Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jaká je nejvyšší hora?

  vydáno  •  Cestování

  Ze zeměpisu si asi vzpomeneme, jaká je nejvyšší hora světa a Evropy, ale tyto hory jsou pro běžný výlet trochu daleko. Trochu dostupnější je nejvyšší hora České republiky. Ale jaké další nejvyšší hory bychom mohli znát?

  Socha ukazující na Mont Blanc, nejvyšší horu Evropy, © Pralinka2

  Ze zeměpisu určitě víte, že nejvyšší hora světa se nachází v Asii a jmenuje se Mount Everest, ale má i jiné názvy v jiných jazycích. Její nadmořská výška je 8848 metrů. Na tuto horu se asi málokdo z nás dostane, to není záležitost na víkend, taková návštěva by zabrala řadu týdnů, vyžadovala by spoustu peněz, různých povolení, a je to dost fyzicky náročné a taky nebezpečné.

  Ze školy také asi víme, že za nejvyšší horu Evropy je považován francouzsko-italský vrchol Mont Blanc, s výškou asi tak 4807 metrů nad mořem. Záleží však na přesném vedení evropsko-asijské hranice, některé zdroje považují za nejvyšší horu evropy Elbrus. Nicméně zdroje uvádějící Mont Blanc převažují.
  Mont Blanc je už poměrně dostupnější, cestovní kanceláře prodávají zájezdy na Mont Blanc trvající necelý týden a za cenu něco přes 10 tisíc korun. Nicméně neočekávejte, že si tam s vámi rodiče příští prázdniny vyrazí; přece jen jsou tam trochu nebezpečné úseky, a cesta vyžaduje značnou fyzickou zdatnost a také dobrou zkušenost s pohybem po ledovci. A není to na nějakou samostatnou procházku, je vhodnější tam jít s kvalifikovaným horským vůdcem. Nicméně pokud vás pohyb na horách hodně baví a budete se mu věnovat, je reálná naděje, že byste se za několik málo let mohli na nejvyšší evropský vrchol podívat.

  Mont Blanc, nejvyšší hora Evropy, © Pralinka2

  Mnohem snadněji dostupným místem je nejvyšší hora České republiky. Je to Sněžka, která je vysoká 1603 metrů n.m. Je současně nejvyšší horou Královéhradeckého kraje a leží na hranici s Polskem. Na Sněžku není problém si vyrazit, vede tam lanovka a dá se tam dojít i pěšky, asi nejblíž je to z Pece pod Sněžkou. Ale až tam půjdete, nezapomeňte na pořádné oblečení; nejsou to sice žádné Alpy, ale přesto vás tam i v červnu nebo září může potkat sněhová vánice, a i v létě tam může být výrazně chladněji než v Kolíně nebo Pardubicích.

  Sněžka, nejvyšší hora České republiky, © Pralinka2

  Když už jsme navštívili Sněžku, můžeme se podívat na nejvyšší hory sousedních států. Jak již bylo uvedeno, nejvyšší hora ČR leží na hranici Polska, není však nejvyšší horou Polska. Nejvyšší hora Polska je na hranici se Slovenskem, není však nejvyšší horou Slovenska. Jde o tatranský vrchol Rysy, jeho výška se uvádí 2499 nebo 2503 metrů nad mořem. Tento vrchol je přístupný z polské i slovenské strany a je dostupný bez zvláštního vybavení a bez průvodce, ale cesta je přece jen trochu náročnější než na Sněžku.

  Nejvyšší hora Slovenska je Gerlachovský štít, vysoký 2655 m n.m., některé zdroje uvádějí 2654 m n. m. Na tento vrchol se smí pouze za doprovodu horského vůdce, což je na běžnou vycházku dost drahé. Nejvyšší hora, na kterou se na Slovensku dostanete bez průvodce, je Lomnický štít (2633 m n.m.). Na tento vrchol se dá dojet lanovkou, což sice také není zadarmo, ale asi to vyjde levněji než objednání horského vůdce na Gerlach.

