Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak ztratit kamarády

  vydáno  •  škola a poznání · kamarádství · vztahy · kamarádi
  Do školy se mnou chodil kluk, se kterým se nikdo nechtěl bavit. Protože jsem toho s ním nikdy moc nenamluvila, nechtěla jsem ho odsuzovat. Jednou jsme se zapovídali a od té doby jsme se od sebe nedokázali odtrhnout.

  Žáci 3.A ze Základní škola Emila Zátopka ve Zlíně psali Scio test z angličtiny., © MAFRA

  Byl to nejlepší kámoš, jakého jsem kdy poznala. Četl stejné knížky, sledoval stejné filmy a poslouchal stejnou hudbu jako já. Pak jsem zjistila, že má i stejné zájmy. Tak jsme spolu chodili na různé akce nebo jen tak ven, poslouchali muziku a celé hodiny si povídali. Jmenoval se Matěj.

  Asi proto, že s nikým jiným jsem si tak nerozuměla, jsem si nevšimla, že ostatní kamarády začínám tak trochu zanedbávat. Když se na můj účet objevily první pomluvy a nadávky ze strany mých bývalých přátel, myslela jsem si, že se na mě zlobí, protože s nimi netrávím tolik času a protože čas věnuji člověku, kterého nemají rádi. Říkala jsem si: „K čemu potřebuju lidi, kteří mne takhle rychle odsoudili? K čemu je potřebuju, když mám jednoho skvělého kamaráda.“

  Netvrdím, že mě opustili všichni. Byla tu dokonce holčina jménem Sofča, která se bavila se mnou i s Matějem. Většinu času jsem tedy trávila s Matesem nebo v partě s Matesem a Sofčou.

  První problém nastal, když mě Sofča poprosila, abychom spolu někam šly samy ve dvou. Byly zrovna letní prázdniny, dopoledne jsme se s Matějem dívali na filmy a chtěl se se mnou sejít i odpoledne. Řekla jsem, že nemám čas. Po vysvětlení, že jdeme do kina se Sofčou, se přestal usmívat a podivně se vyptával, kdo všechno s námi jde. Když jsem ho ubezpečila, že o nikom dalším nevím, začal Sofču, jednu z jeho jediných dvou kamarádek, pomlouvat kvůli hloupostem. "A že je ta Sofie taková divná, taky ti vadí, že jí musíme pořád chodit naproti a nikdy nepřijde sama? A jak je líná, vůbec nechce do lesa…" Nechápala jsem, co to do něj vjelo, ale mávla jsem nad tím rukou.

  Tehdy se však naše parta rozpadla. Od Sofči jsem se dozvídala, co si Mates vymýšlí o mně, a příval pomluv na její účet také neustával. Ptaly jsme se ho, co se děje, ale vždy odpověděl, že si ta druhá vymýšlí.

  Když začal nový školní rok, zjistila jsem, že ve třídě jsem jako nezvaný host. Nezbývalo mi, než se dál bavit s Matějem. S ostatními nebyla řeč. Na podzim jsem onemocněla a Matěj mi pořád psal, ať se brzo uzdravím, jestli nemá přijít na návštěvu a podobně. Měla jsem radost. Říkala jsem si, že je Matěj nakonec dobrý kamarád. Jenže jsem musela být jen s ním. Jakmile mi bylo špatně nebo jsem se potřebovala učit a nemohla jsem jít k nim domů nebo na mráz ven, už jsem byla zrádce. Kdykoli jsem měla jít ven s někým jiným, nadával nejdřív jemu a pokud mě nepřesvědčil, že ten druhý je nejhorší člověk na světě, nadával i mně. Tak jsem se s ním přestala bavit úplně. Začaly mi však chodit výhružné SMS zprávy. Ignorovala jsem je a na sociálních sítích si Matěje zablokovala.

  A otevřela jsem oči. Od spolužáků jsem zjistila, že se od Matěje dozvídali, jak je strašně pomlouvám, říkám o nich ošklivé lži a očerňuju je. Taky mi bylo řečeno, že s Matějem už několik měsíců chodím a že mu posílám nahaté obrázky. Jenže! O lidech jsem ve zlém nikdy nemluvila, maximálně jsem se zmínila, jak je mi líto, že o mě ztratili zájem. A o těch ostatních věcech jsem doopravdy nic nevěděla. Už jsem tedy pochopila, jak moc hloupá jsem byla. Že mi Matěj bránil se stýkat s ostatníma, protože bych se dozvěděla pravdu.

  Díky jeho bývalým přátelům jsem se také dozvěděla, že moje zájmy nikdy nesdílel. Zkoušel to tak na všechny a rychle změnil zaměření, když si našel novou oběť. Trvalo mi dlouho, než jsem jim vše vysvětlila. Nechtěla jsem pomlouvat jako Matěj. Vždycky jsem si stála za tím, že o povaze člověka se přesvědčím nejlépe vlastní zkušeností. V Matějově případě jsem však tvrdě narazila. Na druhou stranu jsem dobře poznala jednu kamarádku přes všechno. Bavila se se mnou dál. Se Sofčou se scházíme dodnes a myslím, že nám to ještě dlouho vydrží.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 10. dubna 2014 v 16:30.
  modrapetka v něm napsal:

  Podobna zkusenost

  Ja se jmenuju Matej a mel jsem podobneho spoluzaka Adama. Byl to sikanator a dopadlo to spatne.

  Příspěvek z 25. března 2014 ve 14:46.
  NatálieBartková v něm napsala:

  Info

  no já bych se sním teda moc nebavila je HODNĚĚ divný 5

  Příspěvek z 23. března 2014 v 15:45.
  Bruchca v něm napsala:

  :(

  V tom článku jsem uplně viděla svojí zkušenost s jedním ''''kamarádem'''' umím se naprosto vžít do tvé situace..totálně mi zničil důvěru ke všem možným lidem kterým jsem do doby než jsem ho poznala důvěřovala..snažím se z toho pomalu dostat ven ale moc mi to nejde..doufám že jsi do toho až takhle nespadla není to moc příjemné..a u mě to navíc s okolím ještě přetrvává furt jsem považována za špatnou u mnoha lidí..někteří lidé nám dokážou udělat ze života největší peklo a bohužel je to většinou od lidí od kterých bychom to nejmíň čekaly ..13