Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak zahnat nudu v karanténě?

  vydáno  •  Pandemie · Volný čas doma · Zdraví

  Školy, nákupní centra, kina, ... vše se kvůli koronaviru zavřelo. Je nařízená karanténa. Spousta mladých lidí tohoto „volného“ času nevyužívá. Celý den leží v posteli, brouzdají po internetu a nudí se. Není to škoda?

  FROZEN, © Vejunkaaa

  Kvůli koronaviru se všechno zavřelo. Je nařízená karanténa pro celou republiku, avšak zatím ještě můžeme chodit alespoň do přírody. V tomto článku se dozvíte, jak teď probíhá moje denní rutina a jak se můžete v následujících „nudných“ dnech zabavit.

  Moje denní rutina
  Jelikož ráno nespěchám, můžu déle spát, avšak stejně spím maximálně o půl hodiny déle než ve školní dny (do 6:00 nebo do 6:30). Hned po probuzení většinou beru do ruky mobil a jdu na Alíka, podívám se, co je nového, a přečtu si novou Alíkovinu. Když se konečně vymotám z peřiny, pustím do pokoje čerstvý vzduch, převléknu se a když se mi chce, tak se trochu protáhnu.

  Poté se nasnídám, nakrmím zvířátka, která mám na starost já (rybičky, kočka a hrdličky), vyčistím zuby, umyju obličej a jdu si chvíli číst. Když je venku hezky, tak si čtu na balkóně. Ten čas vždy tak rychle uběhne a je 8:00. Většinou míváme online vyučování a testy přes Edupage nebo aplikaci Teams. Školu dělám s krátkými přestávkami asi do 12:00, kdy se naobědvám a poté se jdu věnovat sourozencům.

  Hrajeme hry, vyrábíme, ... Odpoledne, když je hezky, jdeme ven (samozřejmě v rouškách). Jelikož bydlíme na vesnici, nemáme tolik omezení jako ti, kteří bydlí ve městech. Jezdíme na kole či kolečkových bruslích nebo jdeme na procházku např. k rybníku nebo do lesa. Také pomáháme na zahradě či doma. Hraji také na nástroje (příčnou flétnu, klavír nebo ukulele) a když to stihnu, jdu na Alíkovskou školu. Po večeři, když už jsme v pyžamkách, se společně pomodlíme a jdeme si pustit pohádku (většinou Ledové království). Poté přečtu mladším sourozencům pohádku a já si většinou ještě kreslím nebo se učím na testy, které nás čekají.

  Tipy, jak se zabavit v karanténě jinak než na Youtubu

  Začni číst nebo kreslit
  Když je škola, asi není tolik času na čtení či kreslení, ale když najdete knížku, která vás bude bavit, vydržíte u toho dlouhou dobu. Moje nejoblíbenější knihy jsou dobrodružné, např. od Foglara Rychlé šípy, Stínadla se bouří, ... A také Vinnetou. Samozřejmě nezapomenu ani na Ledové království. To stejné platí pro kreslení. Zvol si techniku, jaká ti vyhovuje. Můžeš vykreslovat antistresové omalovánky, kreslit na papír nebo na plátno.

  Malování, © Vejunkaaa

  Protáhni se, jdi si zaběhat
  Chceš se naučit provaz? Teď je na to ta správná chvíle. Každý den si na to udělej chvíli a už po týdnu jsou znát první výsledky a úspěchy. Jestli tě nebaví cvičit doma, jdi si zaběhat do lesa nebo jestli máte na zahradě trampolínu, můžeš si zacvičit na ní.

  STOJKA NA POUŠTI. Štěpánka Hilgertová během přípravy ve městě Al Ain., © Archiv Štěpánky Hilgertové  Vyrob si roušku
  Jelikož je zakázané vycházení bez roušky, bude se ti hodit. I spousta nemocnic bere doma ušité roušky, jelikož jich mají nedostatek. Na internetu koluje spousta návodů, jak si roušku vyrobit.

