Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jaká tajemství skrývá Měsíc?

  vydáno  •  Škola a poznání · Příroda · Vesmír
  Proč ze Země nikdy nespatříme jeho druhou část? Co a jak ovlivňuje na Zemi? Jak jsem slíbil už v článku Jak na Zemi plyne čas? budeme se více věnovat i Měsíci, našemu nejbližšímu sousedu ve Sluneční soustavě.

  měsíc, © Profimedia.cz

  Téměř všechny planety mají své měsíce, neboli tělesa, která kolem nich obíhají. Měsíce totiž mají menší hmotnost a větší tělesa je tedy přitahují svou gravitační silou.

  Gravitační sílu si můžeš vyzkoušet velice jednoduše - stačí když si povyskočíš a uvidíš, že tě Země, která je rozhodně větším tělesem než ty, touto svou gravitační silou přitáhne zpět :-)

  Tak je to i se Zemí a Měsícem, některé planety ovšem mohou mít i více než jeden měsíc, např. Jupiter má měsíce dokonce čtyři.

  Samotná historie Měsíce je velice zajímavá

  Lidé si jej samozřejmě začali všímat již od počátku věků. Dávali mu různá jména a přisuzovali mu různé významy. Stal se symbolem noci, inspirací pro romantické písně ve středověku a v 16. století již přitáhl zájem vědců.

  Významným badatelem byl Galileo Galilei (*15. 2. 1564 – †8. 1. 1642, italský fyzik, astronom, matematik a filozof), který Měsíc zkoumal pomocí svého, tehdy ještě dost jednoduchého, dalekohledu. Technika se ovšem vyvíjela a další zajímavou kapitolou v historii Měsíce je projekt „Apollo“, pomocí něhož se člověk poprvé dostal na Měsíc a mohl zblízka vyfotografovat a zkoumat jeho povrch.

  Externí obrázek

  V článku Jak na Zemi plyne čas? jsme si říkali, že oběh Měsíce kolem Země není úplně přesný výraz pro pohyb, který Měsíc doopravdy vykonává. Měsíc, se totiž se Zemí točí kolem společného bodu. To se odborně nazývá „rotace“.

  Dalším zapeklitým pohybem měsíce je „vázaná rotace“, kvůli které ze Země vidíme pouze část Měsíce (má tvar koule), jenž se k nám točí stále stejnou stranou. To je způsobeno tím, že se Měsíc kolem své osy otočí za stejně dlouhou dobu jako kolem Země (29 a půl dne - to se velmi blíží kalendářnímu měsíci).

  Co se děje s Měsícem, když není na obloze? Nebo je tam jen kousek?

  Externí obrázek

  V průběhu kalendářního měsíce můžeš pozorovat, že se Měsíc mění, ubývá, nebo naopak přibývá a vždy také na jednu noc někam zmizí. Těmto změnám se říká „měsíční fáze“ a dějí se proto, že Slunce, Země a Měsíc se často nacházejí téměř na stejné přímce, překrývají se.

  K pochopení ti pomůže obrázek. Když se dostanou úplně za sebe, na jednu přímku, dochází k tzv. „zatmění“.

  Co je to zatmění a jaké známe druhy?

  Externí obrázek

  Existuje zatmění Slunce a zatmění Měsíce. K oběma dochází docela často, i když se ti to nezdá.  Zatmění Slunce můžeš sice pozorovat jen málokdy, ale k částečnému zatmění dochází třeba v noci a stejné je to i s Měsícem. Jestli jsi ještě nikdy žádné neviděl k lepší představě ti pomohou zase obrázky. Při úplném zatmění Slunce jej překryje černý kruh, to je Měsíc, setmí se a jde vidět pouze záře okolo. Ta se nazývá „koróna“.

  Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi?

  Měsíc je sice menší těleso než Země, ale má také svojí gravitační sílu. Ta působí 6x menší silou, ale to stačí na to, aby ovlivňovala příliv a odliv moří a oceánů na Zemi. Příliv se s odlivem střídá po šesti hodinách a to kvůli „rotaci“ Měsíce. Ta část Země, která je Měsíci zrovna nejblíže zažívá příliv, ta vzdálenější odliv.

  Zdá se, jakoby přírodní zákony byly do detailu promyšleny a naplánovány. Opakují se v cyklech stále dokola už od vzniku naší planety. Ta vznikla před asi 4,6 miliardami let.

  Astronomie, neboli věda, která se právě těmito věcmi - planetami, vesmírem, hvězdami atd., zabývá, nabízí ještě strašně moc různých zajímavostí a poznatků. Pokud bys chtěl do jejích tajů nahlédnout, můžeš to zkusit třeba zde: http://mladez.astro.cz/.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 20. května 2009 v 7:11.
  Kora112 v něm napsal:

  Proč ?

  a proč se dohadujete, kolik to stojí ? Někdo z vás tam chce jet nebo co ? 21

  Příspěvek z 10. ledna 2009 v 18:52.
  Niki13 v něm napsal:

  tak moc ne!!!

  no tak moc ne protože nikdo tolik peněz nema asi klem 200 00111

  Příspěvek z 30. prosince 2008 v 18:50.
  machatka v něm napsal:

  kolik?

  no asi kollem 99000000 dolarů1111111112727