Alíkovina

Jak zařídit ubikaci pro křečka

vydáno  •  Zvířata

Máte v plánu koupi křečka či křečíka? Bylo by dobré se předtím, než zajdete s přepravkou do zverimexu nebo do chovné stanice, o tomto malém tvorečku něco dozvědět. Tento článek vám rozhodně pomůže v pozdějším chovu.

Matýskova klec, © Molly58

Vhodná ubikace
Při rozhodování, v čem bude zvířátko bydlet, budete mít tři možnosti:

  1. Klec.
  2. Akvárium.
  3. Box z umělé hmoty.

Akvárium a box
Já osobně bych volila nejspíše box nebo klec. Možná si říkáte „Jaký je rozdíl mezi akvárkem a boxem? To je přece to samé.“ Ne, není, box je větší a zároveň levnější, je také lehčí, což usnadňuje přenášení. Jediná nevýhoda boxu je, že nemá ve víku žádné otvory. Tedy pokud nekupujete přímo fauna box. Výhoda akvária je ta, že ho lze zakoupit s víkem a otvory.

Klec
Já klece rozděluji na několik verzí:

  1. Mučírny – to jsou klece se spletěmi tunelů, které jsou mnohdy stísněné a pro křečka/křečíka absolutně nevhodné.
  2. Kovové paneláky – klece s mnoha a mnoha patry, na každém patře jsou mříže jako podlaha, kde si křeček může zaseknout a až zlomit nožičku. Pro tyto malé hlodavce je i tato klec nevhodná.
  3. Dostačující – klec o menších rozměrech, ovšem pro křečka s dostačujícím a vhodným vybavením.
  4. Ideálka – klec o vhodných rozměrech s vhodným vybavením. Křeček v ní stráví suprový život.
  5. Nádherka – tato klec má obrovské rozměry, je prostorná a má vše, co mít má, a ještě něco navíc.

Já osobně mám klec ideálku. Takové klece jako ty první dvě rozhodně nevybírat!!! U třetí zvažte, zda nebude lepší ideálka nebo nádherka.

Vybavení
V kleci nesmí chybět: miska na krmnou směsku, miska na ovoce a zeleninu, domek, kolotoč, napáječka, min. 1 další domeček a různé prolézačky (úkryty, mosty, tunely, hamaky atd.), kupka sena, hlodací tyčinka, hlodací hračka a místo, kam každý den (večer) umístíte natrhané neparfemované kapesníky.

Můžete přidat: záchod, koupelnu (nádobu s pískem pro činčily) atd.

Osobně doporučuji: pokud vybíráte část vybavení, sáhněte spíše po přírodních materiálech. Pokud začne křeček kousat dřevěný domek, odnese to pouze domek, ale pokud dojde k velkému rozkousání plastového domku, může to skončit až úmrtím křečka.

Strava
Křečci a křečíci jsou spíše býložravá zvířata, ale pro správný růst kostí potřebují i bílkoviny. V ubikaci by měly být alespoň dvě misky. První na suchou stravu (krmné směsky) a do druhé byste měli každý den, ideálně v pozdních večerních hodinách nebo v době, kdy se zvíře probouzí, dát například rukolu, polníček, špenát, kedlubnu, okurek, kousek nekořeněného nebo jinak upraveného pečeného kuřete, bílý jogurt, tvaroh, tuňák... Občas můžete podávat i ovoce, např. jablko, ale jen v malém množství a ne často.

Doufám, že se vám tento článek líbil, případně vás inspiroval, a na konec zde mám otázku: Máte, měli jste, nebo budete mít křečka či křečíka? Jestli ano, tak jak se jmenuje?

Autorka: (12 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (7)

Příspěvek z 23. října 2019 ve 2:54.
amandamesa v něm napsala:

Nikdy bych uz nedala kapesnicky nikdy... Akorat si to narvaly do tvari rozmocilo se jim to a jen nadelalo skody...:-E radit davat kapesnik je nesmysl

Příspěvek z 22. října 2019 ve 21:54, upravený vzápětí.
Molly58 v něm napsala:

Jestli dáš nebo nedáš křečkovi do klece kapesníčky je tvá volba jsou dobré v chladnějších dnech kdy si je křeček nanosí do domku a zachumlá se v nich. Také se hodí je přidávat křeččím maminkám.;-)
Kapesníčky musí být neparfemované a natrhané na malé proužky.

Příspěvek z 22. října 2019 ve 20:51.
paratko2323 v něm napsala:

Ubikace je označení pro zařízení sloužící ke společnému ubytování velkého množství lidí. ... Ubikaci tvoří pokoje o větším počtu lůžek, kde nocují osoby vykonávající zpravidla společnou nebo stejnou činnost, tedy vojáci, brigádníci, táborníci, vodáci, lyžaři aj. Rovněž se tak nazývají klece určené pro chov zvířat v zajetí. - zdroj wikipedie

Jinak článek hezký. 5 tlapek.