Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jaké hry vás nejvíc baví?

  vydáno  •  Volný čas doma
  O tom, že rádi hrajete hry, jsme nepochybovali ani na okamžik. Proto jsme se rádi zapojili do přípravy přílohy Hi-tech, která vyšla 13. listopadu v MF DNES. Téma - počítačové hry, tipy na vánoční dárky. Zajímalo nás jaké počítačové hry nejraději hrajete; kolik času denně trávíte jejich hraním a jak se jmenuje hra po které toužíte. Pokud jste zvědavi na výsledky ankety, do které se zapojila přes tisícovka návštěvníků Alíka ve věku 6 - 16 let, čtěte dál.

  Mezi dívkami jsou nejoblíbenější logické hry následované sportovními hrami a hrami na postřeh. Naopak chlapci preferují akční hry a pouze o něco méně oblíbené jsou hry sportovní. A rozdílů je ještě více – ač obě pohlaví vyhledávají zmíněné sportovní hry, dívky u nich oceňují logiku, zatímco chlapci od nich chtějí především akci.

  Podobné je to s přáními ohledně témat her. Dívky často uváděly „hra, kde jsou koně“, případně „když se můžu starat o zvířata“, chlapci uvádějí jako nejoblíbenější simulátory fotbalu, hokeje nebo závodních aut.

  „Je to stejné, jako když si děti vybírají hračky,“ komentuje průzkum psycholožka Lenka Čadová. Zatímco holčičky si podle ní raději hrají s panenkami, chlapečci jsou víc agresivní. „Navíc jim společnost tuto agresivitu toleruje, což přispívá k výběru akčních her,“ dodává.

  Pro dívky zvířata, pro chlapce auta

  Pokud máte dívku, určitě ji potěší nějaká varianta na hru The Sims, v anketě si ji přálo 42 procent z nich. Přitom stejnou hru si přeje pouze 8 procent chlapců.

  S ostatními hrami pro dívky už to tak jednoznačné není. Další hry už totiž zmiňovaly spíše občas, nejvíc táhnou hry o zvířatech, oblékání a podobně, například Barbie. Kromě toho jsou stále populární Heroes nebo Prince of Persia. Určitou oblibu zaznamenaly ještě on-line hra World of Warcraft, a dokonce i automobilové simulátory Grand Theft Auto (GTA), Need for Speed a hry ze série Harry Potter.

  Naopak u chlapců jsou na prvním místě automobilové a sportovní hry, GTA, Need for Speed a potom NHL 08 a FIFA 08. Kupodivu bodují také The Sims, i když s popularitou u dívek se to srovnávat nedá. O něco víc oblíbené jsou hry typu Tycoon. Například ve hře Zoo Tycoon hráč musí za virtuální peníze vybudovat zoo a potom se starat, aby prosperovalo. Kromě toho byly v anketě občasné zmínky o hrách Zaklínač, Ratatouille nebo Mafia. A samozřejmě akční hry, ve kterých hráč vystupuje jako hlavní hrdina.

  Děti hrají až moc

  Psychologové sice hry nezatracují, ale rozhodně varují před tím, aby před nimi děti seděly moc dlouho. Sice 32 procent z nich uvádí, že nehraje každý den, a holčiček dokonce 37 procent, přes 30 procent dětí také hraje na počítači dvě a více hodin. Samozřejmě, výsledky jsou poznamenané tím, že anketa byla na internetu, a odpovídaly tak zejména děti, které s počítačem často pracují. Nicméně i mezi ostatními dětmi je hraní na počítači velice populární.

  „Dvě hodiny hraní na počítači denně je moc,“ komentuje Čadová. „Je na tom jednoznačně vidět, že děti nemají jinou náplň,“ soudí.

  Ankety se zúčastnily děti od šesti do šestnácti let s průměrným věkem 11 let. Pozoruhodné na anketě je, že zatímco obecně jsou na internetu výraznější muži, na Alíkovi odpovídaly hlavně dívky, kterých bylo asi dvakrát tolik než chlapců. Vedoucí Alíka Radka Páleníková to jenom potvrzuje. „Na Alíkovi je skutečně registrováno výrazně víc děvčat než kluků. Ve věku 6 až 16 let je jich téměř 73 procent.“

  Důvod? Nejspíš jich bude víc. „Podle mého hraje velkou roli holčičí upovídanost. Po návratu ze školy malé slečny řeší v klubovně nejen své denní starosti, ale zevrubně probírají hrdiny svých oblíbených televizních seriálů. Kluci raději zkouší tvořit vlastní weby nebo se vyžívají při hraní on-line her,“ uvažuje Páleníková.


  Článek vyšel jako součást přílohy Hi-tech Počítačové hry/ tipy na vánoční dárky v MF DNES 13. listopadu 2007. Jeho součástí je představení 30 nejzajímavějších herních titulů i rady pro rodiče, jak hry vybírat.
  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (14)

  Příspěvek z 11. března 2009 v 11:57.
  Tykrína v něm napsal:

  Tykrína

  proč tam není moje hra20

  Příspěvek z 2. ledna 2009 v 17:36.
  diavorte v něm napsal:

  HRA

  1bongobongo, kolaps, šibenice, ale nejvíc mě baví HEXXAGON.Je to hodně dobrá hra vyskoušejte ji!1      77777777777

  Příspěvek z 18. prosince 2008 v 16:59.
  tereza8234 v něm napsal:

  alíkovy hry

  prosím prosímuigr