  Svoji nejvyšší horu má na státní hranici i Německo. Nejvyšší hora Německa je Zugspitze s nadmořskou výškou 2962 metrů. Tato hora leží na hranici s Rakouskem. Na vrchol vede několik cest z Rakouska i Německa, jsou však poměrně obtížné a vyžadují nějaké vybavení. Kromě toho však na vrchol vede několik lanovek z různých směrů a na vrcholu je horská chata, takže se na vrchol dá dostat lanovkou a poobědvat v restauraci i bez nějaké větší námahy a speciálního vybavení.

  Zugspitze, nejvyšší hora Německa, © Pralinka2

  Trochu hůř dostupná je nejvyšší hora Rakouska, a tou je Großglockner, vysoký 3798 metrů n. m. Tam se lze dostat jen s vybavením na pohyb po ledovcích a cesta není nějak extra pohodlná a bezpečná, proto nečekejte, že vás tam rodiče pustí příští prázdniny. Ale na vrchol je krásný výhled z okolí ze snadno a pohodlně dostupných míst. Přímo samotný výstup na vrchol nabízejí cestovní kanceláře v rámci zájezdů trvajících kolem 4 dnů, tedy zhruba něco jako prodloužený víkend, takže časově (a i finančně) to tak nedostupné není; některé cestovky nabízejí i půjčení potřebného vybavení.

  Pohled z jihu:

  Großglockner, nejvyšší hora Rakouska, pohled z jihu, © Pralinka2

  Pohled ze severovýchodu (vrchol je v levé části obrázku):

  Großglockner, nejvyšší hora Rakouska, pohled ze severovýchodu, © Pralinka2

  Možná že řeknete, že to máte daleko i na tu Sněžku, a že dostat se na nějaký obtížně dostupný vrchol někde v zahraničí pro vás (a vaše rodiče) už vůbec nepřichází v úvahu. Ano, dosud vyjmenované vrcholy jsou poměrně daleké a vysoké. Máte však ještě další možnosti návštěvy nejvyšších hor. Jak zde již bylo uvedeno, Sněžka je nejvyšší horou České republiky i Královéhradeckého kraje. Avšak i ostatní kraje mají své nejvyšší hory. Většinou jsou volně přístupné, v některých krajích se dá dostat aspoň do jejich těsné blízkosti nebo se na ně aspoň podívat. Ale ve většině krajů se na jejich nejvyšší horu z většiny území kraje dá snadno dostat v rámci jednodenního výletu, tedy bez shánění ubytování a bez čekání na dovolenou, tedy klidně třeba kteroukoli sobotu, kdy bude slušné počasí. A i nejvyšší vrcholy jednotlivých krajů jsou také krásné, na některých je k dispozici i nějaké občerstvení, na jiných naopak příroda. Na následujících obrázcích je několik nejvyšších vrcholů některých krajů v ČR.

  Nejvyšší hora jednoho z krajů České republiky, © Pralinka2

  Nejvyšší hora jednoho z krajů České republiky, © Pralinka2

  Nejvyšší vrchol jednoho z krajů České republiky, © Pralinka2

  Nejvyšší hora jednoho z krajů České republiky, © Pralinka2

  Nejvyšší hora dvou krajů České republiky, © Pralinka2

  A co vy? Nepochybuji, že ze školy víte, jaká je nejvyšší hora světa a Evropy, a také České republiky. Ale víte, jaká je nejvyšší hora vašeho kraje? Jestli chcete, napište do komentáře, jaká je nejvyšší hora vašeho kraje, a jestli jste tam někdy byli, případně jestli jste byli na nejvyšších horách jiných krajů České republiky.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 16. února 2020 ve 21:20, upravený vzápětí.
  tdm v něm napsal:

  Matisek: Máš pravdu, 10 na 100 ví všechno. (Rip není tu horní index) (myslím) (10 na 100 je velké číslo nazvané googol, google ho trochu pozměnil)

  Příspěvek z 16. února 2020 ve 14:06.
  sonicNfnf v něm napsala:

  Říp nebo Kilimandřáro nevím

  Příspěvek z 15. února 2020 v 19:21.
  verbum v něm napsal:

  Matisek tomu teď dal korunu