  Udělej si úklid pokoje
  Využij „volna“, které máš. Ukliď si pokoj, šatník nebo můžeš pomoct rodičům. Pusť si k tomu písničky a půjde ti to samo. Uvidíš, že budeš mít z výsledné práce radost a zabavíš se u toho. Můžeš si také udělat pořádek v aktovce, mobilu či v počítači.

  Váš pokoj snů může vypadat i takto. Výherce si svůj pokoj snů může vybrat na stránkách www.hezkydetskynabytek.cz., © Nábytek Čilek, www.hezkydetskynabytek.cz

  Vyjdi na procházku do přírody
  Jelikož jsou zatím povolené vycházky do přírody, využij toho. Pokud máš tu možnost, jdi do lesa, zablbnout si na louku, k rybníku nebo jen na zahradu.

  Forest, © Valiphotos

  Věnuj se sourozencům
  Jestliže máš sourozence, udělej si na ně čas. Můžete si spolu nebo i s rodiči zahrát hry, něco společně vytvořit nebo jak již bylo řečeno, jít do přírody.

  Sisters, © langll

  Zahraj si stolní hry nebo sleduj filmy
  Jak už bylo zmíněno v předchozím bodě, stolní hry jsou také skvělá volba, jak zahnat nudu. Mezi moje nejoblíbenější patří Osadníci z Katanu, Ježkovy voči, Farma Ranč nebo Dostihy a sázky. Také můžeš shlédnout nějakou pohádku či film. Ta je moje úplně nejoblíbenější jedna – Ledové království. Také mám ráda Nejkrásnější hádanku, Princeznu a půl království, Tři životy, Korunního princ, Vinnetoua, Rychlé šípy, ...

  Table Game, © crookoo

  Něco si ukuchti
  Můžeš si upéct sušenky nebo nějaké buchty, řezy, ... Určitě najdeš spoustu receptů v kuchařkách i na internetu. Je to jen na tobě, uvidíš, že si pochutnáš.

  Snídaňové sušenky, © Neobotanics

  Věnuj se hudbě
  Jestli tě baví zpěv nebo hraješ na nějaké hudební nástroje, zkus se tomu právě teď více věnovat. Můžeš se naučit novou skladbu na klavír či jiné hudební nástroje nebo si jen zahrát pro radost. Ten, kdo nehraje na hudební nástroje, může poslouchat hudbu např. na Youtubu.

  Klavír, © Vejunkaaa

  Zavolej známým
  Sice už se s kamarády ani prarodiči nemůžeš pořádně vidět, ale můžeš jim zavolat a můžete si spolu dát videochat např. přes Messenger či Skype. Uvidíš, že se ti zlepší nálada a určitě se spolu zasmějete.

  mobil, © JESHOOTS-com

  A nakonec... nevěš hlavu, vše zlé je k něčemu dobré. Až to vše skončí, třeba si lidé budou více vážit svobody a života. Nebudou brát zdraví jako samozřejmost. I karanténa se dá vydržet, věnuj se více sobě a ostatním členům rodiny. Pro mě je to docela příjemný odpočinek od školy, spousty testů a domácích úkolů. A i když mám online vyučování a zadané materiály, mám mnohem více času. I kdyby byla nařízena přísná karanténa bez vycházení z domu, je spousta věcí, které můžeš dělat.

  Snažte se využít tento čas. Odpočněte si od školy, dělejte, co vás baví a nemáte na to jindy čas, nepropadejte panice a noste roušky! $>

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (39)

  Příspěvek z 7. února ve 21:20.
  Natýček1 v něm napsala:

  Super díky,zítra skusím;-)$>

  Příspěvek z 28. května 2020 v 15:38.
  Kubik111 v něm napsal:

  Hezké Verčo;-) Skvělé obrázky! První je, ale nějaké další mohli být vlastní!:-);-) 🐾🐾4

  Příspěvek z 24. dubna 2020 ve 14:47.
  Hromádka v něm napsala:

  Bezvadné rady ;-)