)
  • Basketbal je hra, která vznikla ve Spojených státech amerických na přelomu 19. a 20. století a měla původ u Indiánů.

Olympijské hry v 19. století Moderní Olympijské hry (byly ve starověku přerušeny a znovu pořádány až v roce 1896 v jejich rodných Athénách, Řecko) zahrnují téměř všechny dosud známé hry a sportovní disciplíny s tradicí, jak jsme se dozvěděli, již několik tisíc let starou.

Velký rozvoj sportu v 19. a 20. století sebou ovšem přinesl také nepříliš „férové“ sportovní chování (tzv. „doping“, sportovci chtějí za každou cenu vyhrát, ať už pro peníze nebo slávu, a proto užívají zakázané látky, které podporují jejich výkony při sportu). Jiným nebezpečím, doprovázejícím sport, je sázení na sportovní výsledky, které se může stát závislostí, a tak dále. Inu všechno dobré může dříve či později přinést i něco špatného.

Tento malý přehled sportovních aktivit si můžeš doplnit a rozšířit na stránkách www.sport.navajo.cz. Doufám, že sport pro tebe bude vždy zábavnou hrou s přáteli, ať už si vybereš kterýkoli :-)

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (4)

Příspěvek z 18. srpna 2008 v 18:49.
angelina20 v něm napsal:

ana

242412ja mam rada sport protozrgonkds xmn fvg jshf ,jlas2020

Příspěvek z 12. srpna 2008 v 15:54.
nikysek14011 v něm napsal:

mnn

hledam  kluka10

Příspěvek z 5. července 2008 v 15:49.
sněnka1 v něm napsal:

Reakce na Katka600:

jo souhlas taky si mislím že je zdravej a sportuju ráda1010